תנוחה אופיינית לסובלים מכאבי גב

שתיים וחצי לפנות בוקר, בערך. הגעתי לסלון אחרי זחילה ארוכה ומאומצת, לא יודע למה. שעתיים לפני אבא שלי הביא לי בקבוק למים חמים עבור הגב, כי אמא שלי חשבה שנתפס לי הגב. "תשים מים חמים וזה יעזור לך". זה לא, זה בדיוק ההפיך. עושה גרוע הרבה יותר. תזמיני אמבולנס!!!!!, לא יכול לזוווווזזזזזז. אמבולנס!!!!! אני לאחת, הבכור התעורר ונשאר במיטה מפוחד מאוד.

ככה אני במנעד קולי של כוכב נולד, בין צווחות לזעקות שבר, תחינה מהולה בבס עמוק, וחריקות שיניים יותר מהנגרייה ממול. הצלחתי להיות על הספה בזווית של חצי שכיבה על מרפק אחד רגליים מפוסקות, אחת קצת מקופלת, וקפוא במקומי. כל נשימה ותזוזה קלה שקלות גרמה לי להתחרפנות טוטאלית מכאבים עצומים, בסדרי גודל חמורים יותר מעינוי אצל רופא שיניים, או סתם דלקת באוזן. פעם סבלתי מדלקת בעצם של הלסת. הלכתי לרופא שיניים חירום, שלא נדע, ולא הסכמתי שיטפל בי, אלא לסבול יום שלם עד שהאנטיביוטיקה תעבוד. האחת טפטפה לי אופטלגין ישר על השן. הגב כאב יותר מכל אלו יחד, בעצרת, ואז בחזקה אינסופית.

פחדתי. הייתי בטוח שלא ארגיש יותר את הרגליים לעולם. הן היו משותקות לחלוטין. אני הייתי משותק לחלוטין. אמרתי לה לאחת, שאני מפחד. היא לא הבינה את עוצמת הכאב. הכאב היה מיוחד. עוצמתי ומהיר, חד כתער, כמו ברזל מלובן עם שוקר חשמלי מדויק בקצהו, שמתנקז לנקודה אחת ממוקדת ישירות בעמוד השידרה, ופיזור הכאב להקרנה ישירה בשוק רגל שמאל, ולא סתם ברגל, אלא בפנים, עמוק בפנים, ליד העצם. זה כאב משתק. אי אפשר לעסות את הרגל, אפילו לא לגרד קלות. כלום. כל תזוזה, כל נשימה, אפילו של הידיים, גם לא של הצוואר, גרמה לי לגל כאבים מחודש. רק הקיפאון המוחלט בתנוחה שמצאתי לי, החזירה את השקט.

פרמדיק ושני מתנדבים לקחו אותי לבוש בתחתונים, (הבושה הפולנית, כי לא יכולתי להתלבש), בשעה שלוש וקצת למיון מאיר. ההורים שלי הגיעו להיות עם הילדים. האחת נסעה עם אבא שלי למיון, מאחורי האמבולנס. במיון שאלו מה יש למר בחור צעיר שזועק מכאבים. אמרו לו גב. האורתופד התורן אמר מיד זריקות, קיבלתי ארבע (ארבע מחטים!!!) ננעצו באחורי, ולא הרגשתי כלום. הכאב היה מהפנט. לא הצלחתי להתרכז באנשים מסביב, לא ברופאים, לא באחיות. הם בדקו את צילומי הגב שלי מהמאגר שלהם, מה שאומר כי צריך טיפת מזל שכן עשיתי את הצילומים במאיר אך לפני כמה חודשים, ראו את הפריצה המלאה, בחוליות הכי פרוצות וידועות בעולם, L4-L5, שם למטה, איפה שהשקע שמעל עצם הזנב, ליד "גומות החן".

האחת שאלה את הרופא אם זה באמת כל כך כואב. ככה היא סיפרה. הוא אמר לה שכאבי לידה, אוזניים, שיניים, ושאר צרות, כולן יחד, לא מתקרבות לכאבי גב בפריצת דיסק. למעשה הפריצה קיימת כל הזמן, מה שקורה זו דלקת שמתפתחת במקום הפריצה, ומתנחלת לה ישירות בין העצם לעצב החשוף. יופי לדלקת, המיקום סביון.

אחרי שלוש שעות שחררו אותי הביתה, עם מרשם נפלא לשתי זריקות יומיות בחדר העינויים הקרוב למקום מגוריי, ועוד קוקטייל כדורים שיהיה למקרה הצורך. יצאתי מהמיון כמו צפרדע מדדה, כפוף לכדי חצי גובה, ולא יכול להתיישר. צעד נגרר אחרי צעד, עדיין כאב לי, אבל הכאב כבר עמום. הזריקות רק משכיחות את הכאב, ואל עוזרות הרבה מעבר לזה.

