נפילת האימפריה. חזרה לשורשים?

נפילת האימפריה. חזרה לשורשים?

שנים שאמרו לנו כי כשהענק הסיני יתעורר ישונו סדרי עולם. הוא התעורר ואכן שונו סדרי עולם. התעוררות, זו המילה הכי ממצה שיש לי לסיכום של המהומות בעולם הערבי מאז 18 לדצמבר, 2010, עם מותו של מוחמד בועזיזי, בעל דוכן פירות בטוניסיה. זה היה האירוע המכונן הכי חשוב בתולדות ההיסטוריה שממש ברגעים אלה נכתבת בכל העולם הערבי. קורבן אישי אחד מיואש עד אובדן, הקריב את חייו רק בשביל להראות שנמאס לו משחיתות פקידי העירייה המקומיים ואולי בכלל זה רק היה סימבולי וכוון נגד השלטון הדיקטטורי של נשיא תוניסיה, זין אל-עאבדין בן עלי, שנמשך 23 שנים ברציפות מושחתת, כיאה וכמקובל בעולם הערבי והסובייטי. ואז הם התעוררו. כל העולם הערבי התעורר, ויצא לרחובות. הם דילגו על כל שלבי הביניים של הפגנות קטנות, ושחררו את כל הקיטור העצום שנצבר שם, בבת אחת. התעוררות אזרחית אנרגטית גדולה מפיצוץ אטומי.

כל העולם הערבי זה כל מי שאנחנו מכירים כעולם הערבי, בני הדודים שלנו, השכנים. מכל כיוון אפשרי, אפילו בירדן רק שם כוחות בינלאומיים ותקשורתיים עדיין עוזרים למלך לשמור ממלכתו. אזרחים כמוני וכמוכם רוצים חופש, שגשוג, שלטון נקי ולא מושחת, פוליטיקאים שדואגים לעם במקום לכיס האישי והמשפחתי שלהם, לא עוד סיסמאות בחירות מטופשות והבטחות ריקות מתוכן. הם לא מחפשים פוליטיקאים שממליכים את עצמם, ואת יורשיהם, ואת המדים הנוצצים שלהם ומפגני הצבא המרשימים כשבקושי יש להם כסף לעשר פיתות ליום.

זו לא התעוררות אזרחית-דמוקרטית-אידיאית, זו התעוררות כלכלית, פיננסית, קטנה ואישית. בועזיזי עבד בשביל כסף, רצה להתקיים במינימום הנדרש, לחיות ולא לקבץ נדבות. רצה את מה שאתם רוצים בלי שופינג באיביי, סתם קפה בבית קפה, אולי גם עם מאפה. כסף, זה כל כך פשוט, רק כסף, ולא עשירות מופלגת, כסף להתקיים היום, מחר, בעוד שבוע. לא רצה מיסים לא צודקים, שחיתות פקידותית שאי אפשר להתקיים בגללה ובלעדיה. זה מה שרוצים האזרחים בלוב, במצרים, אולי גם בסוריה. להתקיים בכבוד בלי השליט הגדול. אפילו בטורקיה נמאס להם משלטון ארדואן, ורק בגלל הפן המוסלמי הפנטי. הסיבה היא בדיוק כמו בטוניסיה, כיכר אחת, סימבולית לעיר שלה, שמיועדת להריסה, ופעם לפני כמה שנים לא רחוקות השליט היה עושה מה שהוא רוצה. היום זה נגמר, העם הטורקי מתמרד בגלל כיכר אחת, וארדואן מספיק חכם להבין את המילכוד 22 שלו. לא יכול להיכנע להם ולא יכול להילחם בהם יותר מדי. הפחד מאובדן השלטון מנקר גם בו. אם כאן הוא ינצח, הפעם הבאה הוא יפסיד וגורלו יהיה בין קדאפי לאחים המוסלמים במצרים.

הם התעוררו פעם אחת במצרים נגד מובארק, שליט מושחת בכל רמ"ח בנקאיו, שגנב עשרות מיליארדי דולרים מהקופה הציבורית, כי במדינות ערב אין קופה ציבורית, יש את קופת השליט, המלך, שמחלק נדבות להמונים (מי אמר פוטין ולא מפחד?) חשבו שלאחים המוסלמים יש פתרון, כי האחים צעקו צדק חברתי, ושיוויון בנטל, ופחות מיסים, ויותר פיתות וליותר לימודים בבתי ספר, וניקח מהעשירים, ולא נחלק לחברים של השלטון גז ודלק במאות מיליארדי דולרים. אז הם אמרו, ובחרו בהם, כי הנה השינוי המיוחל משלטון מובארק שהחל בדיוק בזמן תחילתו של שלטון הליכוד. יש עתיד לעם המצרי.

