ביבי, תפסיק לחרטט אותנו. שבענו, באמת שבענו. שמענו ממך כבר את הכל, ממך ומהבובות שעובדות למענך. הנחתי, הוריתי, אני אביא, אנחנו נתקן, אנחנו נעשה, יש לנו תוכנית ענקית, נעשה מהפכות, סופרטאנקר. הכל שמענו ממך במשך שנים ארוכות. שום דבר לא מתקיים אצלך, במגירה של התוכניות כבר אין מקום לדפים הגרוסים. כל עם ישראל יודע שלא יהיה כלום, כי אין כלום.

ביביכסף

תמונה מכלכליסט

אתה לא יכול להודיע על הסגר כללי בלי תוכנית פיננסית. סגר נדרש אין ספק, אבל גם סגר מפחיד, קיצוני, מרעיד את יסודות המשפחה, את הביטחון הכלכלי של המשפחות, של האזרחים. סגר בלי תאריך יעד, בחוסר וודאות מוחלט, באפילה מוחלטת ואין בטריות בפנס שתצביע אפילו על הכיוון של קצה האופק. אי אפשר בלי תוכנית כלכלית מלווה, יד ביד, באותה נשימה. ביבי, כשהיית שר אוצר, אנשים התאבדו בגלל המדיניות הכלכלית שניהלת. אתה חותר למספרים במאות, באלפים?

קשה לפוליטיקאי ישראלי כמוך, שחי על חשבון הציבור, עם חשבון בנק בלתי נגמר את היכולת להבין מה נדרש בשביל לקיים משפחה בישראל. גם המשפחה שלך לא יודעת, היא גם חיה על חשבון המדינה. אתה לא מבין בניהול עסק קטן וגם לא בעסקים גדולים יותר. אתה לא מבין בתזרים, בהתחייבויות לספקים, לציוד, בפריסת תשלומים, ברדיפה אחרי חובות אבודים. אתה לא מבין איך זה מתנהל ועדיין אתה, ביבי, אתה, סגרת את השיבר של ההכנסות.

בלי הכנסות לאנשים, לא יהיו הכנסות לעסקים. הגלגל ייעצר לחלוטין ויהיה כמעט בלתי אפשרי לגרום לו להתגלגל מחדש. העסקים יתמוטטו, חלקם כבר נסגרו. שוק סגור, זה שוק סגור, אין לו הכנסות, אבל תמיד יש לו הוצאות. לא עצרת את הבנקים מתשלומים והם חוגגים על הלוואות וריביות מטורפות. לא עצרת את התשלומים למדינה ולרשויות, ואיך נשלם אם אין הכנסות? עסקים ואנשים חיים על תזרים. יש להם קצת מרווח לשחק איתו, אבל לא כאשר אתה עוצר לחלוטין כל אפשרות לייצר הכנסות.

הלוואות מדינה זה חארטה כי הלוואות צריך להחזיר. מרבית העסקים בישראל עם הלוואות, אין להם יכולת לממן את ההלוואות החדשות. בנק ישראל כבר שינה את סיווגי האשראי לעסקים ואנשים. כמה מהם באמת יוכלו לפנות לעוד הלוואות אם הם בגבול העליון או החורג של בנק ישראל? חשבת לטפל בזה? זה חלק מהדיונים אצלכם?

אנחנו יודעים שאתה מומחה בהבטחות. מומחה עולמי בגזירת קופונים על מה שיקרה בעתיד, ואף אחד לא באמת בודק מה קורה בעתיד שאתה מדבר עליו. קרן העושר, חצי דונם לכל חייל משוחרר, מחירי החשמל ירדו, לקצץ בחצי את יוקר המחייה שאתה יצרת, סופרטאנקר למחירי הדיור, שאתה יצרת. אז באמת, ביבי, אתה זה לא האיש הנכון, לא הוכחת למרות כל הראיונות והציוצים, לא הוכחת. אין תוצאות. באמת, מה יהיה?

