ואלו המנעמים של ערוץ 10 לבית ישראל

נתחיל עם העובדות הפשוטות. ערוץ 10 הוא ערוץ עיסקי, פרטי, שחי מכספי יצירותיו ומשקיעיו ולא מכספי הציבור. שוב, נדגיש לכולכם, גם ערוץ תקשורת פרטי הוא עסק כלכלי על שלל האפשריות של רווחים והפסדים. גם ערוצי טלוויזיה ועיתונים רבים אחרים בעולם הגדול נסגרו בגלל כישלון כלכלי.

ערוץ 10 נכשל לעמוד בהתחייבויות הכספיות שיש לו לפי דרישות החוק. אמנם הוא הצליח לעמוד בדרישות אחרות של מיליארדי שקלים השקעה רצופה ביצירה הישראלית, אבל חסר לו את הגרוש ללירה, על פי החוק. עד שלא ישונה החוק, באופן עסקי ונקי משיקולים אחרים הערוץ לא עומד בדרישות החוק, קרי החוק אומר שהוא ייסגר. פשוט למדי.

כל הבכי והנהי, ההפגנות והצווחות של עובדי הערוץ הזה לא מזיזות לי שערה ממקום המסתור מפני השמש. אין שום הבדל בין 150 עובדי הערוץ שיפוטרו היום או מחר, לבין העובדים בפיניציה, או פרי הגליל, או כל אחד אחר ממאות המופטרים היומיים בישראל. עסק זה עסק. לא ראיתי אתכם יוצאים בזעקות שבר כמו בימים האחרונים (לפחות הסתערות עיתונאית), על עוולות המשק הישראלי ושלל המפוטרים שיש בו חדשות לבקרים, אלא אם יש ענין חדשותי מצולם היטב כמו צמיגים שרופים, וזעקות של מסעודה משדרות בתיבול עסיסי של ועד עובדים עצבני. מעבר לזה אתם בדיוק, אבל בדיוק כמו כולם.

את התלונות שלכם תפנו קודם לבעלי החוב מהערוץ הרבה לפני שאתם מאשימים את הממשלה.

מצד שני, ארבעים מיליון ₪ חובות עבר זה בקושי עשרה מיליון דולר, ממש טיפה בים, וכל ממשלה אחרת הייתה משנה את החוק בחקיקת בזק, כמו חוקים אחרים לטעמה האישי, או פשוט מבטלת את הסעיף הזה. אבל הממשלה הזו בהצלפותיה של משפחת נהנתניהו ושרה מפרשת השבוע "חיי שרה במנעמים, מסעדות, מניקור, תסרוקות ומתנות", עומדת בראש המצליפות וזו הבעיה היחידה של הערוץ, אין בילתה. הרגזתם את משפחת ביבי-קינג ובמיוחד את אישתו. אתם סובלים מנקמה ישירה, צורבת ולוהטת. מילא התחקיר, היו תחקירים אחרים, אתם פשוט חלשים אם אתם זוכרים את ההתקרנפות בהתנצלות לפטרון העיתונות האישי של ביבי-קינג, קרי אדלסון, והם רק רוכבים לכם על הגב בטענות של חוק.

עוד סיבות למה אתם תחת מסע נקמני ואכזרי? בקטנה, כחלון לא משמיע את קולו בנדון והוא איש שאוהב להשמיע ולסדר, והוא יכול לסדר הכל. שטייניץ נמנע מלהיפגש איתכם וחיכה לשניה האחרונה לצאת ידי חובה, מבלי להרגיז את השרה יתר על המידה ואני לגמרי משוכנע כי היא נתנה לו אישור מקדים. הוא ועוד הגדיל והוציא הודעה לעיתונות, מוכנה מראש עם מסקנות של פגישה כרבע שעה אחרי שהפגישה התחילה. הכל מתוזמר מלמעלה.

למדורת השנאה היוקדת הזו תוסיפו את הפטור שנתן נהנתניהו לערוץ הראשון ממיליארד ₪ חובות להשקעה ביצירה מקומית, גם על פי החוק. פשוט פטר אותם ואני אפילו לא יודע אם החוק בכלל שונה.

למה אתם לא פונים לבג"ץ?

