בפוסטרים וסיסמאות ניצחנו את הממשלה

מי שמוריד סדרות ותוכניות טלוויזיה מכיר את הקוד הזה, נניח S02E01 אומר S = עונה E = פרק (זה נכון תמיד), המספרים מובנים מאליהם והנה הקשר שבהקשר למהפכת הקיץ. סתם שתדעו כי זה גם מספר הפרק מחמישי האחרון של הקומדיה המעולה והמשובחת של גו'אי מחברים, מאט לבלנק, אפיזודס (EPISODES). הגענו לפרק הראשון בעונת המהפכה (וזו מהפכה, לא מחאה) הישראלית אחרי הפרומו הארוך והבלתי נגמר שהיה לאורך כל תקופת שנת החורף. הרייטינג לדעתי, היה מכובד לפרק הפתיחה, הדי ספונטני, ומול מפלצות רייטינג מוכחות כמו מביימים הישרדות, רוקדים עם נצנצים וכו'.

הצליחו להביא כמה אלפי אנשים אכפתיים לרחובות תל אביב וירושלים, וכנראה לערים נוספות. באמת שזה מכובד, ללכת בראש מורם עם אידיאולוגיה של "העם רוצה צדק חברתי", אחרי הניסיון הרע של העונה הראשונה. הרי ראינו את הסוף של הפרק האחרון בעונה הראשונה. זה נגמר בהפתעת טרכטנברג, ולא נשארנו עם מתח גדול לקראת פתיחת העונה השנייה, בעיקר כי אף אחד מהשחקנים הראשיים לא התחלף במעבר העונות.

טרכטנברג התגלה להיות אלטעטרכטנברג, די צפוי וידוע לכל אלו שאינם תומכי הממשל הנוכחי של ליכוד-ימין קיצוני-ליברמן. אמרנו שביבי משקר, לא יהיו תוצאות מהוועדה הזו, ואין. הדבר היחיד שיצא הוא גרעון ממשלתי עצום ממדים שמקבל את התירוץ הקלוש "בגלל צרכים חברתיים". בכלל נוח מאוד להאשים היום את "מחאת הקיץ" בהפסדים של החברות הגדולות, בהתפכחות הצרכן הישראלי ממחירי הבלוף, מהחרם שהוא עושה נגד תאגידים, ועדיין לא מספיק. פוליטיקאים נעלמים ומעופשים מנסים לרכב על שובל המחאה בדרך לממשלה ולבחירות חדשות לכנסת.

המחאה חוזרת ובגדול, בענק. אם כל המחאות. סבתא שלהם. מפמפמים לנו בפייסבוק, העיתונות מגלגלת את המחאה הרחק לתוך עונת המלפפונים של הפוליטיקה, במיוחד אחרי ביטול הבחירות. צריך משהו לכתוב עליו גם בקיץ, והם למעשה קובעים את התזמון ושולטים בגובה הלהבות. כולם משחקים נכונה עם התקשורת, רק אנחנו לא. לא הזמינו אותנו לדיונים, אנחנו רק סטטיסטים בשאיפות פוליטיות של ילדים נטולי כריזמה. לו תמשיך המחאה להיות כפי שהחלה ממש אמש, גם הפעם היא תיכשל. גם הפעם יובילו אותה קומץ אנשים חדור מוטיבציה, מתראיין בכל מיקרופון, בעל סיסמאות מנצחות, ובעיקר מסוכסך עם עצמו. ילדים עם כוונות טובות אבל ילדים שלא הפנימו את צרכיה של מהפיכה, וינווטו אותה למבוי סתום בלי תכלית. לא שאני מהפכן גדול, מספיק ללמוד מההיסטוריה הגלובלית, ולהבין.

