ממשלת פופטיץ

*** קריאה ארוכה***

אני לא מבין את הוועדה הזו של טרכטנברג. לא מבין למה מישהו מסוגל בכלל לחשוב כי וועדה שיושבת חודש וקצת על פתרון בעיות כלכליות ושינוי סדרי עדיפויות כאלו, יכולה לשנות את כיוון המשק הישראלי, מבנה המשק וטייקוניו, בזמן אפס מהיר כברק שכזה. אין לכם עיניים?! אין לכם אוזניים?! אין לכם טיפת שכל להבין כי שוב שקרניהו עובד עליכם בעיניים עם וועדה לצורך הוועדה??!! לא הבנתם את זה בשבועות האחרונים מדבריו של שטייניץ, שאמר המון פעמים כי מסגרת התקציב לא תשתנה והוועדה יכולה רק לפעול בתוכו, אולי לשנות בין שניים לשלושה מיליארד שקלים?! יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ גפני, איש מנוסה ונבון, אולי בין המנוסים מבין חברי הכנסת, אמר כי הוועדה הזו לא שווה כלום. הוא האיש שגם צריך לאשר את מה שהוועדה ממליצה, והוא לא יאשר כי………………….תחזיקו חזק (!) טרכטנברג רוצה מבחני מיצו"ב לחרדים. למה?! הם ילכו ללמוד הנדסה? רפואה? מדעים? עבודה סוציאלית? בניין?

לא מבין את הציפיות מהוועדה הזו שדרשה שידורים חיים, תגובות מהשטח, הקשבה דרוכה של נאמני המחאה, וראש ממשלה אחד זחוח כהרגלו. מה באמת חשבתם שיקרה?! אם הוועדה הזו ממליצה בסופו של יום רק לשנות קצת במיסוי הקיים, ולא לשנות במדיניות המיסוי, אין כאן בשורה. אם הוועדה ממליצה להחיל את החוקים הקיימים כבר שנים רבות על יום לימודים ארוך (שקיים במלואו רק בש"ס במימון שלי ושלכם, וקצת בערים מאוד ספורות ביישובי ספר), אפילו פסיקה של בג"ץ בנושא מעונות היום כהכרה במס, אז מה הבשורה? הרי הטיפשים שבממשלות ישראל לא עשו דבר לקיים עד כה, אז למה מחר?! הרי זה קיים, רק לא מבוצע. אם הוועדה ממליצה המלצות אידיוטיות בנושאי דיור מבלי להגיד איך בונים 165,000 דירות בלי פועלים, ולא נוגעת במחיר הקרקע שמנוהל במנהל מקרקעי ישראל, לא נוגעת בשינוי בוועדות לתכנון, שמנוהלות כמאפיה עירונית בחסות ראשי ערים, מה שוות ההמלצות?! אם הוועדה ממליצה על ביטול מיסוי מטורף של הדלק, אבל ביטול זניח מאוד מבלי לשנות את מדיניות המיסוי, קרי מקסימום מיסוי מוחלט, בחוק! וגם הביטול הזה מוגבל בזמן קצוב, מה שוות ההמלצות?! אם הוועדה לא דורשת מנגנון אכיפת ביצוע, מה שוות ההמלצות?! כולן הרי רק המלצות. אני מקווה שהנייר ממוחזר.

הררי מילים ישפכו מחר על הכלום הזה. יבלבלו אותנו עם המלצות מטופשות באורך הגלות וסעיפים ששווים מיליוני שקלים, אבל בואו נגיד את האמת בין השורות: בעשירים לא נגעו. החברים של ביבי הצליחו לכתוב המלצות מצוינות עבורם. אם אין מיסוי מינימום של 40% על רווחי בורסה ועוד 40% על דיבידנדים, את מי מהם מעניין עוד כמה שקלים שיורדים במשכורת של מאות אלפים בחודש?! מצד שני הפחתות מס ההכנסה שנועדו לשכבה שיצאה לרחוב להפגין יבוטלו כבר בעוד כמה חודשים!!! שוב אנחנו מממנים את המשק. חשבתם שלא ידפקו אותנו?!?!!! $@$$%#@@!!#

מה באמת נדרש לעשות בוועדה רצינית ואמיתי לשינוי מבנה הכלכלה בישראל? אין לי מושג קלוש בדיוק כמו לכל הפרופסורים. אולם יש כמה דברים שכן צריך לעשות על מנת לראות שינוי תפיסתי, מנהיגותי, כלכלה חדשה כי זו הנוכחית פשטה את הרגל בכל העולם, אז מתי אצלינו?! הנה רעיונות מופרכים מהדיוט כמוני, לתיקון הכלכלה שלנו:

 • ביטול חוק ההסדרים במשק לאלתר – חוק שנולד בחטא בשביל לעקוף חוקים קיימים (חוק יום לימודים ארוך כדוגמה), חוק שנועד להעביר כספים מעבר לתקציב הרישמי, תקציבים רק למפלגות ומקורבים, עם סעיפים נסתרים וחשוכים. חוק שכל כולו מסדיר את הגניבה והגזל, הרמאות והנצחת תרבות "נדחה למחר", הפרלמנטרית. תעבדו לפי ספר התקציב. שימו שם את מה שנדרש. איפה ההגינות והשקיפות?!
 • עידוד צמיחת המשק והתחרותיות על ידי שני פרמטרים. מחד, ביטול מכסים מטורפים למוצרים תחרותיים (ביגוד, הנעלה, גבינות קשות…) מאידך, (וזה נגד הגלובליזציה הכלכלית, אבל גם זו פשטה את הרגל), אז מאידך, להטיל מכסות ייבוא! אין מספיק מגבות מחו"ל? תייצרו בארץ. לא צריך לעבוד בשביל לממן את הכלכלה הסינית. גובה המכסות מאפס עד חמישים (נניח), ייקבע למוצר ולפי מדינת ייצור. מדינה אשר תקנה בגומלין מאיתנו, תקבל הקלות במכסות הייבוא ממנה. קשרי סחר גּוֹמְלִין, אז גּוֹמְלִין!!!
  • הורדת מיסי הרכבים ב- 75%, במשך חמש שנים. למה צריך להשתעבד בחיים לרכב והלוואות מנופחות מהבנקים?! לאנשים יהיה כסף להוציא על החיים הרגילים, נוחות וחיסכון, ולא על מאזדה 3.
 • הקמת מערכת בנקאית מקומית קטנה לניהול פשוט של משקי בית. חובה לאומית לפרק את קרטל הבנקים!! מחיר הכסף יחזור להיות שפוי!
 • הגבלת שעות נוספות לעובד וגיבוי בהורדת המס על עבודה שנייה עד תקרה של שלוש משכורות ממוצעות במשק (ייצור יותר מקומות עבודה, ופחות כסף שחור על העבודה השניה)
  • ימי חופשה לעובד לא יפחתו משלושה שבועות מלאים לשנה ועד ששה שבועות מלאים לשנה
 • פיצויי פיטורין יהיו שלושה חודשים לאחר שנה של עבודה כמו ברבות ממדינות אירופה. זה יגרום למעבידים לחשוב פעמיים, וזה פרק הזמן הממוצע למציאת עבודה חדשה. כמה כסף ייחסך בדמי האבטלה שלא ישולמו.
 • ביטול כל הקצבאות המיוחדות לאוכלוסיות לא תורמות, בעיקר בחרדים. רוצים כסף? לכו לעבוד. לא יהיה כסף לבחורי ישיבה כמו שאין לסטודנטים (ואין צורך לתת לסטודנטים בשביל לשמר את הקיים. לא מגיע לשניהם). תלמידי ישיבה ישלמו מחיר מלא לשנת לימודים, ארוחות, לינה, ארנונה, מים, חשמל
  • הכפלת המענקים למשפחות ברוכות ילדים מארבעה ילדים ומעלה אבל תשלום במשכורת. אין משכורת? אין קצבאות!
 • קיצוץ עשרים אלף חיילים בצה"ל או קיצוץ השירות לשנתיים בלבד. העלות לא שווה את התמורה. עדיף לייצר שכבה חדשה של סמלים, נגדים וקצינים מוכשרים אחרי שנתיים שירות לעוד חמש שנות קבע מאשר שלוש פלוס אחד.
  • צה"ל תומך כספית בחמישים אלף חיילים כלח חודש. לשלוח את מרביתם הביתה, אלו שלא במערך הלוחם. יש מספיק חיילים אחרים לבחור מתוך אלו שלא מתגייסים. צה"ל זה לא ביטוח לאומי
  • להעלות את גיל הפנסיה בצבא לגיל הפנסיה במשק. קבע זו עבודה לכל דבר.
  • ביטול פטור מגיוס לצה"ל כולל ביטול ישיבות ההסדר. אין לישיבות האלו ערך, וכל חייל עולה פי ארבע יותר לצבא. מיותר ובזבזני
 • החלת חוק יום לימודים ארוך באופן מיידי.פריון המשק יעלה מיידית עקב מיליוני שעות עבודה שלא ילכו לאיבוד בגלל גנים, צהרונים ובתי ספר שנסגרים מוקדם מדי. היום הזה גם ממומן על ידי ההורים בתשלום חודשי של 300 עד 500 ₪ לילד. שווה כל גרוש!
  • תנו למורים לעבוד רק בבית הספר יום עבודה מלא כמו שאר המשק. חדרי עבודה כמו במשרד רגיל, אפילו Open space . תתגמלו בהתאם.
 • הכרה במס של 75% לפחות מעלות מעונות יום עד 2500 ₪ לחודש. זה יגרום לשינוי דמוגרפי ויעלה את הילודה בארץ תוך חמש שנים, בעיקר היהודית חילונית
 • שינוי מהותי במבנה ההון הישראלי, ותבדקו את כל הפירסומים האחרונים נגד מסקנות הוועדה לריכוזיות המשק (עשתה הפוך מהנדרש). צריך מגבלות חוקיות חמורות על כמות ההון החָבוּתִּי הנצבר ע"י גוף (אדם) אחד. לא ייתכן כי יש טייקון עם חובות של למעלה משלושים מיליארד שקל מכספי הפנסיה של האזרחים
 • חוק בריאות פרוגרסיבי בו מעשנים ואלכוהוליסטים משלמים לפחות פי חמש במס. הם יוצרים עומס אדיר על מערכת בריאות שפוגעת בישרות של הציבור הגדול יותר הלא מעשן. אדם אחראי לגורלו. רוצה לעשן, עניינך, אבל דע לך כי זה עולה כסף והרבה. הניתוחים שלך, המעשן, הסרטן, המחלות, התקפי הלב בגיל צעיר, עולים הרבה יותר, ואני הלא מעשן, לא רוצה לממן אותך!
 • דיור ישראלי בר השגה. סלוגן יפה, אבל מדיניות המחירים של המנהל צריכה להשתנות. קרקעות בחינם תמורת זכייה במכרז לפי פרמטרים של גודל דירה, מחיר זול, גימור גבוה. המע"מ יממן. לחילופין, מחיר הקרקע קבוע לבנייני מגורים, נניח מאה אלף ₪ לדירה, ופטור ממע"מ לדירה יחידה (! יחידה, לא ראשונה). אזרחי ישראל רוצים לקנות דירה לחיים ולא לשכור כזו!! מתי תתעוררו ותבינו את ההבדל ואת הדרישה הזו?! הטילו מס גבוהה מאוד על שכר דירה מעל 2500 ₪ לחודש, כולל קנסות בגובה אסטרונומי למי שישקר למדינה, והכל יתנהל כנדרש. מחירי הדירות יהיו שפויים כי לא יהיה עניין להשקעה רחבה, ובעיקר המשכירים יפחדו מהלשנות.
  • משכנתאות של 100% בריבית קבועה נמוכה של בנק ישראל עד 2% לשנה. שיתקזזו שם עם הכסף מהמיסים שלי מול הבנקים ולא על הגב שלי.
 • רכבת תחתית לאומית תוך עשר שנים, ותביאו את הסינים שיבנו כי אין אף אחד אחר שיכול. הרכבת מייצרת בנייה לגובה רב, ועל ידי כך דירות גדולות יותר, ורבות יותר. תראו את העולם לאיזה גובה הוא בונה בשטחים קטנים. בלי רכבת תחתית זה לא יקרה. תחשבו כמה תעשייה חדשה תתפתח מתוך זה.
 • הקמת גוף משטרה נוסח FBI, תחת מבקר המדינה. למשטרה אין יכולת חקירתית היום לכל הפשעים הקיימים, במיוחד צווארון לבן ופוליטיקאים. המשטרה פשטה את הרגל.
  • מערכת חוקים אכזרית בעונשין אל מול פשיעות כלכליות. צריך להחזיר את הפחד למושחתים. אתם יכולים לפנטז מה יקרה עם פחות שחיתות….
 • מועצה לאומית לתיירות נכנסת. יש לנו את כל הפרמטרים האפשריים למשוך לכאן יותר מעשרה מיליון תיירים בשנה (זה יותר מחמש עשרה מיליארד דולר נכנס לכלכלה, בשנה!). אין לנו את התשתיות למימון הארכיאולוגיה, המוזאונים, המלונות, ההסעים… כאן יהיה ROI מאוד מהיר לכסף המושקע. מי ישקיע??!!
 • הלאמת הגז.
 • שר שלא עומד בנדרש לביצועי המשרד שלו במשך שנתיים רצופות, מפוטר לאלתר!! מתפוטר…