יש לכם את כל הכלים להילחם במשפחת הפסאודו אצולה הזו, אבל אתם שוב בוחרים להתחפר ולפחד. שכחתם את עבודתכם העיתונאית בשביל שרידות, ולפיכך לעולם תהיו במצב שרידותי מול שילטון הביבי-קינג. הם ניצחו אתכם, בעיקר כי החלטתם להפסיד. אין תחקירים ולא יהיו עוד תחקירים אם תשרדו. ביבי מפיל אתכם בכוונה ולא יצטרך להתמודד עם האופציה שאולי יהיו תחקירים נוספים עליו ומנעמיו. אז די עם זעקות השבר החלולות שלכם. כואב לי על כל מפוטר בישראל שנאלץ לחפש עבודה. אתם לא מיוחדים יותר מהם, והאמת, לא יקרה דבר אם הערוץ הזה ייסגר. וכל מילה כאן תקפה גם למעריב.

הבעיה היא בשוק התקשורת הישראלי בכללותו, ועל זה אתם לא זועקים. השוק נשלט על ידי משפחת האצולה של ביבי-קינג ואדלסון. הארץ ומעריב אולי ייסגרו, ידיעות מקצץ בעיתונאים ומשרות. הכל מתנקז לכדי פחות תחקירים, פחות כתבות, פחות גילויים והרבה יותר חיזוק השלטון באפלה תקשורתית ‏מוחלטת מהעם.

הממשלה הזו פועלת במחשכים, בהסתרה, ברמאות ובשקרים. היא לא רוצה שתדעו. היא אנטי דמוקרטית בכל הוויתה. כל שלטון נאור בעולם דואג לריבוי ערוצי תקשורת וטלוויזיה, רק לא בישראל, כי אתם מפריעים לשלטון פוטינלנד-קינג. עוד מעט בחירות, ועדיף שלא תדעו על הכישלונות המפוארים של ביבי. מי יודע, אולי בטעות תבחרו אחרת. ועדיף שלא יהיו טעויות.

לטעמי, אין לכם היום, ערוץ 10, ערך מוסף עתידי לתקשורת הישראלית כי אתם שבויים תחת חסותו של המציל, אם הוא יציל.

שיהיה ברור, רק לכם ספציפית אין ערך מוסף, כמו טורי דעה מפוקחים בתוכן על השלטון, במעריב וישראל היום. אולי זה דומה לכישלון של הספורטאים שלנו להביא מדליה אולימפית, בכך שיהיו שינויים בוועדה המסדרת של ורשיאק. אולי עדיף שנגיע לבחירות אחרי שביבי-קינג סגר ערוץ טלוויזיה. אולי יצמח מזה שוק תקשורת חדש בישראל תחת שלטון חדש. אולי בנפילתכם תביאו גאולה.

*****

מפחדים להישאר בלי הישרדות? בלי דני רופ? בלי תחקירים של דרוקר ורוזנטל?

»

 1. fairy_mi הגיב:

  צר לי מאוד לסתור את דברייך.
  קל לדבר מבחוץ, אבל כשאתה בתוך הקלחת הדברים נראים אחרת.
  150 עובדי הערוץ זה מספר שולי וזניח-
  המספר האמיתי שעומד להיות מושפע מכך הם עשרות אלפי אנשים אם לא יותר שעובדים בחברות הפקה שמייצרות תכניות טלויזיה עבור הערוץ,
  והמעגל החיצוני שכולל אתרי אינטרנט תומכים דוגמת נענע 10, משרדי פירסום ויח"צ, חברות אנימציה ועוד גופים רבים שתומכים מכך מבחוץ.
  כמו כן מספר דומה של אנשים שעובדים בערוץ שתיים ישאר נטול עבודה,
  מאחר ולאור המצב גם הערוץ המתחרה מספיע פחות בהפקות יקרות מאחר שאין לו תחרות בערוץ המתחרה
  וגם מוריד את שכרם של כל ספק שעובד איתם, מאחר שכשאתה במונופול אתה יכול לעשות הכל.
  בשורה התחתונה- סגירה של ערוץ 10 אומרות התמוטטות של תעשיית הטלויזיה בארץ,
  ואיתה אנשים רבים ומוכשרים שישארו בלי פרנסה, כולל אותי.
  מרגע שהערוץ התחיל לדשדש בשנים האחרונות הדברים כבר החלו לתת את אותותם,
  משרדי הפקה רבים נסגרו ביניהם חברים רבים שלי שנותרו עם קריירה מרוסקת
  וכבר תקופה ארוכה שלרבים מחבריי הטובים אין פרנסה.
  אנשים עם ילדים ומשפחה שאין להם איך להתפרנס בגלל שהערוץ מדשדש. והם לא עובדים של ערוץ 10,
  הם נמצאים במעגלים החיצוניים האינסופיים שמושפעים מכך.
  אז קל היות חכם כשזה לא נוגע לך.
  לא משנה אם הוא כשל בהתחייבויותיו, לא משנה אם מדובר בגורם פרטי-
  יש כאן הדף אדיר שעומד להיגרם מסגירת הערוץ ואין אפשר להתעלם מכך.

