הדמות שעולה על המקור והמקור לא אוהב. הוא ידברר את הנפילה?

"בִּנְפֹל אוֹיִבְךָ אַל תִּשְׂמָח וּבִכָּשְׁלוֹ אַל יָגֵל לִבֶּךָ", משלי כד, יז'. פרק נפלא, עם משפטים מאושיות הציטוטים של השפה העברית. אל תשמחו אם אויבכם נפל או נופל, בטח שלא בפומבי ובקול רם, וגם לא בלב, בפנים, כשלא רואים. מכיוון שטייקון כזה או אחר הוא לא האויב שלי, אני גם לא מכיר אישית, אז כנראה מותר לשמוח על נפילתו, ואני מפרשן כאן בקלות מוקיונית.

האמת, אני לא שמח על נפילת טייקון ביחיד או ברבים. שום דבר טוב כלכלי לא יוצא מהתרסקות פיננסית של בעלי הממון ושועי הארץ. זה לא הכסף שלהם שמתרסק זה הכסף שלנו, המפעלים שלנו, המשרות שלנו, חשבונות הבנק שלנו, הפנסיה שלנו. כשזה מצליח ודופק כמו שעון בקרדיט סוויס אזי כמובן שזה הכסף שלהם.

טענות אין לי לטייקונים, לפחות לא בנושאים פיננסיים. תסכימו או לא, אבל הם משחקים לפי הכללים שמרשים להם לשחק בהם, או שכותבים כללים חדשים תוך כדי המשחק. הם מפעילים את השפעתם העצומה וחסרת המימדים לאדם בודד מול לגורלות אנשים ומדינה, אצל מקבלי ההחלטות, ונסו להיזכר בארוחת ערב פרטית של תשובה וביבי בשיא וועדות הגז לפני שנה.

הם עושים הכל לפי החוק, לפי הספר, לפי השיקול הקר והמנוכר, ומגובים בעו"ד יקרים להחריד שמחוברים לצמרת הפוליטית,כאלה שיכולים אפילו את קין להוציא זכאי. אין מקום לשיקולים אנושיים, חברתיים, הוגנים, והגבולות בין טוב לרע נכתבים מחדש. הכל למען הפירמידה העיסקית, השולטת, למען המשכיות הזרמת הכסף. אפילו התרומה לחדר כושר או כיתת מחשבים לבי"ס ביישוב נידח, נעשה לאחר שיקולים קרים של החזרי מס ויחסי ציבור.

אברי גלעד צוטט באומרו כי הוא שמח על נפילתם של דנקנר ובן דב ותשובה, שעדיין לא נפלו למעשה, בגלל החזירות והבאבא רנטגן. קשה להתווכח כי הוא פשוט צודק, הרי אלו טייקונים מגובי ממשלה חזירית, "המוסדיים" החזירים ובנקים חזיריים עוד יותר, אשר הופכים להיות חזירים בעצמם שגובים דמי ניהול מחרידים של 17% מהמיליארדים שהם מקבלים לבזבז, ומעבירים לרואי נסתרות ומחלקי קמעות חבושי שמלות וטורבאן. הם חיים ביאכטות מהממות שיכולות להחזיק את עיירה שלמה, מטוסי מנהלים פרטיים, טירות בלונדון עם ברזים מצופי זהב ירקרק בשווי של 200 מיליון דולר, דירות במאות מיליוני שקלים בניו יורק, חתונות שעולות סכומים דמיוניים רק כי יש להם את הכסף שלנו ואת רני רהב שמדברר אותם בשפתו המאוד אומנותית. אין טעם להתלונן שוב על השיטה, ועל כך שאנחנו אשמים שהיא קיימת. אנחנו לא דורשים מהממשלה לשנות אותה, כי אנחנו לא מחליפים ממשלה שמבטיחה לשנות אותה.

98 טייקונים על העץ, אחד נפל והתפוצץ. טייקון מתפוצץ נשבר לאלפי רסיסי אנשים ומשפחות מרוסקות. אותם לא נראה, לא נרגיש, כי הם רק מספר סטטיסטי בלמ"ס המעוות, ושטייניץ כבר אמר שאין כאן בעיית אבטלה, הכל דבש, אנחנו מקום ראשון בהצלחה עולמית, לפי הביבי. הבום מהפיצוץ יהיה גדול, והממשלה שלא מבינה דבר בניהול העם, במשילות, בראיה עתידית עד מחר, תיתן להם ליפול ותיתן לנו לסבול. נפילת טייקון זו נפילת העם, נפילת כל החברות שמחזיקות את הפירמידה שלו, כי זו השיטה הריכוזית במשק שלא משתנה, היא לא תשתנה, בטח לא עם ביבי והליכוד. הם יצרו אותה.

נפילת טייקון זו ההזדמנות היחידה לעשות מהפיכה רגולטורים במשק, לפרק את הריכוזיות, לנטרל את הסיכון בנופל הבא, להציל את הפועלים שמחזיקים את האימפריה הפיננסית על גבם. לא יהיה זמן טוב מזה להפריד בין מכשירים פיננסיים אשראיים לבין בעלי המפעלים לבין הקִמְעוֹנַאי. הטייקונים לא יצעקו, הבנקים יידום קולם, ובעלי האשראים המוסדיים יחפשו סופסוף אפיקי השקעה חדשים והיצירתיות אולי תגבר על היצר. המשחק הקבוע במשולש הטייקון-הבנק-המוסדיים (שהם הבנקים הפרטיים של הטייקונים), לעולם לא ייגמר כי הם תלויים זה בזה כמו אויר לנשימה, אבל הוא יצמח להיות מפוכח ומפוקח יותר.