הלכתי לישראל, מטפל בחולי גב וכאבים שונים כמוני. יש לו קליניקה בכפר גנים בפתח תקווה, ממש ליד ההורים שלי. הקליניקה עמוסת חולים, והוא רשם לי חמישה טיפולים רצופים, יום אחרי יום. אמרו שהוא קוסם כזה של גב. הטיפול היה דיקור סיני. מחטים ננעצו בי בידיים, ברגליים, במצח, בבטן. נעצו לי מחטים מסביב לטבור (פופיק, בסדר?) והרכיבו עליהם חומר "טבעי" דליק ומעשן. עשה ריח טוב, וחום נעים שהורגש היטב בחדירה איטית מהבטן לגב. לא האמנתי, אבל התמכרתי. ישראל הוא קוסם אמיתי. אחרי הטיפול הראשון כבר התיישרתי ועמדתי זקוף, ממש נתן לי אמון עצום בדיקור סיני. היו טיפולים שונים אצל ישראל, לא כולם דיקור סיני, נתן לי תרגילים להגמיש את הגב ולפרק את הכאב. אחרי חמישה טיפולים הרגשתי כמו חדש. זו הייתה פריצת הדיסק המלאה הראשונה שלי.

שנה אחרי אני שוב כפוף לחצי גובה, שישי צהריים, ישראל כבר נם לו את השבת, אז ביקרתי את איילת לדיקור סיני אצלה בקליניקה בקיסריה. איילת מופלאה בדיקור, אבל קיסריה רחוקה לי. הפריצה התרחבה גם לחוליות L5-S1, וההקרנות לכאבים הגיעו גם לרגל שוק רגל ימין. למדתי לזהות את תחילתו של הכאב, מין פאק קטן כזה בגב, כמו קליק פנימי כזה קטן ולא מורגש, אבל צורח לי לרוץ לכדורים שלי. הרבה כדורים בתקווה שלא תתפרץ לי הדלקת בפריצה. זה לא תמיד עוזר. לפעמים אני יודע שלא כבר לא יעזור. המחר יגיע ואני כבר לא אקום מהמיטה בימים הקרובים, כדאי לרוץ עכשיו לקנות ספר כי מחכות לי שעות הנאה רבות בשלושת השבועות הקרובים במיטה, שבוע ראשון בשיתוק מוחלט, שני בצפרדע עד לישראל, ושלישי בהליכה חצי עקומה כמו לולב שבור, לפרקים. יום ככה יום ככה. כל חצי שנה אני מגיע לישראל לטיפול "חיזוק", דיקור סיני. זה רק עוזר.

אמרו לי ללכת הרבה, לא הליכה מהירה, פשוט ללכת. הליכה מותחת את החוליות והשרירים. זה יעזור. הלכתי וגם שחיתי. 2 ק"מ שחייה כמעט כל יום. זה עזר, אבל קצת עצלנות, ובעיקר החיים לא משאירים זמן להתמיד. קשה לי בנסיעות לחו"ל. דיאטה זה גם חשוב לגב. בטן רזה זו תשובה נהדרת לגב כואב. הוא יכאב הרבה פחות. אסור לי לרוץ, אסור לקפוץ, אסור משקולות, וגם כפיפות בטן זה במגבלות בלבד (אחלה!!! הרופא אמר). אסור גם לקחת את הילדים על הכתפיים. זה סך הטיפול שוטף בפריצת דיסק, די שיגרתי.

את הפריצה קיבלתי בצה"ל, בטירונות, ואני יודע בדיוק גם באיזה יום. "הצמידו" אותי לג'ריקו מים 20 ליטר על שלל הציוד האחר. 20 ק"ג נוספים על הגב עשו את שלהם, ונשברתי תרתי משמע. גם נמעך לי עצב הכתף ולא הרגשתי את הכתף כמה חודשים. קיבלתי אולי 400 כדורים ביטריויט (משהו דומה). לא ידעתי שיש לי פריצה. כאב לי הגב, בעיקר הכתפיים. הלכתי לרופא, ואחרי הרבה פניות לרופא הצבאי, שלחו אותי לרנטגן. אמרו שהכל בסדר, אין לי עקמת. הגעתי לוועדה בצריפין. נכנסתי פנימה, ורופא אחד בכיר כנראה, אמר לי שאני רק מנסה להתחמק מתורניות שונות, והתקשר לרס"ר שלי. הרס"ר אמר לו שאני פטור מתורניות בגלל התפקיד שלי. הוא לא האמין לי, לא האמין לרס"ר ושלח אותי לעזאזל, 4 דקות אחרי שנכנסתי. צה"ל שלנו.

הפריצה שלי החמירה בעבודה, כיסאות לא נוחים, לא מתואמים. אלפי שעות טיסה צפופות, לחוצות, בלי מנוחה מספקת. הרבה מתח ולחץ, שתורם רק לחוסר בריאות. למדתי מאז. 

לצערי אין תרופה לפריצת דיסק. יש ניתוח. כִּירוֹפְּרַקְטִיקָה יכולה לעזור בזמן הבלט של החוליות (הג'ולה שבין החוליות) ולא אחרי פריצה מלאה, ככה הבנתי, ושני הכירופרקטים שביקרתי הסבירו לי כי "הם יכולים לעזור אבל אין הבטחות וזה יקל עלי וכו'", ועולה לי בוכטה של כסף. הבוכטה הייתה חשובה, להם. (בעברית אפשר להגיד כִּירוֹפְּרַקְטִיקַאי או כִּירוֹפְּרַקְטִיקָן, שתדעו). בתחילה הפחידו אותי מהניתוח, מהשלבים שלו, פתיחה של הבטן, החלמה ארוכה וקשה. יחס החולים שנשארים משותקים היה גבוה מדי לטעמי, והמנתח החביב אמר לי שיש לו מיטה פנויה בשעה 4 אחה"צ לניתוח, רק שאחליט. הוא בכלל עם פריצת דיסק שלושים שנה ולא עובר ניתוח. מאוד מרגיע אנשים כמוני. כמה שנים אחרי התחילו ניתוחים אורתרוסקופים כלשהן, עם החלמה בת יום אחד.

