כמה משכורות הלופט הממוצע הזה?

הקשבתי לנאום של לפיד דרך השידור החי באינטרנט, אני לא ממש אוהב נאומים, במיוחד שנראה כי זו הפכה לשיטה, אבל אני לא מתמודד. הנאום הזה הביא עימו בשורה חדשה, כזו שאני מייחל לה אצל כל הפוליטיקאים מזה שנים ארוכות. בנאום בשלישי, לפני יומיים, שמענו על תוכנית אופרטיבית, אמיתית, עם יעדים, מספרים, מטרה, כוונות, וביצוע.

לפיד אמר אתמול את המילה הבלתי נאמרת, את ה"איך". כל הממשלות, במיוחד זו הנוכחית, אבל גם שאר המועמדים רק מדגישים מה הם יעשו בתחום מסוים, יקטינו כאן, יעלו שם, יתקצבו, ובעיקר יפתרו בעיות, את כל הבעיות. אף אחד מהם לא אומר את ה"איך" הם יעשו את כל התוכניות הערטילאיות שלהם, מה הביצוע, לוח הזמנים, מה המטרה. הם עסוקים בכותרות של התחום, נניח "נבנה לצעירים ונשחרר קרקעות במרכז" ו"נשפר את התחבורה הציבורית". ולא אומרים איך הם יעשו. אף אחד גם לא שואל איך הם יעשו. התרגלנו לא להאמין לסיפורים שלהם אז למה לשאול שאלות קשות?

בא לפיד ואומר "איך". זה חידוש ענק, הרבה מעבר לזה. לפיד קובע סדר יום לשיח פוליטי חדש בו כל המועמדים יוכרחו להגיד איך הם מתכוונים לפתור כל בעיה שהם מציפים לתקשורת, וזו תלויה בראשונה בתקשורת שתשאל את האיך הם יעשו, ובשני את המועמדים האחרים מגיבים איך הם יעשו בניגוד לאלו שלא אומרים "איך".

אל תצאו מההנחה כי אני תומך בלפיד (אני לא, כי הוא מתמודד למקום שני, ואני לא מצביע למי שמכריז על עצמו כלא ראוי למקום ראשון, ואין לי מושג מי עומד לידו), או בתוכנית שלו הנוכחית. אני תומך בדרך שקיבלה לפתע כיוון מעשי ויצאה מתחום הכותרות והבעיות והאשמות. פרקטיות.

בכל אופן כמה שאלות קטנות עלו לי מהמופע של אתמול אחר הצהריים. הנה לפניכם. אנא עזרו לי למצוא תשובות:

 1. למה 150,000 להשכרה? אולי צריך יותר? זה עונה על צרכי העבר, ההווה או כולל תכנון עתידי לגידול נדרש? למה לא לעבוד על אחוזים מכל פרוייקט בנייה שיבטיח המשכיות קבועה להשכרה?

 2. 150,000 דירות להשכרה במרכזי הערים תחת מפרט מינימום להורדת עלות הבניה וקלות תחזוקה. המוסדיים יממנו, המדינה תיתן את הקרקע בחינם. לפיד מבטיח לנו בניה באיכות נמוכה מאוד, קטנה, שכונות ללא תכנון סביבתי מתקדם כמקובל היום, כי הבניינים יהיו דומים אחד לשני יותר מדי (עלויות נמוכות, זוכרים?). נקבל מישכון של הדירות לטובת המוסדיים שיהפכו להיות גם הבנק המממן וגם האחראים על התחזוקה. הוא מלאים (מהמילה הַלְאָמָה) את השוק החופשי לטובת הטייקונים בעלי הקרנות, הפנסיה והכסף שלנו שהופרט על ידי ביבי. תעשו חשבון איזה דירה ואיזה שירות תקבלו מהם כשאר הם צריכים לדאוג לרווחים כל רבעון, למרות שיהיו עוגנים וחוקים לפיקוח ובקרה. אני שואל למה? למה לא לקחת את התוכנית המצויינת הזו לדירות להשכרה ולהעביר לשוק החופשי באופן כזה שכל דירה להשכרה, במינימום דירות לכל פרוייקט, תקבל פטור מעלויות הקרקע, והקבלן יקבל מימון מלא בריבית מסובסדת על ידי המוסדיים (בנקים חדשים למשכנתאות), כולל אחזקת הדירה לעשרים-שלושים שנה ואז יוכל למכור אותה.