  • זיו הגיב:

   קודם כל אל תצטערי בכלל. מי אני שאסור לסתור את דברי? חובה אפילו על כולם.
   שנית, הייתי בקלחת של פיטורים מחברות גדולות יותר, עם מאות אנשים שהלכו באותו היום. אני יודע בדיוק איך זה מבפנים, לצערי הגדול.
   אלפי אנשים ניזוקים במעגל השני של המתפרנסים מכל תעשייה שהיא. אין כאן ייחוד לערוץ 10 או הארץ. גם אצלי בהיי טק יש אלפי נפגעים משניים.
   כל הטיעונים שלך נכונים, אבל הם נכונים לכל מפוטר באשר הוא. ערוץ 10 הוא עסק כלכלי בניגוד לערוץ 1 לדוגמה, ועליו להתנהל ככזה.

   סגירת ערוץ 10 לא תמוטט את תעשיית הטלוויזיה בארץ, היא התקיימה גם לפני שהערוץ הזה נולד. כנראה שהיא תקטן, או תסבול מחוסר כסף ליצירות חדשות, ממש ממש ממש כמו בכל מקום אחר. בהיי טק נגמר הכסף, וההשקעות קטנות, ובהכרח יש פחות סטארט אפים, ועשרות אלפי נפגעים. מה תגידי על אלפי עובדי אורנג'-סלקום-פלאפון? ערוץ 10 קרוב לליבך כי את עובדת שם, נתת דם יזע ודמעות, אבל זה רק עסק, לא יותר ולא פחות. אם הוא ייסגר, ייפתח אחר במקומו, או אחרים במקומו בזמן הממשלה הזו או הבאה.

   התעשייה הרוחבית בבעיה לא רק ההפקות והטלוויזיה. אני צועק כמעט שנתיים שיש בעיית הסתרה ושקרים ממשלתית על מצב המשק הישראלי. ההדף מפיטורי מאות עובדים בפרי גליל הוא חמור יותר מערוץ 10, כי זה משפיע על עיירות שלמות, לא רק משפחות.

   את יודעת שמצד אחד הדבר האחרון שאני רוצה זה שתפוטרי ותישארי בלי עבודה וזה נכון לכל מפוטר אחר במשק. זה כואב לי אישית כי הייתי שם. מצד שני, ואת לא אוהבת שאני אומר לך את זה, הלוואי וזה ייתן לך דחיפה לכישרון המופלא שיש לך לאפות יצירות אומנות.

   • רננות הגיב:

    טוב זיו גם אני בעד שיהיה לfairy_mi יותר זמן לאפית יצירות האומנות שלה
    אבל לא במחיר של פיטורים .
    גם לא לחבריה עובדי ערוץ 10 – כן כואב לי הלב עליהם גם באם זה קורה
    בעוד מקומות עבודה שנסגרים או שחלק גדול מפוטר .
    המצב במשק המפוטרים מחפשי העבודה קשה מאד – איני מתייחסת למקצוע ספציפי בכוונה .
    אני חושבת שבגילך עדיין אינך יודע ( ואני כמובן בעד שלא תדע לעולם )
    מה זה להיות מפוטר בגיל 50 , 55 , 60 או שתי דקות לפני היציאה לפנסיה
    בלי פצוים כי החברה קורסת .
    הבושה בלהיות מפוטר … הרצון הרב למצוא עבודה ואין
    ההרגשה הזאת לא תורמת לאף אחד ואני מנסה להשתמש במילים יפות .
    העלות שתהיה למשק בתשלומי קצבת האבטלה של המפוטרים ביולי אוגוסט ספטמבר השנה
    תהיה גבוהה פי כמה וכמה ממה שהיה אי פעם בארץ .
    אני נגד התספורות/מחיקת חובות לטיקונים ומכאן צומחת הרעה החולה .