שוב כואב לי בשוטף. לא כאב של "הנה הפריצה באה וישר למיטה, אלא כאב של הקרנות, של התמתחות, של זיק דוקר כזה במותן. התרגלתי קצת לכאב. קשה לי לשבת, ולפעמים לקום מישיבה. ההקרנות הגיעו גם לברכיים, ולפעמים קשה לי לעמוד. לפעמים אני לא מרגיש את רגל שמאל, וכמעט נופל. הדבר הכי מעצבן בפריצת הדיסק השיגרתית הזו, זה חוסר התחושה ברגל שמאל. אני כמעט ולא מרגיש אותה, והכי מעצבן זה שאני לא יכול לגרד בין האצבעות בהנאה גמורה, ואני אוהב לגרד באצבעות של הרגליים, שווה ערך כמעט להנאה מגרבוץ טוב, נשים לא יבינו. עשיתי MRI, עכשיו ההחלטה אם לנתח או לא.

*****

כאב לכם יחד איתי? שלא תדעו. קליק אחד על שתף לחברים הסובלים

»

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  כואב לי הגב רק מלקרוא את זה… לדעתי הכאב שך שווה לפחד של גזירת ציפורניים.

 2. מיכל הגיב:

  זיו יקיר ליבי ליבי אתך. בהחלט כואב וקשה אך ממש לא צחוק!
  לא רוצה להפחיד אך לעיתים מגיעים למצבים של שיתוק זמני של רגל ו/או יד. תשקול שוב ניתוח!
  היום זה ממש לא מסובך ולא קשה ובפחות סיכונים…
  המלצתי רק אצל האחד והיחיד פרופסור צבי לידר איכילוב.

  דר' לידר צבי – נוירוכירורגיה בי"ח איכילוב 052-4266445
  מגדל הרופאים מעל המרכז המסחרי של בי"ח איכילוב קומה 20 ת"א – 0777779222
  הפרופיל האישי שלו אולי ישכנע ששווה לסמוך עליו!!! איש מדהים!
  http://www.tasmc.org.il/Personnel/Pages/lidar-zvi.aspx

  החלמה מהירה ושפע של בריאות

  • זיו הגיב:

   מעולה. תודה רבה. אני אפנה אליו לסקנד אופניון.

   אני מודע לסיכונים, אבל יש גם בניתוח.

   • מיכל הגיב:

    בהחלט יכולה להבין את החשש. יחד עם זאת גם בנהיגה יש סיכונים, הליכה ברחוב ובעצם היכן לא..
    תביא אתך צילומים, MRI ו – CT
    שיהיה בהצלחה והכי חשוב תרגיש טוב

 3. אפרת הגיב:

  תרגיש טוב, נשמע כואב, לצערי, אין לי עצות רק לאחל הרבה בריאות, אני יודעת כמה זה חשוב

 4. אמירה הגיב:

  זיו יקירי, בתור בוגרת ניתוח קיבוע מ-c4-c7 מלפני 15 שנים, כשאצלי השיתוק התחיל בצוואר עד קצות הבוהנים, ההמלצה הכי טובה שלי בשבילך לפנות למומחה באחת ממחלקות השיקום, אליהם מגיעים כל הנפולות של המנתחים, ואם הם אומרים שניתוח הוא המוצא היחיד, הייתי הולכת על זה.
  בהצלחה

 5. Omer הגיב:

  נו ו…….

  תמיד היו לי בעיות גה אבל עכשיו כלום לא עוזר, כאב קבוע לאורך כל הרגל, מה המצב עכשיו?

 6. עינב הגיב:

  כל כך מבינה אותך בדיוק במצב שלך ההתקפים בלתי נסבלים ומנים לשרוד עם הכאבים ותרופות אני עם שלוש פריצות דיסק גב תחתון וגם לי אמרו רק ניתוח קיבוע של 7 שעות אולי יעזור מאחלת לכל הסובלים רפואה שלמה ושלא יכאב לכולנו בתקווה שתהיה פריצת דרך בתחום ונוכל לעבור ניתוח פשוט ומצליח תודה על השיתוף שלך זה עוזר לעוד אנשים שנמצאים במצב הקשה הזה

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  היי.

  תודה על השיתוף בפוסט שלך. אימי מרגישה בדיוק אותו דבר עם פריצה באותם חוליות והיצרות תעלה.
  יש אפשרות לקבל את פרטי ההתקשרות של אותו ישראל מכפר גנים, כדי שאימי גם תנסה אותו?

  תודה מראש
  מיקי

 8. י הגיב:

  באותו מצב עם אותה התלבטות , אחוות סובלים

 9. מירב הגיב:

  איך אתה מתאר את ההתמודדות שלך עם הגב היום ? עשית ניתוח? החלמת? סובל?

  • זיו הגיב:

   לא עשיתי ניתוח. הייעוץ שקיבלתי היה לחכות עד שלא אוכל יותר לסבול. סובל כל הזמן, אבל בצורה קלה יותר. עושה קצת ספורט בעיקר הליכה כל יום. זה עוזר.

