סווטוניוס, היסטוריון רומאי כתב על יוליוס קיסר, קליגולה: "נוהג היה לצוות בידי חייליו על השכנים שישמרו על השקט ביום שלפני המשחקים, פן יפריעו את מנוחתו של הסוס אינקיטאטוס. מלבד אורוות שיש ואבוס עשוי שן, שמיכות ארגמן ורבידים משובצים אבני חן, נתן לסוס הזה גם ארמון מיוחד, חבר משרתים ומערכת רהיטים, כדי שהאורחים שהזמין בשמו יתקבלו בפאר. ויש אומרים שייעדו אף למשרת הקונסול."

הפאזל הפוליטי למען התנועה לשימור משפחת נהנתניהו בשלטון כמעט ונסגר. לפי בטח מחכה לראות את התגובות היום בפרשנות הפוליטית האם הוא בדרך למהלך נכון או לא. נחום ברנע בראש מתקרנפי ידיעות אחרונות עושה כמצוות האל ומהלל ומקלס את לפיד על בחירתו המוצלחת והמוכחשת מזה ימים ארוכים להיות שר האוצר הבא של ישראל. אם ברנע אומר, אז התקשורת הכשירה, ויאללה למשרד האוצר, לכבס את הצרות הכלכליות של ישראל עבור נתניהו.

שלא תהיה לכם טעות, לפיד נאנס לקבל את האוצר כי אף אחד בליכוד לא מוכן היה לקחת אותו, במיוחד לא ביבי. הוא לא יכול להרשות לעצמו לרשום את הכישלון הכלכלי הגדול ביותר אי פעם בישראל על שמו, כי הכישלון הזה יתגלה רק ביום הכרזת התקציב הבא, דרך הקיצוצים של התקציב הבא, וביבי, כמו רב אומן שהוא באחיזת עיניים והכחשת המציאות, יגלגל את האחריות לשר האוצר, ולו בלבד. זו המשמעות של "הגיבוי המוחלט" שלפיד יקבל במשרד הזה.

המם הנהדר של עמיר שיבי. תבדוקו בפייסבוק

המם הנהדר של עמיר שיבי. תבדוקו בפייסבוק

ולפיד טוב לכם במשרד האוצר? האם דרכו הוא יוכל לעשות את השינויים במדיניות הכלכלית של ישראל, כשהיא תואמת להפליא את המדיניות הנוכחית של נתניהו, בניכוי מיליארד או שניים מהחרדים? האם הייתם שמים את אלי ישי שר הביטחון בישראל? האם הייתם שמים את יוסי בובליל של האח הגדול כשר החינוך של ישראל? האם הייתם נותנים לבן ארי להיות שר החוץ של ישראל? לא. בטוח שלא, אז למה לפיד מתאים להיות שר האוצר של ישראל?

הרי באותה מידה הוא יכול להיות שר הביטחון בישראל. אין לו שום הבנה ביטחונית ורקע רלוונטי בתחום, כשם שאין לו שום הבנה כלכלית ורקע רלוונטי בתחום, וחמור מכך הוא בעצמו מצהיר ומגחך על חוסר התאמתו לתפקיד הזה. יש יוטיוב לשוכחים. שר האוצר בישראל זה שר הביטחון הכלכלי של ישראל. יש שר ביטחון ביטחוני שנחלם ומגן על גבולות המדינה ויש שר ביטחון כלכלי באוצר שנלחם ומגן על קיומה הכלכלי של המדינה. אלו שני תפקידים שווי ערך בחשיבותם למדינת ישראל, שניהם אחראים להמשך קיומה ותקומתה של המדינה. אז באמת הוא מתאים לשם כי הוא כותב סטטוסים מאוד יפים בפייסבוק?

אני מסרב בתוקף לקבל את התיאוריה ששר הוא רק מנהיג בעל חזון, מתווה דרך, ולא צריך להבין בתחום משרדו באופן מקצועי בשביל להוביל אותו. זה לא משל הכבשה שמובילה את העדר. שר צריך להיות מנהל בראש ובראשונה, או בעל כישורים ניהוליים הרבה לפני שהוא בעל חזון, הלידר הכריזמטי שלפיד כל כך חושב שהוא, ועדיין לא הוכח מעולם. בשני משרדים בלבד צריך שר מקצועי, מאסטר מומחה בתחומו ואלו משרד הביטחון ומשרד האוצר. מעולם לא היה שר ביטחון שאינו מומחה בתחום הביטחוני (והמדיני הנגזר המידי שלו), למרות שלא כולם התגלו כמבריקים בתפקיד הזה, ואילו היו לנו שרי אוצר רעים מאין כמותם ללא שום הבנה כלכלית, ע"ע האחרון שבהם, שטייניץ, שהפך את המשרד הזה לאסקופה נדרסת, מקום עילג וחובבני עד כדי כך שלמעלה מעשרה מבכירי המשרד ומנהלי כלכלת ישראל ברחו ממנו וחוסר ניהולו וטיפשותו הכלכלי, כאילו וברחו מאזור מוכה קרינה רדיואקטיבית.