    • זיו הגיב:

     ברור שלא מול פיטורין, ניסיתי להיות אופטימי לרגע עם אופציה ליום שחור של פיטורים (ואני מתחייב להיות הלקוח הראשון שלה).
     הכל נכון, כל מילה שכתבת בעיקר כי הייתי שם וזה תקף גם לגילאים צעירים יותר. אני רחוק 10 שנים מגיל 50 ואני לא מאחל את זה לעצמי ולאף אחד אחר.

     אין כאן ויכוח על העלויות למשק וכו', אבל ניסיתי להסביר במאמר את הבעיה שיש לממשלה שמצילה ערוץ חדשות-טלוויזיה לאחר ביקורות, וזו תחדל מלבקר את הממשלה, כי ככה קורה היום. הערוץ הזה דורש הצלה כאילו ועובדיו הם מורמים מעם, ובפיטוריהם יקרה כאן אסון לאומי, ממש כאילו וכל העיתונות הישראלית תחדל מלהתקיים. זה לא נכון. יהיו בעיות ומכרזים חדשים להפעלת ערוץ אחר, וכנראה בפורמט אחר כי ההתנהלות העסקית הנוכחית לא מצליחה. כנראה.

     בנוסף לא מפטרים את כל הערוץ, רק רבע מעובדיו. זו עובדה קטנה וחשובה. אם הוא ישרוד את זה הוא כנראה ימשיך לשרוד הלאה.

     ברצותה הממשלה תמצא פתרונות, אבל רק בשינויי חקיקה גורפים לכל שוק התקשורת ולא רק לערוץ 10.

 2. ג'ו הגיב:

  זיו, הטיעון לגבי היות ערוץ 10 עסק כושל הוא נכון, אבל…
  השאלה שצריכה להשאל בכל מקרה (גם במקרה של פרי-גליל) היא "מה היא טובת הכלל?".
  האם טובת הכלל היא שהערוץ ייסגר או לחפש פתרון להצלתו (בהתחשב במחיר הנדרש להצלתו).
  הרי בסופו של דבר זה אינו שונה מסבסוד כזה או אחר (תוצרת חקלאית, תיאטרון, הייטק) – אם בעזרת כמות כסף קטנה יחסית אפשר לקיים תעשיה שמכניסה יותר כסף מהוצאה או מביאה תרומה תרבותית גדולה יחסית אז ההגיון אומר לנסות לדאוג לאותה תעשיה. הבעיה היא שזה הגיון שמאלני. ההגיון הימני אומר שאם בסין מייצרים חולצה בשקל פחות ממה שמייצרים את אותה חולצה בארץ אז שיזדיינו בעיירת הפיתוח וילכו לחפש את החברים שלהם בלשכת האבטלה.

  • זיו הגיב:

   בעסק כלכלי אין טובת הכלל. טובת הכלל מגיעה רק בעסקים ממשלתיים שכן זה כסף ציבורי, כמו חברת חשמל. הציבור לא יכול להציל עסק פרטי בשביל טובת הכלל, שכן אזי כל עסק כזה ישתולל ויפסיד ויבקש להיות חלק מטובת הכלל. בנקים זה מקרה מיוחד וגם קרנות הפנסיה המופקרות שלנו לטייקונים, אבל כי הממשלה יצרה את הבעיה.

   לדעתי, וניסיתי להסביר, עדיף שהערוץ הזה ייסגר שכן הוא איבד את מהותו העיתונאית ביום ההתכופפות לשלדון אדלסון ועכשיו אם ביבי יציל אותו, הוא לעולם יהיה חייב לביבי, שכן ביבי יוכל בכל רגע נתון להפיל אותו מחדש. איזה ערך עיתונאי יהיה לכתבות ותחקירים נגד הממשלה ונגד היושבים בה בפרט?! יהיו בכלל תחקירים כאלו? לא נראה לי.
   צריך לבנות את שוק התקשורת מחדש, על רישיונות ולא זכיינות. להרים כאן עשרים ערוצי תקשורת כמו בכל העולם הנאור.

   אנחנו יודעים כמה הימין דואג למובטלים בארץ ולהיכן הולך הכסף. זה לא חדש. בכל מקרה בפיטורי רבע מעובדי הערוץ, הוא לא יקרוס. זה עדיף על האפשרות להיות נתון למרותו של נתניהו.