אם נודה באמת הקשה, אנחנו צריכים טייקונים להרגיש כמו שאר העמים בעיקר קצת כמו המדינה ה-51 של אמריקה. טוב לנו להתגלגל ברפש הצהוב ובביצה הרכילותית, כיף לנו ללהג על מעושרות ובעיקר לקנא, לכולנו קנאה קטנה (או גדולה) בלב. כשהם עולים מעלה אנחנו אומרים שהוא משלנו, עושה מיליארדים בעולם, מתברג או מתברגת לרשימת המאה עשירים ונוצצים. אנחנו מחפשים מישהו שמכיר מישהו שמכיר עוזר שלהם, בשביל להתפאר כי נוחי בן אריסון בנייד שלנו.

זו התרבות שלנו, של ישראל היום 2012, אפילו בישראל פוסט מהפיכה, וחלק מהתרבות הזו זה גם לשמוח בנפילתם, כי תמיד מגיע להם לחזירים, כי לא קיבלנו הזמנה לבר המצווה. רק שניזהר לא להיות רסיסים.

****

אתם טייקונים? רוצים להיות? תשתפו וברכה תבוא על ראשיכם והצלחה כבירה בדרך הנכונה לטייקוניזם

»

 1. דודו.א. הגיב:

  האמת זיו?.. אחד הפוסטים החלשים שלך. משהו בו לא זורם לי. סליחה על חוסר הפירגון.
  לי אישית לא מזיז אם המספר של בן דוב או תשובה יהיה אצלי בנייד. וזה לא המסר העיקרי שקלטתי ממה שכתבת.
  אני שמח ששלושתם נפלו ומאושר. השיטה צריכה ובעזרת מפלצת הספגטי הוורודה גם תתפוצץ.
  שמח שהם וכל החברות שלהם נופלות כי לא ייווצר ריק, ואפילו שנסבול עד שהוא יתמלא, התקווה שלי היא שהוא לא יתמלא בטייקון הבא.
  אני שמח כי זה מראה לאחרים כיצד ה"טבע" או כל מה שפאקינג זה נקרא מתנהג לאנשים חזיריים ואיך קארמה עובדת.
  אני שמח לאיד, לא כי הוא אויב שלי – מי מכיר אותו בכלל – אלא כי הם מרשים לעצמם לחיות כמו מלכים, בזמן שהחברות שלהם מפסידות. כי הם מרשים לעצמם לחיות כמו מלכים בזמן שהם חייבים מליונים.
  הלוואי ויגיע הרגע הזה שיקרה פה מה שקרה עם מרי אנטואנט. שהעם הלך ובשיא כוחו ואלימותו עלה על הבתים של מדכאיו. תקרא לי אנרכיסט. תקרא לי מהפכן. אני לא חושב שיהיה יותר "טוב" אח"כ, יותר "נוח" או יותר אפילו לא יודע מה…
  אבל השפיות תחזור.
  אולי דיברתי שטויות. אין לי מושג.

  • זיו הגיב:

   קודם כל לגיטימי, אל תתנצל. לא תמיד אני חייב לקלוע לטעם כולם. אני לא משטרת המחשבות, זה ליברמן 🙂

   אני לא שמח שטייקונים נופלים כל עוד לא משנים את השיטה בין הון-שלטון-תקשורת-אשראי. ניסיתי להסביר כי רק הפועלים סובלים מנפילת טייקון.
   תראה, המוסדיים חייבים טייקונים בשביל לגלגל את הכסף שמותר להם על פי חוק עם תספורת קצוצה או פן חלק ויפה. הם חייבים כי אחרת מה הם יעשו עם הכסף? לכן תמיד יהיה טייקון חדש שיגזור קופון. גם הבנקים חייבים טייקונים בשביל אותה סיבה בדיוק. רווחים אדירים מריביות ומינופים. זו השיטה הקפיטליסטית הרעה, החלק הארי שבה שעושה נזקים לכולם כי הוא אף פעם לא מצליח. זו הסיבה שאתה רוצה שהם ייפלו, ואני עדיין טוען שהם רק יוחלפו באחרים באותה השיטה באותה הצרה.

   הם באמת מרשים לעצמם יותר מדי, כי אנחנו מרשים להם בחוק לקחת דמי ניהול של 17%. זה החוק תאמין או לא. אם מוסדיים משקיעים שם 2 מיליארד דולר, אז 340 מיליון דולר הולך ישר לכיס הפרטי שלהם כדמי ניהול. הקדשתי להם שורה ארוכה על החזירות.
   לא תהיה אלימות בארץ נגד טייקון או ממשלה. אנחנו לא עם מוחה. הוכח בקיץ האחרון. אין לנו שבריר של מהפיכה בדם. אנחנו עם סופג.

   הפוסט הזה בעיקרו בא להאיר את השיטה, למה אנחנו שונאים אותה, מה היא עושה, ומיהם הסובלים המוחלטים והאחרונים ממנה. אלו אנחנו. באתי להדגיש כי יש חובה לשנות אותה, אחרת לא ייצא לנו כלום.
   אולי יצא פוסט לא מובן וחלש, או שתקרא שוב 🙂

   תודה ידידי

 2. מיכל הגיב:

  כל אות בסלע!!!
  חובה לשנות את השיטה ולרסן את החזירות (הטייקונים והנהגה).
  ערב טוב יקירי 🙂

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s