שני פחדנים שמושלים בכוח הזרוע ומפחדים מבעיות משילות

שני פחדנים שמושלים בכוח הזרוע ומפחדים מבעיות משילות

בחודש מאי 2012, ח"כ דחוי ומיותר אחד בשם שאול מופז, הוביל את האופוזיציה עם רוח גבית של 30+ מנדטים בסקרים, רוח המפקד בכנפיו, ושוויון בנטל היה הכור הגרעיני שהפעיל את הבוחר. בלילה בהיר אחד ללא עננים, אבל אפל פוליטית, עשה יד אחת עם ביבי, ובו ברגע עלות השחר, מופז איבד את המנהיגות לעולמי עד, ולא תחזור לו המנהיגות. ביבי עשה לו תרגיל, רק שאני לא בטוח שזה היה ביבי ולא ליברמן. התרגיל המבריק הזה הוכיח שאין מנהיג מול ביבי, והוא ניצח את הבחירות. עדיין אין מנהיג רשמי מול ביבי, אולי רק כמה שיושבים על הגדר. אני מחכה לדיסקין. לא יבוא, נחכה עד אשר נראה מישהו אופציונלי אחר.

הסיפור "הנורא" של שלושת החוקים הכבדים שיעברו השבוע, אינו בקואליציה, כי שם אין אמון, מעולם לא היה וכרגיל לעולם לא יהיה. אז הם חתמו על מסמך הבנות פנימי, פאקינג בולשיט אפילו פוליטי נורמטיבי. אופוזיציה צורחת לחינם במקום לקום ולעשות מעשה. וזה בוז'י, מנהיג האופוזיציה. הסיפור של שבוע כזה הוא בו ובחוסר מנהיגותו, כי רק לו היכולת לשנות משהו עכשיו. הבטיח שהוא ישבור את הכלים ודברים כמו שהאופוזיציה תעשה, לא נראו מעולם.

בוז'י קם לו בבוקר והחליט שהוא יותר לא עושה את קולות החתולה, בת הדודה של החתולה מרידור. בוז'י מנהיג, תגידו שוב. מנהיגות לוקחים בוז'י. מזהים הזדמנויות ויודעים להוביל. מנהיגות מוכיחים בהקרבה אישית. מנהיגות מקבלים מהעם לא מהכנסת. בוז'י, לו היית מנהיג ולא רק מתיימר להיות כזה, היית מתפטר יחד עם כל האופוזיציה, ומוכיח מנהיגות שהעם כל כך מחפש. היו לך 40 מנדטים כבר היום בבוקר. היית מבדל עצמך מול כל העולם. כבר כתבתי לך את זה פעמיים או יותר, כתבתי גם לשלי שהייתה האין מנהיגה לפניך. בוז'י הוא לא הילד שצועק לכולם הנה צונאמי ומציל את היום. הוא זה שנשכב על החוף ועושה סלפי על הצונאמי ברקע. אתם ח"כים מצוינים, וזהו. אין מנהיגות בעם כי המשכורת חשובה יותר. במיוחד חשובים יותר מנעמי השלטון וטיסת צ'ופר לפולין.

ככה אני מנהיג !

ככה אני מנהיג !


האמת, אין גם מנהיג בימין, וביבי זכה בקושי ב-20 מנדטים בבחירות האחרונות. ליברמן הוכיח בחמשת השנים האחרונות, בצורה מעוררת רחמים והשתאות, שהוא לא נשכב על הגדר בשביל הבוחרים שלו, לא נלחם בשביל העקרונות שלו בגיוס, דיור, יוקר המחיה, חיים אזרחיים ועוד קישקושים של מסיבות עיתונאים. ציפורה לבני הייתה הכי קרובה עם האין כניעה לחרדים בשנת 2009 (היא נכנעה לגמרי, אל תחשבו אחרת, ביבי שילם יותר, ועובדיה יוסף ז"ל לא ממנה אישה לתפקיד גדול ממנו). ציפי הוכיחה את אין-אונה המנהיגותי באופוזיציה, ונכשלה, גם בבחירות האחרונות היא נכשלה כשזחלה ראשונה ללשכת ביבי. היא גם הראשונה שתעוף מהכנסת בגלל חוק המשילות שהיא תצביע עליו, עונש אירוני ראוי. אני דווקא זוכר את החרדים מתפטרים מממשלת ברק לאחר המשחן של שבת.