 3. fairy_mi הגיב:

  זה נכון שהתעשייה התקיימת גם לפני ערוץ 10
  אבל מאז שהוקם אנשים רבים הצטרפו למעגל העבודה והתעשייה הוכפלה בגודלה בהתאם.
  מאחר ויש לנו בארץ בסך הכל שני ערוצים, וחברות הכבלים והלווין מספקות תוכן מקורי כמעט זניח,
  פחות ערוץ משדר זה אומר בחישוב פשוט פחות 50% מהאנשים.
  מאחר והתעשייה הזו לא מאוד גדולה ממילא, זה נזק אדיר-
  תחשוב מה היה קורה לו 50% מתעשיית ההייטק היתה נסגרת במשבר הכלכלי…

  ובהמשך למה שכתבה רננות-
  רוב עובדי התעשייה הזו הם פרי לאנסרים
  (ולא מתייחסת לעובדי ערוץ 10 כמובן, אם כי לעובדי חברות ההפקה המייצרות את תכנית הטלויזיה שמשודרות בערוצים השונים)
  שממילא נלחמים על כל פרויקט בתעשייה הדורסנית הזו בשיניים
  שממילא אין להם שום זכויות
  שממילא אין להם קרנות השתלמות, ביטוח חיים, או פנסייה.
  אז כיף אדיר זה לא…

  לא טענתי שזו ההתמוטטות הכי גדולה שהיתה במדינת ישראל,
  וברור לי שיש משברים גדולים יותר
  פשוט חבל לי שאתה מתייחס בביטול להשלכות הקיימות.
  (חוצמזה שזה באמת כיף לסתור את דברייך P: )

  נ.ב.
  אני מקבלת תמיד את הפירגון שלך לגבי אפייה באהבה 🙂
  כמו שאתה יודע זה נושא שקרוב לליבי, ולפנטז זה כיף, אבל פרקטי וכלכלי זה לא…

  • זיו הגיב:

   סבבה שהתעשייה גדלה והוכפלה. בהיי טק היא גדלה פי עשרים. יש שלושה ערוצים בישראל, יש ערוצי ספורט, יש ערוץ רוסית, יש ערוצי ילדים ויש עוד. כולם מייצרים תוכן, ובחישוב פשוט ערוץ 10 הוא לא 50 % מהתעשייה, אבל שיהיה. בכל מקרה 150 עובדים זה בין רבע לשליש מעובדי הערוץ, והוא לא ייסגר פשוט ייצר פחות תוכן. צריך לשים דברים בפרופורציה.

   זה לא כיף לאף אחד להיות מובטל, ואני לא רואה את השוני בין ערוץ 10 לאחרים. בואי לא נשכח כי יש "כוכבים" שמרוויחים עשרות אלפי שקלים לחודש בערוץ הזה. פרילאנס זה סיכון כמו כל סיכון אחר.

   אני לא מתייחס בביטול להשלכות, אני טוען כי יש השלכות כאלו מכל פיטורים קיימים ואין ייחוד בערוץ 10 מלבד זעקות השבר שאם יפוטרו 150 עובדים כל התעשייה תחדל מלהתקיים, וחייבים ממש חייבים להציל את הערוץ.

   ואפייה זה מאוד פרקטי ליד בית קפה קטן, כי יעמדו אצלך בתור עוד לפני הפתיחה. את יודעת את זה

 4. bugster הגיב:

  זיו,
  אני איתך בעניין שעסק זה עסק. אני מחסידי השוק החופשי. מאמין אדוק בחוק הפשוט של הצע וביקוש. אבל ….
  לא מזמן ישב לידי במחלקת העסקים באוסטריאן איירליינס בטיסה לוינה אדם בשם אפי דולמני. לא ידעתי מי האיש ומה עיסוקו. הוא היה נחמד והציג את עצמו ופיתחנו שיחה. מכיוון והוא עוסק שנים בטלוויזיה מכל זוית אפשרית, היה לי מאוד מעניין לשמוע על איך באמת מתנהל העסק. אחת השיחות היותר מעניינות שהיו לי בטיסות, ואתה, הרי מכיר אותי, אני לא נוהג לדבר בטיסות עם אף אחד. כזה אני. סנוב הייטקיסט טיפוסי.
  בכל מקרה, ובלי להאביס אותך בפרטים מיותרים – השורה התחתונה היא שערוץ 10 (או הזכייניות של ערוץ 2) לצורך העיניין הן לא עסק כשאר העסקים. בעוד שעל כלל העסקים במדינה חלה רגולציה בסיסית – מדינתנו הקימה רשות מיוחדת (המעסיקה, כך למדתי) לא פחות מ-160 אנשים על מנת לפקח על הערוצים המסחריים. הרגולציה על ענף הטלקום בארץ (לשם דוגמא) היא בדיחה לעומת זאת. הרגולציה גורמת לעסק הזה להפסיד. קיבלתי הסבר לפרטי פרטים איך מתנהל המשחק המלוכלך הזה ונדהמתי לגלות שהממשלה דאגה שיהיו ערוצים מסחריים (אין כמו מראית עין טובה) אבל דאגה שאנחנו, האזרחים, לא נראה את האקדח הטעון שהיא מחזיקה לראשם של הערוצים. האקדח הזה נקרא הרשות השניה לטלויזיה. והאקדח הזה מעשן.
  ששאלתי את דולמני, אז למה המשקיעים פשוט לא סוגרים את הבסטה והולכים הביתה, למה הם צריכים את כאב הראש הזה – התשובה היתה קצרה ברורה וחדה (והיא מהדהדת באוזני עד עכשיו) – ציונות.
  כך שמעבר לכאב האנושי על אנשים שהולכים לאבד את מקור הפרנסה שלהם, כואב לי שהם הולכים לאבד את מקור הפרנסה שלהם לא בגלל תנאי שוק שהכתיבו שהעסק שלהם צריך למות, אלא ממשלה שהכתיבה שהעסק שלהם צריך למות כי הוא לא מיישר קו.
  וחשוב להבין – הרשות היא לא המצאה של הוד רוממותו האריה השואג והנשר האציל ביבי. היא היתה לפניו וכנראה שגם תהיה אחריו. הוא זה שמחזיק את האקדח עכשיו, ביום שהוא ילך ומלך חדש יומלך בישראל, אקדח יעבוד לידיו של המלך החדש.

  ד"א – אני נהנה לקרוא את הבלוג שלך. אף פעם לא מגיב, אבל נהנה לקרוא. רק שתדע.

  • זיו הגיב:

   אין לנו חילוקי דעות. אין ספק שיש על ערוצי הטלוויזיה רגולציה בלתי מתקבלת על הדעת, ומכוונת להצר את צעדיהם. אין גם ספק כי ביבי נהנה מהמצב הזה עכשיו וסוחט אותו לטובתו, וזו הבעיה העיקרית לדעתי, למה הערוץ איבד את זכות הקיום שלו, כפי שניסיתי להסביר בפוסט.

   כבר ציינתי בפוסט היסטורי כלשהו את השינויים הנדרשים לדעתי כמובן בשוק הזה ופתיחתו לשלל ערוצים חדשים תחת רשיונות ולא זיכיון. אולם, זה עדיין עסק לכל דבר, כמו שמעריב זה עסק עיתונאי מפסיד. מותר להיכשל בעסק במיוחד כי אתה יודע את חוקי העסק שלך ביום שנכנסת אליו. ציונות או רווחים, אלו ההחלטות של הבעלים. עדיין חוקי המשחק ידועים. קצת פשטני מדי מצידי, כנראה.

   אני נדהם אל מול רמת הבכי והפאתוס כי אסור לסגור את הערוץ וזה סגירת העיתונות החופשית בישראל. די מגוחך בעיני משתי סיבות עיקריות: רק רבע מעובדי הערוץ אמורים ללכת הביתה, והוא ישרוד את לכתם, ושנית, הבעיה היא אדלסון שהשחית והשמיד את התקשורת בישראל, ועכשיו הם לא יכולים לדבר נגדו לעולמי עד.

   באמת ובתמים אני חושב שסגירת מעריב או הארץ כולל ערוץ 10 יעשו רק טוב בשוק התקשורת בארץ. זה כתם שיפיל ממשלה, והבאה כבר תפתח שוק תקשורת חדש. לא תהיה ברירה. העובדים יסבלו בדרך, אבל בצורה שקופה, אלפי מפוטרים סובלים כל חודש, הם לא יהיו שונים. קשה לי להבין למה אני צריך לכאוב עליהם יותר מאשר על מפוטרים אחרים. אסור לסגור מתפרות בצפון, מפעל נעליים בשדרות, אלקטרוניקה בירוחם, פניציה, פרי גליל. ערוץ 10 לא נכנס אצלי להגדרה של אסור, מצטער. אולי אני לא נשמע רגיש במיוחד, אבל הייתי מפוטר היי טק תקופה ארוכה. אני יודע בדיוק את המשמעות של הפיטורים.