   תודה!

 10. Avi Palevsky הגיב:

  שלום זיו
  אני וטרן רציני בעניני גב.סובל מגיל 25 ועד הרגע גיל 50 שהגיע אלי לטובה.
  L4-L5 וגם S1 ועכשיו מלפני כמה חודשים החליטו גם L2-L3 להצטרף לחגיגה
  ככה שאני מושבת היטב.
  פעם עוד היו לי הפוגות של כמה חודשים עד שנה אבל אני לצערי במצב של ניתוח ודאי.לא הולך או עומד יותר מכמה דקות.
  כל מה שאני יכול להציע לך זה ,אם אין לך לפי הMRI היצרות של התעלה תוכל לחיות עם הפריצות.
  אני רכשתי מכשיר היפוך ממישהו וזה עזר לי פלאים .
  כיום בגלל שיש לי היצרות משמעותית בתעלת עמוד השדרה אנני יכול להשתמש בו והוא כבר לא עוזר לי.
  המכשיר פשוט הופך אותך עם רגליים למעלה וראש למטה וככה משחרר את החוליות ,עם כח הכבידה בלבד.
  יש באינטרנט לקנות בארה"ב כל מיני סוגים וזה נקרא באנגליתCONVERSION TABLE
  קשה מאד להשיג בארץ ומחירו גם מופקע כאן.משהו כמו 2400 ש"ח לדגם פשוט
  לי יש מכשיר כזה של חברת REEBOK שתופס לי הרבה מקום ואשמח למכור לך אותו ב500 ש"ח אם תרצה.
  קח בחשבון שצריך בשבילו מקום כ2 מ' על 1 מ'.
  בעייני שווה כל גרוש .המכשיר חסך לי מטפלים רבים וכסף רב.

  אם תרצה אשמח לייעץ לך או כל דבר אחר בנוגע לגב.
  אבי

 11. Avi Palevsky הגיב:

  בהמשך לסאגה שלי …..קראתי שהציעו לך ללכת לד"ר צבי לידר.אני הייתי אצלו לפני כמה ימים אחרי פרוטקציות כבדות כדי להגיע אליו.האיש נחשב למומחה מספר אחד בארץ ואמרו לי שכדאי לשמוע בעצתו.
  ובכן הוא אמר לי שצריך להמנע מניתוח ככל האפשר כלומר לנסות ולדחות את הקץ,המליץ לי על זריקה אפידורלית טען שלפעמים זה מכווץ את הדיסק ומקל על הלחץ.הוא סיפר לי שהרבה מטופלים שלו מקבלים זריקה כזו פעם בשנה כדי להמנע מניתוח.
  קבעתי תור לאחת כזו .נראה אם יעזור.
  ביינתיים אני הולך לדיקור סיני …נראה אם זה יעזור במשהו

  • זיו הגיב:

   הלוואי ויעזור. זו בדיוק ההמלצה שקיבלתי. ספר אם זה מצליח, אולי אני אנסה גם כן

   • Avi Palevsky הגיב:

    בודאי שאעדכן אותך……הולך היום לדיקור אולי זה יעזור לי וימנע ממני את הצורך בזריקה.איך הדיקור ?עוזר לך לחזור לתפקד?אני מושבת כבר זמן רב.לא יכול לעבוד וכו….

 12. BABA342001 הגיב:

  רחל תא
  אני עם פריצת דיסק בצילום CT
  התוצאה L4-5
  בעיקר קשה לי ללכת,כי ברגע שמתחילה ללכת מרגישה כאבים ואיני יכולה ללכת יותר מ12-20 צעדים ,מחפשת לשבת ,והגב אף פעם לא זקוף מאז המקרה

  כבר כלום לא עוזר,ניסיתי הכל
  כעת קראת בבלוגים שדר שושן מאיכלוב הוא יכול להציל אותי
  האומנם?

 13. Avi Palevsky הגיב:

  הי זיו!
  עברתי אתמול את הזריקה לאפידורל כפי שאמרתי שאעשה.מזריקים סטרואידים נוגדי דלקת וחומר משכך כאב
  ובכן זו זריקה לא הכי נעימה אבל ממש לא נורא.
  עכשיו עלי להמתין כשבועיים לראות אם יעזור לי ובאיזו מידה.
  נראה לי שיש שיפור קטן…..

 14. עדי הגיב:

  היי זיו.
  נתקלתי בבלוג ואחרי שסיימתי לבכות במשך עשר דקות מתוך הזדהות עם התיאורים של הכאב שלך (סיימתי עכשיו התקפה נוספת שהשביתה אותי לשבועיים, מתוכם יומיים העברתי במיון עם מחט ומורפיום לתוך הוריד), אני יכולה להמליץ לך על זריקת אפידורל אם עדיין לא ניסית. כמו שאבי כתב – לא נעים (הזריקה מבוצעת תחת הרדמה ולא מרגישים כמעט כאב, רק לחץ של כמה שניות בגב וזה עובר) אבל עוזר, לחלק זה מועיל לכמה שבועות, לחלק כמה חודשים.
  אני אישית בהתלבטות מאוד קשה אם לעבור ניתוח, ביקרתי אצל שני מומחי עמוד שידרה שהמליצו לי לעשות ניתוח ולסיים עם זה. אני לא יודעת אם אני שם עדיין, כולה בת 31, אבל המחשבה על לעבור הריון עם פריצת דיסק וכאבים כאלה משתקת אותי מפחד.