לכל הפסאודו מנהיגים בעיני הסקרים והמראה במשרד שלהם יש משפט אחד מנצח, כזה שסותם פיות לכל המלעיזים. סליחה, סותם את האף מצחנת הריח שלו. זה משפט מיוחד לח"כים חסרי חוט השדרה, הנהנתנים, השבעים והעשירים כמו בוז'י שמעולם לא היו מחוברים לעם או למעמד הביניים המתפגר, ואומר כך:"לא מתפטר כי יותר חשוב לשנות מבפנים". הבוחר המצוי שומע את זה ככה: "הנה אצבע משולשת לעקרונות שלי, אל תתעסק לי עם המשכורת והתנאים בכנסת".

אז השבוע, היום, מחר, מחרתיים, נלמד כמה חוקים בסיסיים מאוד בהנהגה. הראשון, מנהיג שלא שולט בעם לו באופן דמוקרטי, עשייתי ושקוף, זה מנהיג מפוחד, נוירוטי, חלש ומסוכן, שמחוקק חוקים אנטי דמוקרטיים בשביל שהעם לא יוכל להתמרד נגדו. הפרקודס שנעלם מעיני כל המראיינים החשובים בעם הוא איך ייתכן כי מעבירים ברוב גדול חוקים של הקואליציה למען חיזוק המשילות, שהרי אם יש בעיה משילותית, איך מעבירים חוק ברוב גדול? אז זהו, שהפחד לא רק בעיני המנהיג הנפסד נתניהו, הפחד קיים אצל השותפים שלו, אלו שמרמים את הבוחר, עושקים אותו, פועלים במרתפים האפלים של הפוליטיקה הישנה. גם הם מפחדים. מאוד מפחדים, והם לא קושרים בין חוסר תוצאות הפעילות שלהם לפחד המוצדק מהיעלמותן מהמפה המפלגתית. זה החוק השני בהנהגה, תזהרו ממנהיגים מפוחדים.

בחוק המשילות שיצר פוטין למען ליברמן, יש סעיף מיוחד שצריך לתת לו דגש מעבר לסטטוסים. זה סעיף שאומר כי הפלת ממשלה באי אמון יכולה להתבצע רק אם יש הסכמה למחליף אחר לראש הממשלה. היבחר לו התלוי את התליין? נראה לכם שיהיה אי פעם ראש ממשלה שיבחר את המחליף שלו עבור אי אמון בו עצמו!? זה הסעיף שמבטל את האופוזיציה במדינת ישראל. היא מתה היום מוות ברוטלי ומהיר, כתוצאה מניסוי כלים של הקואליציה מול האופוזיציה. כמו רכבת משא במהירות 200 קמ"ש מתחרה ראש בראש עם ריקשה ובוז'י הנהג. הסעיף הזה קובר את כל המערכת הדמוקרטית של מדינת ישראל, ומעתה איננו עוד מדינה דמוקרטית כי אם דיקטטורית משיחית הזויה. הבכיר שמכר את בוחריו ונתן לזה יד, הסבר וסטטוס הוא כמובן יהיר לפיד, למקרה שלא הדגשתי מספיק. ראש וראשון של החילונים (על פי הגדרתו בלבד, אני לא יודע מה הוא באמת), מר שר האוצר אוכל השרצים והספייר ריבס, נוסע בשבת, משרת שירות עיקש בעיתון המחנה, וחי למען הקהל של כוורת (כולם מצביעי יש עתיד, כך אמר), הוא זה שמכר אתכם בשביל הכיסא שלו. אין עקרונות, יש בוחר מטומטם.

למען הסר ספק, אני לגמרי בעד שינוי במבנה בית המחוקקים שלנו והיעלמותן של סיעות קטנות מדי או מתמודדים בבחירות חסרי כל סיכוי. מצחיק הוא שגם האופוזיציה בעד החוק הזה והצביעה בעדו כשהיה להם נוח. אפילו אם האופוזיציה רצתה לחסום מפלגות קיקיוניות כמו עלה ירוק , ושאר כאלו שנחשבו כגנבו להם קולות, ולא להתנקם בערבים בעולץ הימני האידיוטי, הסיבה לא רלוונטית לחלוטין, התוצאה זהה בדיוק. טוענים כי סיעות קטנות סוחטות ממשלות, עובדה שהגיעה לדרגת אומנות בידי ש"ס, אבל ממש עכשיו מוכח כל יום כי הגודל לא משנה לסחיטה. בכל מקרה, היסטורית מעולם לא נסחטה ממשלה בידי מפלגה של 2-3 קולות, אז אל תאמינו לשקרים.

