סילמן, מנכ"ל משרד הרווחה: ""נכון שיש משפחות שאוכלות בשר רק פעם בשבוע, אבל אנשים עם בטן נפוחה, כמו במדינות אחרות בעולם, אין פה".

סילמן, מנכ"ל משרד הרווחה: ""נכון שיש משפחות שאוכלות בשר רק פעם בשבוע, אבל אנשים עם בטן נפוחה, כמו במדינות אחרות בעולם, אין פה".

לפני שנה וקצת בערך, עמד יאיר לפיד מעל כל סטטוס אפשרי וצקצק בלהט כי ביטול קצבאות הילדים זה הדבר הכי נכון והכי צודק לעשות, כי זה צודק והוא נבחר כי רק הוא יודע צודק, וכולם צריכים להאמין לו שזה צודק ונכון, ובכלל לא נגד חרדים. רק במקרה לחרדים יש יותר ילדים שנהנים מקצבאות ילדים. לא ראינו מחקרים, דיונים, השלכות ותוצאות (לשום החלטה שלו עד כה לא ראינו שום תהליך מובנה בסיסי לקבלתה). היו צעקות לרוב כי זה ידרדר עוד כ-90 אלף ילדים מתחת לקו העוני, לרעב אמיתי, כזה שאוכל כמה פרוסות לחם עם מרגרינה ביום, וההורים נלחמים על ממרח שוקולד או שניצלים פעם בשבוע, אבל החרדים הובילו את הצעקות, ואלו חרדים ויאיר הוא הרי דון קישוט במלחמה נגד החרדים, אז כל מה שהם אומרים הוא שקר מוחלט. העובדה כי מאות אלפי משפחות אחרות נפגעו מביטול קבצת הילדים הזעומה, זו עובדה זניחה כי הם לא מצביעי מפלגת יש עציץ (ושוב תודה ענקית לח"כ עדי קול על השם המוצלח כל כך למפלגה הבזויה הזו).

ואז לפיד החליט להשתיק את הסיפור בדרך היחידה שהיועצים שלו יודעים – להבטיח כסף. הרבה כסף. זה עובד לממשלות ישראל מאז ומעולם. 200 מיליון ₪ או יותר, הובטחו לביטחון תזונתי, תוכניות וקריטריונים למי מגיע את סל הביטחון התזונתי הזה, אבל מדובר בכ-250 ₪ לאדם לשנה, בלבד. איך זה קונה ביטחון תזונתי? מהו הביטחון התזונתי שמדינה חייבת לאזרחיה? למה אין דיון ציבורי על ביטחון תזונתי? למה רק שר האוצר ויועציו הקרובים מחליטים על זה? (ותחסכו ממני את שאר העציצים שלו במשרדים האחרים). איפה העבודה המקיפה שמוכיחה את המסקנות לסל הביטחון התזונתי? יוק! כלום. נאדה. אל תשאלו כי יענו לכם שאתם רק מחבלים במאמציה הכנים ליחסי ציבור אוהדים בפייסוש, ובכלל לא ייתכן שאתם לא רואים כי זו הממשלה הכי חברתית מאז ומעולם שהוסיפה מאות מיליוני שקלים לתקציב הביטחון התזונתי.

באופן לא מפתיע (ללא סטטוס אצל יהיר לפיד) מעידים מנכ"לי העמותות כי אף לא שקל אחד עבר אליהן, אפילו שהובטח כבר לפני שנה, ואמרו שיגיע עוד לפני הפסח הנוכחי. הכסף נשאר בסטטוס, כמו אצל ניצולי השואה, לא עבר. אלו רק האנשים שאמורים לעזור לנזקקים, מה הם מבינים? אבל היי, היה לנו סטטוס גדול והמון לקקנים שאמרו לנו שיש עציץ זו הבשורה הכי גדולה לעם ישראל מאז ימי משה במדבר. בשביל לסגור את הפינה הזו, ולצאת ידי חובה, לסמן וי "עשיתי, הודעתי, התרעתי, כתבתי", מגיע גם דו"ח מבקר המדינה בנושא העוני, ואומר רק את מה שהוא אומר כבר שנים ארוכות, במיוחד בשש השנים אחרונות בהן ביבי ראש ממשלה – הפערים מתרחבים, העוני גדל, המצוקה קשה יותר, והעניים נזרקו לפח האשפה של הליכוד. חבל על העצים בשביל הנייר.