  • זיו הגיב:

   תקשיבי למומחים, בשביל זה הם מומחים. לכל אחד מצב שונה, לי המליצו לא לעבור את הניתוח.

   מזל טוב להריון. שיעבור בקלות!

 15. Avi Palevsky הגיב:

  טוב אז הדיווח הוא שהזריקה לאפידורל לא עזרה לי…..אולי 10% לא ממש משהו לספר עליו.נותרתי עם אי וודאות מה לעשות.
  רוב הרופאים איתם אני משוחח לא ממש ממליצים לי ללכת לניתוח.
  בסוף החודש אני חוזר שוב לד"ר צבי לידר ונראה לי שהוא ימליץ לי על ניתוח.
  שמעתי על יוגה טיפולית אבל לא ביררתי עדיין על מה בדיוק מדובר….אבדוק את זה לעומק
  זהו הדיווח עד עכשיו,נחיה ונראה.
  ביי

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הי, האם יש המלצה על מדקר/ת ספציפי? באזור השרון?
  רק בריאות!!!!

 17. גילי הגיב:

  היי זיו, הזדהיתי עם כל מילה…. מי שלא חווה לא יבין על אילו כאבים מדובר…
  אני נמצאת באותה סירה ודיי סגורה על ניתוח זה פשוט לא סביר לשרוף את השנים היפות בין 30 ל 40 בשכיבה במיטה….
  הגעתי למסקנה שאין מה להפסיד ואני לוקחת את הסיכון (זה לא אומר שאני לא מתה מפחד) החלטתי לבחור בדר שלמה דוידוביץ שמנתח בשיטה אנדוסקופית, ואני מקווה שאוכל לכתוב מה אחרי הניתוח שנולדתי מחדש אמן.

  • זיו הגיב:

   הלוואי. מחזיק לך אצבעות. אני לא במצב שכיבה כל הזמן, אבל יש כאבים לפרקים.

   • Avi Palevsky הגיב:

    דיווח עדכני……..עברתי בסוף בינואר ניתוח ע"י ד"ר לידר המעולה.נותחתי ב L2-L3 כי שם הייתה לי פריצת דיסק שישבה על חוט השדרה ובגללה לא הלכתי כמעט בכלל .אז ככה ,הניתוח הציל את חיי …….חזרתי למצב שבו אני עומד והולך ללא בעיה כלשהיא.הניתוח כלל חיתוך חלק מהדיסק וכן הגדלת התעלה ע"י שיוף הלמינה שזו הקשת של החוליה.
    חייב לומר שהשיקום היה כשבועיים בלבד ובהתחלה בכיתי מרוב כאב אבל תודה לאל המציאו את כדור הארקוקסיה שפשוט מעלים את הכאב.
    מסקנה: לכו לד"ר צבי לידר………09-9509697.תקבעו תור גם לעוד חצי שנה אם אין מקום.הוא יאמר לכם בכנות אם אתם זקוקים לניתוח ואם לא.תבואו עם MRI עדכני.
    אני מודה כי חששתי מהניתוח אבל התבדתי.היה שווה את כל הכאבים.אני אדם חדש כרגע.
    בהצלחה לכולם ואל תפחדו ,לכו על זה.

   • גילי הגיב:

    היי, גם אצלי יש תקופות סבירות אבל הן קצרות לטעמי ומקוטעות בהתקפים נוראיים, עשיתי חשבון שלכל היותר חצי שנה אני מתפקדת, הווה אומר שבחצי השני אני סובלת/שוכבת במיטה/מתפתלת.. בכל מיני רמות …. אני מבקשת ממי שנותח אצל דר דוידוביץ או כל מי שעבר כריתת דיסק להגיב ולספר על החוויה ומה קרה ביום שאחרי…… תודה!!

 18. מזדהה איתך הגיב:

  וואוו פשוט מפחיד אני עוברת בדיוק אותו הדבר אחד לאחד אותם חוליות אותה הקרנה לרגל שמאל כבר 3 שבועות לא קמה מהמיטה הושפזתי בבית חולים הזריקו לי סטרואידים 4 ימים ואמרו שאחרי 14 יום צריך לעזור אך לצערי אני עדין שוכבת ללא שינוי…עשיתיmri מחכה עכשיו לגשת עם הדיסק לפרופסור באסןתא

  • זיו הגיב:

   תנחומיי לפריצה. תרגישי טוב. אני ממליץ לנסות גם דיקור סיני

  • Avi Palevsky הגיב:

   חבל על הסבל והכאב שאת עוברת……תקבעי תור לMRI ויפה שעה אחת קודם.ומיד תזמיני תור לד"ר לידר עליו המלצתי כבר(ראי תגובות קודמות שלי).הוא יאמר לך בוודאות וביושר רב מה הטיפול המתאים לך במצבך.אם הוא ימליץ על זריקת אפידורל או ניתוח לכי על זה.אין טעם לסבול שנים .
   בהצלחה…..