מאות אלפי אנשים עזבו בחום הקיץ את הבית והגיעו לצעוק לממשלה, די, מספיק, נמאס לנו. הרי הממשלה הזו שמה עלינו קצוץ בכל רגע נתון, עוד שר בלי תיק לענייני גורנישט ומשנה לראש הממשלה קם לנו בבוקר רביעי בשבוע שעבר. ככה היא מצפצפת עלינו, הממשלה. זה חייב להיות מתורגם לפתקים בקלפי, אחרת. נו, אחרת. לא יוצאים למחות בדרישה מהממשלה לשנות את השיטה שמחזיקה אותה בשלטון. הם יצביעו נגד הכיסא שלהם? אתם שפויים? לצפות מהממשלה לשנות את מדיניותה הכלכלית זה כמו לצפות מאלי ישי לעשות שבת אצל מבקר במדינה. אז מה לא היה לנו ואולי כדאי ללמוד למהפכה הזו. הנה נקודות למחשבה, דפני ושות':

 1. מטרה, אסטרטגיית יציאה, הישגים – אם לא יהיה ברור מהרגע הראשון מה דורשים, תקבלו טרכטנבוםםםם בראש. לשם כך, לא נכנסים למו"מ עם הממשלה. אין לכם מנדט להחליט עבור העם. ההישגים יבואו אחרי סעיפים 2-3 להלן.
 2. מיקום. המיקום של המחאה ינצח או יפסיד. תל אביב העירה את העם, אבל הפסידה בתוצאה. המחאה הבאה חייבת להיות בירושלים, מסביב לכנסת. כל בוקר, כל ערב, כל הלילה. חומות הממשלה יפלו כחומות יריחו.
 3. מהפיכה אזרחית היא תמיד כלפי שלטון קיים. חוסר שביעות הרצון מהתנהלות השלטון מוציאה את האנשים לרחובות, חוצה מפלגות, למעט הזויי הימין, שמאמינים כי זה הכל פוליטי-קונספירטיבי נגדם. חובה (!!!) לצאת נגד ראש הממשלה, כי הוא זה השלטון. נגד מפלגתו, נגד שריו, נגד שותפיו הטיפשים. כולם אשמים במצב בגללו יוצאים למחאה, ואם לא תופנה האצבע באופן ישיר עם דרישה לשינוי שלטוני, איך תקבלו את סעיף 5? באנגלית זה נקרא Leverage, אצלנו זה נקרא מאזן האימה. אם ביבי לא יפחד על הכיסא שלו, המחאה תהיה מרוחה בצידי הטרכטנברג.
 4. אני אדגיש את 3: במהפכה חברתית, רק בהחלפת שלטון משיגים תוצאות. בכל העולם מבינים את זה, ראו את צרפת מלפני שבועיים, אנגליה לפני שנה, ארה"ב לפני 4 שנים. ראו את אביבי העמים הערבי.
 5. הנה ההישגים: בחירות חדשות עבור מפלגות שיציעו שינויי אקלים חברתי-כלכלי לעם ישראל. תבחרו עבור מי שלא נכשל, מי שלא ניסה. אלו שיש, נכשלים וכושלים, אז למה שוב? כל החדשים יבינו היטב מה להציע לעם, והם יפחדו. אוי כמה שהם יפחדו לא לקיים את ההבטחות שלהם. הם יראו מה קרה לממשלה שהייתה לפניהם. זה כל כך פשוט.
 6. מחאה, מהפיכה, איך שלא תקראו לזה, זה כן פוליטי. זה רק פוליטי. אין במה להתבייש. צד פוליטי אחד שיכולת הביצוע והתפקוד שלו לא מתאימים יותר לעם. תפגינו בעד בחירות. תנו לעם להכריע מחדש.