ואז הם יצאו להפגין שוב, שנה אחרי, כי אין עתיד לעם המצרי עם האחים המוסלמים, יש רק סיסמאות בחירות ריקות מתוכן, דאגה עמוקה יותר לעשירים הישנים ועוד עשירים חדשים, ואת המחיר שוב משלמים האזרחים. ההתעוררות המצרית לא נגמרה עם סילוקו של מובארק, אלא ממשיכה עד שהם יקבלו את השלטון הנכון עבורם. מה כבר יש להם עוד להפסיד? עובדתית ומעשית, הם לא הסכימו לקבל את המנטרה שבעוד שנתיים נרחץ כולנו באמבטיות חלב ודבש. רימו אותם, שיקרו להם, הונו אותם מספיק, הם יודעים לזהות מתי זה ממש מסריח. אולי המצרים מגלים מחדש את מצריותם. עוד 8 חודשים למנייאק, גם אנחנו סופרים שנה לתחילת ההתעוררות שלנו.

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים.

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים.

כמו במדבריות הערביות, העמים הערבים צמאים לחיים נורמליים, כאלו שהם רואים ושומעים ומפנטזים עליהם, אלו שיש באירופה לשם הם פלשו בעשרות מיליונים, וממשיכים לחפש אחר חיים טובים יותר במדינות שאינן ערביות. האינטרנט הסביר להם את הצורך בנורמליות שאינה דיקטטורה ערבית, ייבש להם את צו הצייתנות, וביובש הסוציו אקונומי שהם חיים בו, מדורת הפייסבוק נדלקה בקלות. זו מהפכת הדורות הבאים בעולם הערבי, של צעירים שחיים מאחורי מחשב ויודעים כמה טוב יכול להיות בחוץ. הם יודעים למדוד את כוחם הפוליטי ולתעל אותו למלחמה על הבית, על החיים שלהם, למען כולם. למען המדינה שלהם, שתהיה בדיוק כמו שהם רוצים ולא אחרת.

העולם הערבי הזה מתקומם נגד העולם המוסלמי שהחליט שהוא ורק הוא זה העולם הערבי החדש, אבל מוסלמים אלו לא פרסים, ולא עיראקים, ולא מצרים ולא לובים. אחרי שנים ארוכות האיסלם חוטף את המכה הקשה מכולם – התעוררות הלא מאמינים. מי שהעלה את האיסלאם לצמרת השלטון, מבין היום שאין בדת הזו דבר וחצי דבר למען העם, אלא רק למען הדת וכוהני הדת הארכאיים שלו, נוטפי רעל, דם ושנאה. האיסלאם הופך לא רלוונטי במדינות בהם הוא צמח בכוח, והשאלה היא מתי אירופה תתעורר ומה היא תעשה. ארה"ב מוכיחה חודש בחודשו, נשיא יוצא ונשיא נכנס, שאין להם מושג קלוש בעולם הערבי-מוסלמי. הם תמיד מהמרים על השלטון הלא נכון. אולי הגיע הזמן שהם יפסיקו להתערבב בכל הנושאים המדיניים בעולם. צפון קוריאה, סין, דרום אמריקה, סוריה, מצרים, החמאס בעזה, ועוד, עדיין הם טועים ומטעים, ואני מקווה שלא נחטוף את הנשורת מהטעויות שלהם.

הלאה, יש לנו שלל פרשנים מדיניים וצבאיים בכירים ובכירים יותר. בתחילת השבוע פרשננו כבדי הראש, טחנו לנו שזו התקוממות רגעית, קטנה, אירוע בר חלוף. הם שאומרים לנו כל יום כי מחר אסד נופל, לא רואים ומבינים את מה שיש להם מתחת לאף. הם הפרשנים שסועדים לשולחנם של בכירי המדינה, ראש הממשלה, שר הביטחון, השר האסטרטגי ושאר דורשי כבוד, ומקבלים מהם "סקירות עומק", ניתוחים מדיניים-צבאיים מובחרים מגובים בסודי סודות ומקורות מודיעיניים.

אם אלו הם הפרשנים שלנו, שמספרים לנו את מה שמספרים להם, אנחנו בבעיה גדולה מאוד. נכון אהוד – "עוד כמה שבועות שלטון אסד ייפול 2012" – ברק?

****

התעוררתם? חשוב מספיק בשביל שתשתפו, כי הגעתם עד פה?

»

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    מה אומר? אני איתך במאה אחוז לשם שינוי..

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s