   • גילי הגיב:

    היי אבי, האם עדיין באופוריה מהניתוח? קבעו לי תור לספטמבר ואני ממש מקווה שהניתוח יצליח ונתחיל לחיות ככל האדם…. רופא כאב מנסה עדיין להניא אותי מהניתוח וטוען שאפשר להתגבר על זה, אני כבר לא יכולה יותר, כשל כח הסבל….. האם נתקלת באנשים שהניתוח שלהם לא הצליח?

 19. יוסי הגיב:

  הי זיו קוראים לי יוסי אני בן 36, ומתברר שגם אני סובל מפריצת דיסק חמורה ביןL4 לL5, לצערי לקח שבועיים עד שהחלטתי לעשות MRI ורק אז הבנתי שיש לי פ"צ, אני חי בניו יורק ויש לי ביטוח וגם פה הם לא ממהרים לעשות את הניתוח. לאחר שאני הבנתי מה יש לי, והבנתי את ההשפעות שהיה לפריצת הדיסק על החיים שלי לפני, כל כאבי הרגל שסבלתי מהם, אילו מישהו היה מפנה אותי לניורולוג לפני היה חוסך ממני את כל הטראומה הזו שחוותי בשבועיים האלה. דרך אגב כל העניין הזה קרה לאחרונה לאחר משחק פוטבול, בנתיים קיבלתי זריקת אפידורל וכל מיני כדורים שעושים לי להרגיש רע ולא לישון. אני לעומתך מתחנן לרופא שלי לניתוח העיניין הזה הוא פעוט ואם יש לך רופא שמתמחה בניתוחי עמודי שדרה רוב הסיכויים שיהיה בסדר.
  בנתיים אני עושה הרבה פיזיוטרפיה (גם במים) וגם נתלה הפוך כמו שמישהו המליץ פהת אני מתפקד אבל זה לא זה, אני רוצה שהעניין הזה לא ירבוץ לי על החיים .
  מקווה לשמוע ממך בשורות טובות, דרך אגב הצורה בה פירטת את הכאב היית מדויקת מאוד, מקווה שלא תעבור את זה שוב.

  • זיו הגיב:

   תודה רבה ובהצלחה ללא כאבים

   • גילי הגיב:

    שלום לכולם, עברתי את הניתוח אצל דר דוידוביץ, ברוך השם הכאבים ברגל פסקו, מתהלכת בלי בעיה ולא מאמינה שזה קורה לי…. חבל לסבול סתם, הכאבים מהניתוח נסבלים ובלי השוואה לכאבים המקרינים לרגל, תרגישו טוב כולם, ובריאות טובה!!

    • אלכס הגיב:

     הי אני גם סובל מפריצת דיסק קשה ב l4 l5. יש לי תור לדר' דבידוביץ ורצית לשאול על איזה פתרון הוא נתן לך ואיך היה הליך השיקום, בתודה מראש, אלכס

     • טל הגיב:

      גם אני נותחתי על ידיו ולצערי המצב לא השתפר ואף החמיר. הכאבים החמירו ובבדיקת הדמיה אחרי חודשיים לא היה שום שינוי מאשר לפני הניתוח

 20. אליעזר הגיב:

  שלום לכולם.
  יש רופא קוריאני ,מדרום קוריא, שמיתפל בפריצות דיסק. ממש עושה ניסים. ממצב שלא יחולתי לכום ממיטה למצב שאני רץ, מרים משקלות וחי חיים שלמים, לא חיים סבירים, אלה ממש שלם. אשיתי יחד אם חבר שני עברות דירה, הכול הלינו, עם זה אומר לכם משהו. רופא משביר ממה ולמה מגיה פ"ד, ולמה ב30% מקרים אחרי ניתוח זה חוזר. ומה צריכים לעשות שזה לא יחזור. לכל מי שרוצה, תשירו לי ב מייל אודעה או מס' תלפון, אני בשימחה יחזור עם כל הפרתים.

 21. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  זיו שלום, נפעם מהבלוג ומזדהה עם כל מילה. אפילו העלת לי חיוך על הפנים בעניין הגרבוץ, דבר לא מבוטל בתקופה שאני נמצא כרגע. שוכב עם פריצת דיסק שנייה תוך 3 שנים L4/5. לאחר פריצה קשה לפני 3 שנים ושנה של שחייה שיקומית והידרוטרפיה כל בוקר בבריכה חזרתי לאיכות חיים מלאה ושקט של שנתיים. לצערי לפני שבועיים לאחר דלקת ריאות והמון שיעולים פרצתי שוב הפעם בצד הנגדי ונכנסתי לסטטיסטיקות של 30% פריצה חוזרת. מחכה כבר לחזור להידרו. לכל הסובלים יכול להמליץ על הידרוטרפיה שלי עשתה פלאים. המון הצלחה רן

 22. וידל הגיב:

  אהבתי את ההסבר שלך זה בדיוק מה שיש לי אותה בעיה . רק שאצלי זה חסר תיקווה בנתיים הרופא מספר סיפורים ונותן כדורים .. תוצאה של כלום.