 

שלושת המובילים לביטחון תזונתי, ישראל 2013 - ?

שלושת המובילים לביטחון תזונתי, ישראל 2013 – ?

בדוח של שנה הבאה כבר ידובר ארוכות על אסונות הניהול וההחלטות של יש עציץ גם בנושאי העוני. הם לא ירחצו ידם "בממשלה הקודמת". ייכתב בשנה הבאה בדיוק כפי שיש בדוח של היום, שהוא העתק מדויק של הדוח של אתמול ושל שלשלום. העניים יותר עניים, והממשלה כבר הפסיקה אפילו להשתין עליהם בקשת. במילא אנחנו עסוקים בגפילטע של החג. ממשלת הליכוד התפרקה מכל ערכי רווחה בישראל, חזון החמלה והעזרה ההדדית, כל זאת בשם ההפרטה הקפיטליסטית של ביבי, תוכנית הקטר שימשוך את המשק, העשירים שיובילו את העם. "כלכלת החלחול" הכושלת עולמית, אמורה הייתה להוציא את העניים מהעוני על ידי כסף עשיר שיזרום מטה דרך צריכה. אמורה, אבל ביבי בוחר את שותפיו הקואליציוניים לפי המטרות העסקיות שלו. ע"ע ליברמן-בנט-לפיד (ברק בקודמת). כולם עשירים ושבעים.

ראיתם את התמונה של סל המזון שמחלקת הממשלה לאותם נזקקים לפסח? (רץ בפייסוש תמונה של צעירה נחמיאס להרכב הסל הזה). לקחו חבילת מצות ופרקו אותה למנות ארוזות בצלופן, (אפילו לא טרחו לשים חבילת מצות אחת שלמה), שוקולד השחר, קופסת שימורים אחת, קילו מלח (אולי להכשיר את כמויות הבשר המטורפות שהן מתכוונים לקנות לחג) ועוד משהו מטופש. זה חבילת המזון שממשלת ישראל בראשותו של שר הרווחה כהן ממפלגת לפיד יש עציץ, מרשה לעצמה לחלק לעניים. כל המילים הנרדפות במילון אבן שושן המורחב למילה בזוי, עלוב, משפיל ונלעג, יהיו נכונות לתיאור הסל הזה, וגם באופן פרסונלי לשרים האחראים. אני בטוח שאילו העניים ישימו כיפה סרוגה ויעברו לשטחים, הם לא יהיו עניים.

אני שוב חוזר על מה שכבר כתבתי בעבר, כי העמותות של תרומת מסרון למען אוכל לרעבים, במיוחד בחגים, הם אלו שעושות את הנזק הגדול ביותר והמוחשי ביותר לעניים. זה עסק לכל דבר ועניין, שהפך להיות הסכמה ממשלתית בשתיקה, למודל ההפרטה של מדיניות הרווחה והביטחון התזונתי. כל עוד יש לעניים היכן לקבל סל מזון בסיסי כלשהו בשני החגים העיקריים בישראל (פסח-ראש השנה), המצוקה האמיתית נעצרת בשני המועדים האלו, בדלת הכניסה של העמותות, והממשלה מתחמקת בקביעות מפתרון אמיתי.

אוסם קוראת לכם לקיים יום שלישי ארוחת ערב משפחתית. משהו שתנובה ניסו לעשות עם הבית קוטג' ישראלי שלהם לפני שנה או יותר. שתי חברות חזיריות, עם מחירים מופקעים למוצרים מזון בסיסיים, מונופולים או קרטלים, מפריטות לכם את התא המשפחתי, ועכשיו עליכם לציית לתאגיד (בא לי להקיא מהקמפיין הזה וטוב שאין לי מוצרים של אוסם בבית). מעניין אם מוצרי הצריכה הבסיסיים שלהם ריאליים גם לביטחון התזונתי של העניים בישראל, כמו קוטג' או פסטה (7 ₪ לפסטה אוסם ושליש מחיר לאותה פסטה תוצרת טורקיה). אבל היי חברים עניים ומסכנים, שר האוצר יהיר לפיד, הוריד לכם את מחיר השמנת המתוקה בשקל שלם, ועל זה כן הייתה מסיבת עיתונאים וסטטוס בפייסוש!

על עגלת הקניות המופקרת שלכם לחג הזה, בפוסט הבא.

 

*****

שיתוף יוצר תודעה 🙂 הרישום במייל חינמי לגמרי, ככה לא תפספסו…

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s