   ותודה רבה לקריאה בבלוג. אני תמיד שמח לקבל תגובות ובמיוחד מקוראים נסתרים.

   • ג'ו הגיב:

    זיו, לצערי הכתם שאתה מדבר עליו לא מטריד את מצביעי ביבי ולכן הממשלה לא תיפול וביבי יבחר מחדש. הם ימשיכו להצביע עבורו גם אם יהיה ערוץ אחד שמשדר שעתיים ביום את המתרחש בבית האח הגדול (עם פרסומות).
    ואני לא חושב שאם עסק נקלע לקשיים מכל סוג שהוא צריך לתת לו ליפול רק בגלל שאנחנו "שוק חופשי". יש למדינה מספיק כלים במסגרת השוק החופשי כדי להתערב לטובת עסק כדי שלא יקרוס אפילו אם (ויכול להיות שבמיוחד אם) הבעלים השתוללו. במקרה של ערוץ 10, אם הוא ייסגר לא יבוא ערוץ אחר במקומו וזה אומר צמצום של כל השוק וגם של המעגלים הקרובים (הפקה, פרסום). בסופו של דבר זה פחות הכנסות ממסים ויותר דמי אבטלה לחלק ולכן טובת המשק (טובת הכלל) היא למצוא פתרון (מעניין שלטובת ערוץ 1 מצאו פתרון…).

    • זיו הגיב:

     אני חושב שהכתם הזה יטריד גם אותם, לפחות חלקם, וגם 20% זה מצויין, העיקר שלא יצביעו לו. אני לוקח כל סיכוי שישי.
     יש למדינת ישראל כלים מועטים לעזור לעסקים נופלים, נכון, ממש אין מספיק וגם אין מדיניות נכונה בכל שוק התקשורת, אבל זה עסק. מה שונה העסק הזה ממפעל רתכות ברמלה? גם הפגיעה ההיקפית שנותני השירותים היא שוות ערך לפגיעה בנותני שירותים למפעלים אחרים. אין כאן ייחוד לערוץ 10. קייטרינג לא סובל אם מקצצים באורנג'? המעגל של ההפסד הכלכלי בסגירת מפעל ידועה לכולם, רק לא לממשלה, ושוב, עדיין לא ייחודית לערוץ 10.

     בכל מקרה אני חושב שיבוא ערוץ אחר במקומו דרך מכרז חדש בשיטת הרשיונות.

     • ג'ו הגיב:

      אני חושב שכל מקרה לגופו.
      לפעמים עדיף לתת לעסק ליפול כי לא משנה איך תהפוך את זה אין לו זכות קיום ולפעמים לבעלים אין אינטרס שהוא ימשיך כי הוא לא מייצר לו הכנסות אבל מבחינת המדינה הוא משלם משכורות לכמה מאות אנשים ועם ניהול נכון הוא יכול לשרוד (אפילו אם הוא לא ריווחי במיוחד) וההסתכלות הצרה של צידוק כלכלי בשוק חופשי היא (לדעתי האישית) מוטעית.
      מהבחינה הזאת אין הבדל בין ערוץ 10 לפרי גליל. השורה התחתונה היא שבחלק גדול מהמקרים עדיף למדינה מפעל "כושל" מאשר מפעל סגור. ההבדל בינינו הוא שאתה חושב שצריך לסגור את שניהם ואני חושב שצריך לנסות לשמור על שניהם פתוחים…

     • זיו הגיב:

      חלילה! ממש לא. אני חושב שצריך להציל כל עסק בדרכים ממשלתיות, דרך קרנות ועזרה עיסקית מקיפה. אני רק טוען שאין ייחוד להצלת ערוץ 10 מול הנפילה של מפעלים אחרים שלא נהנים מגישה תקשורתית ענפה כל כך. הם לא פחות חשובים, וזה ההבדל שערוץ 10 מייצר. הם טובים מכל השאר, אותם חייבים, ממש חייבים להציל. אני טוען כי מי הם בכלל בעלי חשיבות על פני עסקים ועובדים אחרים? לא יהיה אסון תקשורתי אם הם ייפלו כמו שהם מנסים לשדר.

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s