בכל שאר המשרדים צריך מנהל כריזמטי, מנהיג ואישיות פוליטית שיכולה להוביל מהלכים מעבר לרמתם המקצועית גרידא. כן, גם בחינוך, וגם בבריאות. הייתה לנו בוגרת 11 שנות לימוד שעשתה נזקים בלתי ניתנים לשיקום, ואחריה הייתה לנו פרופסורית שבזבזה שלוש שנים בניוטרל. אפשר לתאר את עלילות משרדי הממשלה עוד שנים ארוכות, אבל העיקרון קבוע, כל פוליטיקאי בארץ יכול להיות כל שר בכל משרד.

הגיע הזמן לשבור את זה ולהכריז על משרד האוצר כמשרד מקצועי בדיוק כמו משרד הביטחון. אנחנו זקוקים למבוגר אחראי במשרד הזה בדיוק שנדרש אחד לבנק ישראל, וזה אל צריך להיות הבייביסיטר של נתניהו. תפקידו של שר האוצר זה לנהל את משק ההכנסות וההוצאות של ישראל, את המינוס שלנו והריבית הלאומית, את מדיניות הכלכלית-מדינית-חיצונית.

תפקידו של לפיד היה לומר לנתניהו שני דברים פשוטים – אני לא לוקח את האוצר, גם אתה לא. נכשלת בענק בתחום הזה (כפי שלפיד הצהיר רבות במהלך הבחירות), אתה לא יכול להמשיך בדרך השטייניץ ארבע שנים נוספות. בנוסף, אני, יאיר לפיד, לא הוא שיכבס עבורך את הכישלונות. אני לא אהיה השר של כל הקיצוצים והצרות החולות של ישראל הכלכלית שאתה, נתניהו יצרת במו ידייך. אתה האיש היחיד שצריך לשאת באחריות לכישלונך, וצריך לתקן אותה על ידי מינוי מקצועי וחיצוני לכנסת ישראל, מינוי שבו אתה לא תתערב ותסיר את ידייך מההחלטות שלו. זו האחריות שלך ושלך בלב, עם או בלי ציורים ופנטומימה, אבל רק שלך.

נכון לעכשיו לפיד הוא המפסיד הגדול בקואליציה. התפקיד האולטימטיבי שללו היה שר החוץ, תפקיד של טלוויזיה באיגליזית, מסיבות בחו"ל, סיגרים ופוטואופ, חליפות שחורות, בתפקיד שלא ניתן להיכשל בו, במיוחד אחרי לוברמן. הוא גם היה נהנה ממעמד זהה לראש ממשלה בדיבור אפקטיבי על מדיניות חוץ והסדרים מדיניים וגם ביטחוניים. לקח את האוצר, כי במו"מ הוא חלש, מאוד מאוד חלש. לא רק שאין לו שום יכולת להצליח במשרד האוצר, לא ניהולית ולא מנהיגותית כי הוא לא יכול להבין מקצועית את התחום, הוא עוד יהיה המקצץ הגדול של מעמד הביניים, ולא יוביל אותה לשום מקום טוב. הכישלונות המוסתרים היטב של שטייניץ ונתניהו, הרמאות הכלכלית שלהם, תתגלה במשמרתו של לפיד ותדבק אליו.

יאיר יישלח לחזית ההסברה הקיצוצית של ממשלת נתניהו האחרונה, להסביר את הידוק החגורה, את הנפילה, לא הנסיקה. לפיד בתפקיד המושיע המשפחתי של נתניהו, ולא יוכל לייצר לעצמו תשובה נכונה לשאלה של הבחירות הבאות – "יאיר, מה עשית עם הכסף?".

*****

מאושרים מההצלחה הכבירה של לפיד כשר אוצר לעתיד? שתפו……..קליק וזהו

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s