  • זיו הגיב:

   נסי קנאביס רפואי, טיפות או עישון (כי אין כרגע תחליף לעישון). זה יכול להחליף את כל כדורי הכאב הכימיקלים

 23. אהרון הגיב:

  שלום לכולם
  בן 30 לפני חמישה חודשים עברתי ניתוח פריצת דיסק L4 L5, ניתוח לא מתוכנן, פשוט נתפס לי הגב חזק מאוד עם כאבים אדירים, לאחר יום נהיה לי חוסר תחושה ברגל שמאל, אשכים, ואנוס, לכן עברתי ניתוח דחוף שלא הצליח, בנוסף נהיה לי פגיעה עצבית קשה ברגל שמאל עם זרמים אדירים שלא פוסקים ועדין סובל מכאבים חזקים בגב, כבר כמה חודשים שאני רק שוכב במיטה, נעשה MRI לאחר ניתוח הרופא אומר שכל תקין והוא לא מבין את סיבת הכאבים עברתי דיקור סיני שלא הצליח
  פיזיותרפיה הידרותרפיה בכלל לא בא בחשבון אני פשוט לא מסוגל ללכת בבית מרוב כאבים בנוסף עברתי 2 טיפולים במרפאה כאב ( זריקה אפידורלית) שרק החמיר לי את הכאבים בבית אני מטופל באוקסיקונטין ופרקוסט שרק עושים אותי מסטול
  אם מישהו מכיר את העניין או שמע על טיפול מיוחד אשמח מאוד באם יוכל לשתף אותי

 24. חנה הגיב:

  גב גב גב…הפרש פאזה רציני מאז חלקת את עונג החוויות ואני שם. כל מילה בסלע או בזיזיים ובאין סחוס, ממש ברווחי הקטן ש נותר שם. הקרנות של סרטי אימה לרגלים ואושר צרוף. רק בריאות איש ומחפשת מדקר שווה כאן בדרום. יש? מכיר?

  • זיו הגיב:

   מכיר רק באם המושבות

   • אבי הגיב:

    היי זיו, האם קיים כאב בשוקיים?
    תעשה הכל טרם תעבור ניתוח!!!!!

    • זיו הגיב:

     כן, כל הזמן. אני לא מתכוון לעשות ניתוח. תודה!

     • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

      היי,
      אחד לאחד מה שהיה אצלי L4-L5 ו-L5-S1 אותם הכאבים, רק הפוך, רגל ימין עם הקרנות מטורפות לירך,שוק וכף הרגל.
      התחיל ממילואים ביוני האחרון (חשבתי שאני עדיין בן 18…Not), בכל אופן, לאחר 3 שבועות של שיתוק כמעט מוחלט, התחלתי דיקור, כירופרקט, פיזיותרפיה והכי חשוב יוגה טיפולית. מומלץ מאוד, אומנם לא זול בכלל אבל זו שעה וחצי בשבוע שפשוט לא כואב, מותחים אותך, תולים אותך, מקפלים אותך ומשחררים בסוף, לאט לאט הכאב יורד בהדרגה, מעין שני צעדים קדימה ואחד לאחור אבל, יכול ללכת, לזוז, לעבוד ולהרים את הבת שלי שזה הכי חשוב. בקיצור אני מניח שהשיפור הוא איפשהו באמצע בין שיפור אמיתי לבין ללמוד לחיות עם הכאב שנמצא שם כל הזמן במיוחד בבקרים ובלילות, חוץ מהשעה וחצי האלו של היוגה.

     • ירין הגיב:

      אהלן,אני בן 20 סובל בדיוק שנתיים משתי פריצות אחת כמובן L4 L5 והשנייה L5-S1.
      מיותר לתאר את עוצמת הכאב עשית את זה בצורה מושלמת כולל הנימול הקבוע ברגל והקושי בהליכה.
      זה קרה במהלך הכנה לשירות קרבי בצבא,קרסה עליי אלונקה עם משקל רב ומאז השאר היסטוריה.
      ראיתי פה כל מיני המלצות אספר מה אני עשיתי ועדיין עושה אם זה יעזור למישהו.
      עשיתי שני סשנים של טיפולי פיזיותרפיה,הידרותרפיה בתל השומר,כירופרקט,לקחתי קורס שחייה כדי לשפר טכניקה ככה שלא אעשה לעצמי נזק בשחייה,פילאטיס וחיזוק וכמובן 2 זריקות אפידורל,2 זריקות סלקטיביות וטיפול אחד של גלי רדיו,עברתי דיקור מערבי במסגרת הפיזיותרפיה ובסופו של דבר כל אלו לא הועילו נהפוך הוא, מאחר וכולם אומרים לך אל תתאמן זה עושה נזק לגוף,אתה כמובן לא מתאמן הגוף נחלש והכאבים מתגברים.
      הגעתי ליוגה טיפולית זה בהחלט משחרר אותך לזמן הטיפול שהוא בפניי עצמו קשה ומאוד מאתגר פיזית אבל זה לא זה והחיים פשוט לא חוזרים למסלולם,תסכול דיכאון ובעצם מה לא שאתה כולה בן 20 ומושבת רוב הזמן,כן אני עדיין חייל ולא שוחררתי מהצבא,והחלטתי ככל הנראה ללכת לכיוון של ניתוח אנדוסקופי-זעיר פולשני.
      נקבע לי תור לדר דוידוביץ בעוד חודש נראה משם מה יהיה.
      חשוב רק להדגיש שכל מקרה לגופו וקשה להסיק מטיפול שעזר לאחר.
      רפואה שלמה לכולם

     • זיו הגיב:

      תרגיש טוב והלוואי ותחלים

 25. אלכס הגיב:

  חברים, יש לי שאלה: אני סובל כבר תקופה ערוכה מכאבי גב. לפי שנה הכאבים החמירו כולל הקרנות לרגל ימין. עשיתי mri ושם ראו שי לי פריצת דיסק גדולה בחוליות הידועות לשימצה (l4-l5). הייתי אצל מספר רופאים, אחד מהם המליץ על שאיבת דיסק ושניים אחרים המליצו על כריתת דיסק. הרופא האחרון שהייתי הוא שלמה דוידוביץ, עושה ניתוחים בשיטת אנדוסקפיה. אני נוראה מתלבט לגבי הניתוח ובעיקר מפחד מההחלמה. רציתי לשאול אם יש כאן משהו שעשה את הניתוח אצל דוידוביץ ויכול לספר, אשמח לכל פיסת מידע. תודה אלכס.

  • מירב הגיב:

   שלום רב. אני עם בלט דיסק עם לחץ על תעלת עמוד השדרה. כמו כן סובלת מפיברומיאלגיה. חודשיים כאבים מקרינים לרגל לאחר טיפולים מרובים במים פזיו דיקור כירופרקטיקה ועוד ללא הטבה. זריקה אפידורלית אחת ללא שינוי. הרופא המטפל אינו ממליץ על ניתוח כי לטענתו חולי פיברומיאלגיה אינם מגיבים טוב לניתוח בגב ואף מציין שברובם הכאב מחמיר. חסרת אונים. לא מתפקדת ושוקעת…. עזרה תתקבל בשמחה.אשמח להמלצתכם על מנתחי גב ואיך עברתם את השיקום מהניתוח. תודה.

   • זיו הגיב:

    אני מטופל אצל דר' רמי דוד במאיר. נסי אותו. מצד אחר שווה לך לבקש קנאביס רפואי, מאוד מאוד מקל על הכאבים

 26. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הי זיו,
  תודה. מזדהה מאד עם הכאב. בעקבות הקריאה בבלוג פניתי לדיקור לישראל.עזר לי מאד. בתקווה לבריאות טובה לכולפם

 27. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ד"ר צבי לידר קוסם. אבי עבר את הניתוח אצלו והוא כמו חדש!! חבל על כל הכאבים שבדרך גש לניתוח .

 28. gitti הגיב:

  הדבר הכי נורא בסיפור הזה הוא הניגוד המטורף בין מצב שכיבה שבו כלום לא כואב( !!!! )לבין קימה למשל אתה ישן וצריך להשתין באמצע הלילה… אוי … ישן היטב … ואז פתאום הכאבים החותכים האלה .זה הורס לגמרי את השינה. ואם קמת עייף אתה ממש לא יכול ללכת ובטח שקשה יותר לשאת כאבים אלה במצב עייפות … וזה שאף כדור משכך כאבים לא משפיע.. זה פשוט שובר לב

 29. יוסי הגיב:

  היי,

  הההתקף בא והולך פעם בשנה בערך כבר כמה שנים עם כל מה שאתה מתאר.
  אני פעיל מאוד ספורטיבית וכל פעם חוטף את זה לאחר פעילות.
  זהו מעין מעגל קסמים כי אמורים לשמור על משקל ולחזק שרירי בטן, אך בהתקף לא ניתן לבצע כל פעילות לתקופה מסויימת.

  מישהו ניסה פילאטיס? אמור לחזק שרירי בטן וגב.

  • רון הגיב:

   פילטטיס רק אחד על אחד במכון טוב! בקבוצה לא ישימו לב אלייך כמו שצריך. אני עשיתי פילאטיס פרטי שנה וזה עזר לחיזוק שרירי הליבה, ברגע שעברתי לקבוצתי חטפתי החמרה מבלט לפריצה. בקיצור, תהיה זהיר עם זה.

 30. אלישבע לוי הגיב:

  שוכבת במיטה. הדמעות זולגות מעצמו מהכאבים. ואני משוטטת באינטרנט בתקווה למצוא מידע על תנוחה נוחה לשינה. כי אני כבר שבוע במיטה. רוצים לנתח. אני פוחדת. זה די חדש. אני לא רוצה לחיות עם כאב. זריקות אפידורל עשית? המנתח אפילו לא רצה לנסות. ישר ניתוח אמר. ניסיתי קנאביס רפואי. עשה לי רע מאוד.
  עשית בסוף ניתוח?
  תודה שהקשבת.
  שבת שלום
  אלישבע

 31. מירי הגיב:

  קוראת ולא מאמינה כמה אנשים סובלים מאותה בעיה, אני עם בקע דיסק גדול במקום הכי גרוע l5-s1 יש לי תור לפרופסור שבת בשבוע הקרוב, זו פעם שניה שהדיסק משבית אותי במשך חצי שנה, אני כבר 3 שבועות בבית. הדבר המקל היחידי הוא הליכה אבל כמה אפשר ללכת במיוחד כשאי אפשר לשבת. הדיסק שלי לוחץ על שורש העצב ואני ממש מבוהלת שהפתרון שיוצע לי הוא ניתוחי, הבאסה שאני כל השנים עשיתי ספורט פילאטיס יוגה וכאילו כלום לא עזר …יש משהו שאתם ממליצים . אני ממש נואשת. עושה דיקור בינתיים במכבי טבעי.

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s