 3. כסף יש להם לטייקונים, ואין בעיה של כסף לבניה בישראל, אז לא תודה, לא צריך את המימון המלא שלהם. יש בעיה של ניהול האשראי לבניה בבנקים על פי הפיקוח של בנק ישראל, כי מרבית הפרוייקטים של המדינה (כבישים, בתי ספר, רכבת וכו') זוללים את האשראי לקבלנים הפרטיים. חבל שאין בתוכנית שלו ביטוי לזה. הפתרונות כבר על השולחן כמו הפרדה בין האשראים, רק שאין החלטה, כרגיל אצל ביבי.

 4. "זה לא יעלה למדינה אפילו אגורה שחוקה אחת, ולא יצריך פריצה של מסגרת התקציב". תסלח לי יאיר לפיד, זה לא נכון. בדיוק אמול התפרסם כי המדינה קיבלה מיסים ממקרקעי ישראל בסך גבוה מ-8 מיליארד ₪. זה עבור קרקעות שנמכרו. איך תכסה את החוסר הזה בהכנסות המדינה?

 5. מהיכן הכסף לממן הגירה של 150 אלף משפחות למרכזי הערים, כי המחיר יהיה נמוך? והמימון יהיה עבור תחבורה, כי אין מספיק עבור כבישים, עבור פיתוח סביבתי, עבור מערכת חינוך שאך התבשרנו על ביטולה בשנה הבאה בגלל שאין כסף, עבור מערכת בריאות חזקה יותר, עבור משטרה?! בתי כנסת? מקוואות? מאיפה הכסף הזה?

 6. מה יקרה אם ראשי ערים יסרבו לתוכנית הזו? יש להם כמה סמכויות…

 7. למה אין תוכנית כזו למרכזי הערים הערביות? מה עם תוכנית לחרדים? גם הם צריכים דירות

 8. לפיד רוצה שמחיר דירה בישראל יהיה 99 משכורות ולא 138. זה די מרגיז. עד היום לא הסבירו איך 138 ולא 178 או 216. הוא תיקף את המספרים האלו? למה הוא מסכים לעובדות הממשלתיות, הרי המספרים שהממשלה הפיצה בנוגע לעלויות OCED היו שקריים, כך חקר ומצא גלובס. למה 99? האם זה כמו בשיווק, משהו פסיכולוגי שנשמע טוב? היכן ההסברים למספר הזה? הרי צחקנו על אטיאס שרצה להגיע ל-96 משכורות. יאיר לפיד רוצה עוד לפטר את אטיאס (וכל הסיבות נכונות)

 9. האם יש הבדל תהומי בין לוותר על החיים למשך 138 משכורות בשביל דירה לבין 99 משכורות?! איך נממן 99 משכורות אם פישר לא מרשה משכנתא מעל 60% בבנק? למשכנתא לא מצאתי אצלו פתרונות. נניח, למה לא משכנתא של 100% בריבית קבועה ממשלתית, לא צמודה לכלום, והכרה בריבית לצרכי מס, כמקובל בעולם?

 10. אם במדינות שהוא מצטט OCED עלויות דירה הן נמוכות משמעותית, למה לא לעבוד על ממוצע OCED למשכורות לדירה בישראל, נניח 50 או 60 משכורות?

 11. מהו מחירה של דירה ממוצעת בישראל? עד היום המספרים של הלמ"ס כוללים את כל הדירות בכל האזורים כולל המחירים הנמוכים והמסובסדים לחרדים, כך שבאופן מלאכותי הם מורידים את המחיר הממוצע לדירה בשביל מניפולציה ממשלתית, ובעיקר רמאות גרידא למדד החודשי. אלו גם מספרים שצריך לתקף, במיוחד אם התוכנית שלו מיועדת למרכזי הערים הגדולות יותר.

 12. למעלה ממחצית עלות דירה חדשה זה מס למדינה, שבח, היטלים, מקרקעי ישראל ומע"מ. לוקחים משכנתא בשביל לשלם מיסים על כסף שכבר שולם עליו מס. האם זה נדון? מקובל? יש רעיון לפתרון?

*****
איפה השאלות שלכם ליאיר לפיד? ספרו בפייסבוק…

»

 1. Friedrich Friedman הגיב:

  קישרת לערך של הOECD בויקיפדיה ולא לנתון שלהם אודות משכורות פר דירה.

  מלבד זאת, בהחלט מדובר בשאלות מעניינות

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s