ושאלת השאלות!! מהיכן הכסף לממן?! בישראל יש המון כסף מיותר, תראו כמה סטנלי קונה כל חודש. יש המון כסף מתת ביצוע מתמשך של פעילות משרדי הממשלה בגלל עקרות מחשבתית וביצועית של השרים. הרבה מאוד סעיפים ייצרו מקורות הכנסה חדשים.

אין לי כוח יותר. במילא זה לא ממש מעניין את המחליטים, הרי הם צריכים לשמור על הקיים, כי הקיים מממן אותם, את הבחירות שלהם, את התרומות, את התפקידים המרופדים אחרי הקדנציה. כלומניקים.

אם אהבתם, תשתפו ?

********** קליק על גוגל+ או שתף וזה מפורסם אצלכם ************
הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו כמנויים, וספרו לחברים…

»

 1. […] מחירים תחרותית סבירה מול הייבוא, בעיקר אם הוא מוגבל. תקראו כאן. צריך אומץ לב בינלאומי לביצוע. אין לנו מישהו כזה […]

 2. […] וחצי, רק להגיד לא, ותנו לי עוד שבועיים להקים ועדות. שוב טרכטנברגיזציה של ההחלטה. אמרו לו, תנשק לנו את הקטן, אתה מאחר. תעשה […]

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s