ריבוי מפלגות גורם לקואליציה לא יציבה עקב חוסר במכנה משותף ומריבות בלתי פוסקות, אבל יש גם שטוענים אחרת. לדעתי, זו תחושת בטן של כולם, האם זה נכון או לא. מחקרים שונים יכולים לומר לכם כי במדינות אחרות בעולם יש או אין אחוזי חסימה וזה נכון או לא לישראל, אבל הפוליטיקה שלנו היא ייחודית, ופוליטיקה זו תרבות. לא כל מה שעובד במדינות אחרות יכול ונכון לו לעבוד גם כאן. הפתרון לדעתי, עליו כבר הצבעתי בעבר, נח בשינוי מבנה הבחירות לכנסת ומבנה הכנסת. חצי מהח"כים יבחר בבחירות אזוריות ישירות, והחצי השני מפלגתי. אז נראה את אותם עלובים מחפשים מי באמת עומד מאחוריהם בבחירות.

חוק הגיוס הוא פארסה מטופשת כי במילא אין לו קיום, עדיין אף אחד מליברמן לפיד-בנט לא מסביר למה רק 5% חרדים אמורים להתגייס, בקושי 2000 הסדרניקים עושים חצי שירות, ולמה החוק הזה מזמבר בחוזקה את החילונים. חוק גיוס אנטי חילוני. במילא כל ממשלה אחרת תפרק אותו מחדש.

חווק משאל העם הוא חוק מצוין כל עוד מחליטים אילו נושאים הם משאל העם, ומי מחליט בדיוק מהו ראוי למשאל עם. אם כבר שואלים את העם אז נשאל אותו לאלף נושאים, ואפשר להתחיל במקביל למסירת שטחים תמורת שלום, גם עם "האם את/ה מוכן להמשיך את המימון להתנחלויות בכספי המיסים?". זה גם אחלה משאל עם. אפשר להמשיך עם חוק הגיוס החילונים, ועליית המע"מ, והארנונה, והתקציבים למערכת הביטחון.

לצערי, אף אחד לא שואל, לא ממש מתעניין. כמעט כולם עסוקים באני העצמי שלהם בתוך הכנסת. בעוד עשר שנים הבלופים הביטחוניים ייעלמו מסדר היום ויידחקו לתחתית הרשימה, ואז סתיו שפיר כנראה תהיה אחת המנהיגות אם לא המנהיגה של ישראל. עד אז, בוז'י, לעולם לא תהיה מנהיג, אין לך את היכולת הזו. במעשיך הבטלים וחסרי ההקרבה האישית הנדרשת (תוותר על הכסא ומנעמי החיים הפרלמנטריים) אתה ממליך עלינו את ביבי ובנט לקדנציות נוספות.

***

רוצים לשנות מבחוץ? תשתפו

»

 1. יוסי הגיב:

  כשאתה בעד העלאת אחוז החסימה ומנסה לנטרל מתחרים פוטנציאלים לנגוס באחוזי המנדטים של הגדולות אני…הבוחר המצוי שומע את זה ככה: "הנה אצבע משולשת לעקרונות שלי, אל תתעסק לי עם המשכורת והתנאים בכנסת".
  בנוסף לזה יש להחיל את זכות "הסכם העודפים" גם לטובת מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה (לדוגמה עלה ירוק אם לא עברה את אחוז החסימה יתאפשר לה "לתרום" את קולותיה לטובת מפלגה כלשהי שעברה את אחוז החסימה ושתיבחר מראש) .
  זאת דמוקרטיה אמתית שמכבדים את רצון הבוחר באמת ולא שנאלץ להצביע מברירת מחדל.

  • זיו הגיב:

   אני לא ממש תומך ברעיון הפשרת העודפים של מפלגות כושלות עם אלו שעברו. זה יכול ליצור שחיתות גדולה עם מאות מפלגות קטנות שקמות להיכשל בידיעה מראש, רק בשביל למכור את הבוחרים שלהן מיד לאחר הכישלון.

   • יוסי הגיב:

    מחיר הכניסה של 4 מנדטים גבוה ואנשים טובים נמנעים מלהיכנס לכנסת. אחד היה מאד מעוניין שפרופ' אריה אלדד יכנס לכנסת השני מעוניין בעמי איילון ועוד רבים וטובים אחרים.
    למען הדיוק השיטה שהזכרתי יש לה שידרוג והיא מדברת על אפשרות שהבוחר לבדו יקבע מי תהיה המפלגה בעדיפות שנייה שברצונו לראות בכנסת. פתק אחד לבן בעדיפות ראשונה ופתק שני צהוב בעדיפות שניה. פרופ' אברהם דיסקין המליץ על השיטה הזאת בוועדות הכנסת, כולם שם הינהנו ואמרו נשמע נהדר ובסוף החליטו מה שהחליטו .
    באופן הזה אתה מפחית את מספר המפלגות הקטנות אבל לא פוגע ברצון הבוחר.

 2. Brett Rossi הגיב:

  Have any arguments about me publishing this on my twitter?

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s