כל מלחמה צריכה את הגיבור שלה, את תמונת הניצחון. פעם זה צילום בכותל, פעם אריק שרון עם תחבושת על הראש, פעם זה רס"ן תומר בוהדנה מסמן V על האלונקה. אני עדיין לא יודע אם עמוד ענן זו מלחמה, מבצע או סתם תרגול מתמשך של חיל האוויר, אני רק יודע שבלי גיבור תורן לא נדע שזה הסתיים, ואין מלחמה בלי תמונת הניצחון שלה. צריך לשים חותמת מנצחת כמיטב הרטוריקה הוויזואלית.

אז אחרי מבצע ארוך ממלחמת ששת הימים בהיעדר גיבור מונצח, שמנו לנו את פרץ על כיסא הגיבור הלאומי . עמיר פרץ, ח"כ בהווה, שר ביטחון בעבר, ועסקן פוליטי כל חייו. האיש שהביא לנו את כיפת ברזל, הביא לנו את הניצחון, וזה ניצחון עניים. יורים עלינו מאות טילים ביום גם לתל אביב גם לירושלים, ואין אושר גדול ומצולם מקרוב כשמיירטים את מרביתם. זו תמונת הניצחון שלנו, שכבר נמצאת במאגרי הווידאו  ניצחון ההי-טק, טילים מעופפים, השיגור ויירוט של כיפת ברזל. אז כן, נצטרף לשאפו לפרץ, ולמפעלים הביטחוניים שמוכיחים שוב כי מי מספר אחד בהנדסה? אנחנו! אבל קצת דיוקים היסטוריים ממש מתבקשים.

עמיר פרץ לא הביא את כיפת ברזל. אני לא מתרשם מהחזון והעומק הביטחוני שמרעיפים עליו עכשיו, פשוט כי לא היה כזה. לא היה לנו כאן גאון אסטרטגי ולא צריך לבקש ממנו סליחה כי הכנסנו לו בארבעת החודשים והמלחמה הכושלת בלבנון 2006. עמיר פרץ לא יזם את כיפת ברזל, לא הגה אותה, לא חלם עליה ואני די בטוח שהיה לו כאו פוקס מטורף, וגם מזל זה חשוב בחיים. החזון התחיל שלוש שנים לפני שמונה לתפקידו, ושר הביטחון עמיר פרץ עשה את מה שלא עושים אחרים, וזה לא מעט, למעשה די הרבה אבל בסופו של הוא רק (במודגש "רק") קיבל את ההחלטה החשובה בין מערכת כיפת ברזל למערכת נאוטילוס, ועשה זאת במהירות ונחישות ראויים לכל שבח. נכון, לקבל החלטה מהירה וחדה זה משהו שפוליטיקאים לא עושים, במיוחד רמי הדרג שבינהם, ועל זה מגיע לו חיבוק גדול וצ'פחה על הגב מכל הלב, אבל מכאן ועד הכתרים כאיש שהביא את כיפת ברזל, המרחק גדול, גדול מאוד. 

אי אפשר לדעת איזה שר ביטחון הוא יכול היה להיות, טוב או שלא, הרי גם גדולי הגנרלים נכשלים במשימה הזו כשהם מחוץ למדים, והם עוד דוברים את השפה הצה"לית. אי אפשר להאשים אותו בחוסר מוכנותו של צה"ל ללבנון השנייה, חוסר בתרגולות של אנשי מילואים מול לבנון, או בימ"חים הריקים מציוד אישי, תחמושת, נשק ואוכל בסיסי. אי אפשר לבוא אליו בטענות ביטחוניות מבלי לחקור לעומק את חדלונם המתמשך של כל הגנרלים בדימוס ובמיוחד בראשותם של יעלון, מופז וברק שהיו עשרות שנים בצמרת צה"ל כאחראים על מוכנותו של הצבא לקרב. אבל גם התשבחות מוגזמות למי שקיבל החלטה בין אופציה א' לאופציה ב', הרי זה מה שנדרש מהם לעשות בתפקידם, ותראו כמה זה מדהים ומהמם בתוצאותיו. תראו מה שהחלטה אחת נכונה יכולה לעשות. 

אולי בשביל החלטות צריך להחזיר אותו למערכת הביטחון. כנראה שזה מה שחסר שם.

התמונה שלעולם תישאר ה-תמונה של עמיר פרץ

****

יש לכם ראיה כמו של פרץ? בפרו לחברים, נראה מי צוחק עליו עכשיו

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s