ומה יהיה עם האנשים? מה יהיה עם תשלומים שוטפים למשכנתאות, לשכר דירה, למחייה, לארנונה, למים, לגז, לחשמל? מה יקרה ממש עכשיו, ביום הזה? מה יקרה אחרי שהקורונה תיגמר? חשבת על הזמן שנדרש להרים עסקים מחדש? הפחד ישלוט בשוק, זה לא יקרה בין לילה. זה הזמן להכניס את היד לכיס בשביל כסף חי. 6000 ₪ לעצמאיים, זה כמו 6 ₪ תוספת לנכים. כלום, המון כלום.

אין לנו חלון זמן מוגדר שאפשר להיתלות בו ולחשב את הנזקים וההתמודדויות. אתה חייב לקחת אחריו על ההחלטות המשתנות שלך. אם הכל נזיל, ואין החלטה על טיפול מונע ומוחלט, אז קבל כללים נזילים. המדינה צריכה להפסיק את כל תשלומי השירותים באופן מיידי, קרי, ארנונה, מים, גז, חשמל. המדינה צריכה להפסיק לגבות מע"מ. המדינה צריכה להפסיק לגבות אגרות אפילו רישיון רכב. המדינה צריכה לתת לכל העסקים שעוד יהיו בחיים, פטור מוחלט ממס הכנסה, ותשלומים אחרים לפחות לשלושה חודשים אחרי שזה יסתיים. לפחות. אתה חייב, ממש חייב, אין אופציה אחרת בכלל, לתת אופק חיים לעסקים ולאנשים שצריכים להתפרנס. אתה חייב לתת לכל המובטלים את השכר המלא שלהם כפי שהיה לפני החל"ת. תעבירו כסף עסקים לתשלומים על פי ממוצע שכר של עד שלושת החודשים האחרונים. תנו לעסקים לשלם לעובדים כרגיל, ואם יידרש, פשוט תתקזזו איתם בכל דרך אפשרית עתידית, באמצעות תשלומים למס הכנסה וביטוח לאומי.

תדרשו מהבנקים לדחות את המשכנתאות לחודשים עתידיים, הארכה של התקופה, ולא לחלק את התשלומים האלו לחודשים המידיים לאחר הקורונה. אין כסף לשלם את זה. אין כסף. תממן לאנשים שכר דירה מלא. תכניס את היד לכיס, כי אם לא נשרוד כאן, לא יהיה שום סכום שבעולם לבנות את זה מחדש. עשורים יעברו עד שנגיע לאותו מקום, ולא נשכח כי כל המומחים מדברים על התפרצות קורונה בשנה הבאה.

כסף, כסף כסף, הרבה כסף. כן, זה מיליארדים, הרבה מיליארדים. 20 או 50 או 100 מיליארד ₪. אז מה? יש לנו מספיק. לבנק ישראל יש יתרה של 132 מיליארד דולר. קח להם 32, ואני נשבע לך שגם עם 100 מיליארד דולר יתרה, בנק ישראל יסתדר. יהיה להם קשה לוותר על כל הפינוקים, אבל הם יסתדרו. זה הכסף שלנו, לא של בנק ישראל, לא של הממשלה ולא שלך. שלנו. תבנה תוכנית לשלושה חודשים עד חצי שנה, תחזיר לנו את הכסף, תתמוך באנשים שחיים כאן, באופן מלא. תן לנו את הביטחון לשרוד את הסגר הזה.

הקורונה כאן להישאר. אלו הקביעות של המומחים, נדע לחיות עם זה כמו עם שפעת. אנשים ימותו, עם כל הצער שבדבר, אולי ימותו יותר, אבל לא נגיע למספרים מבהילים של עשרות ומאות אלפי מתים. אין טעם לפאניקה הכללית והכלכלית. אם לא נדע לחיות ולהתנהל נכון עם הקורונה, לא נוכל לשום דבר אחר. אם המשק ייהרס, מה יעזרו כל המגבלות וההסגרים?

אל תסגור את המדינה בלי תוכנית קיום כלכלי. בנקים, תשלומים, מגורים, מחייה, תשלומים לרשויות, הכנסות. תזכור את כל אלו ותקבל כבר החלטה למען השם.

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s