למחאה יש קהל אוהדים עצום, מגיל 7 ימים עד 107 שנים. אל תדאגו להביא מפגינים, כמה אלפים אמש הוכיחו כי יש להם את הרצון והמניע. אל תהיו ממלכתיים מדי, אל תתביישו להגיד לראש הממשלה, נכשלת. מכרת לנו סיפורי ביטחון מפוברקים, אשליית איראן, כלכלה מתפרקת שעוצמת נפילתה מתגלה בעיתונות יום יום. מכרת לנו חינוך, ואין חינוך, ולא היה חינוך, כי זה לא חלק ממשנתך. בלי הקיץ האחרון לא היית מקיים את לימודי הגנים מגיל 3 בסבסוד ממשלתי. שלוש שנים לא עשית כלום בחינוך, בבריאות, ברווחה, בתחבורה, בדיור, אז למה שתעשה מחר בבוקר? יש כל כך הרבה לתקן, ואין מי שיתקן, כי הכל זה ישראבלוף, למען הכיסא שלך, ורק שלך. ע"ע מופז.

המחאה הזו תצליח רק אם פוליטיקאי רם דרג (וזה מתייחס לשני המינים כמובן) יקחו פיקוד, וינווטו אותה. אם לא נזדהה פוליטית, לא נשנה את ההכרעה בקלפי.

אל תפגינו סרק סרק.

הכובע ושיק הנעורים לא יחזיקו מים בקיץ הזה


*****

מוחאים ומוחאות? שתפו בפייסבוק בקליק אחד. זה למען כולנו

»

 1. itamars הגיב:

  כיצד ראש הממשלה הנבחר אשם במצב הלא רצוי ?
  מדיניות שוק החלב למשל – נקבעה עשרות שנים לפני שהיה בפוליטיקה, כנ"ל הסדרי הנדל"ן והרשויות המקומיות. איזו מדיניות של נתניהו הובילו להרעה במצב הכלכלי?

  • זיו הגיב:

   קודם כל תגדיר מהו המצב. יש הרבה מצבים.
   את מי אתה רוצה להאשים לעולמי עד? את ההיסטוריה? איפה אחריות השלטונית של מי שנמצא בראש הפירמידה ומדבר ומדבר ולא עושה? וביבי לא עושה מאז 1996, אם אתה תצליח להיזכר למה הכנסת הצביעה נגדו אי אמון בשנת 99. זה הכל היה על נושאים כלכליים.

   בשביל לדעת איזו מדיניות של נתניהו הובילה להרעה במצב הכלכלי, אני ממליץ לך בחום לקרוא את הדוחות של פרופסור לכלכלה ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. אך לפני שבועות בודדים הוא הודיע כי המדיניות הכלכלית של נתניהו העמיקה את העוני בישראל, צמצמה את שכבת הביניים, הגדילה את הפערים הכלכליים ומטילה מיסים גבוהים מדי. זה הוא אמר, ואם זה לא מספיק טוב אז מה כן ישכנע אותך? עוד מיסים?

 2. itamars הגיב:

  אני מנסה להוביל לדיון יותר קונקרטי. אתה יוצא כאן בהצהרות נגד ראש ממשלה נבחר ואהוד, ככל הנראה גם ראש הממשלה הבא. אתה מאשים אותו בדברים חמורים. אני מסכים שבתור ראש ממשלה יש לו אחריות כללית, אבל בא נדבר תכלס – איזו החלטה של נתניהו דרדרה את המצב הכלכלי או פגעה באיכות החיים של האזרחים ?
  הדו"חות של העוני לא אומרים כלום, בגלל שהגדרת העוני של הביטוח הלאומי אינה תקפה ולא מעידה על המצב הכלכלי של הישראלים.

  • זיו הגיב:

   קצת עובדות. הוא לא נבחר, ציפי נבחרה. ביבי הפסיד לציפי. אכן הוא אהוד, ולצערי כנראה ראש הממשלה הבא. לצערי הגדול.

   החלטות המיסוי של נתניהו, שפוגעות בשכבות הנמוכות עד הביניים אפילו עד העשירון התשיעי. אלו מדרדרות את המצב הכלכלי. אין מס עשירים. העלאת מיסים פוגעת באיכות החיים של האזרחים. העברת תקציבי עתק, כאתנן עבור שלמות הכסא שלו, בסדרי גודל שמעולם לא היו כאן, לאוכלוסיה שאינה תורמת מאומה לכלכלת המדינה, קרי חרדים, זו פגיעה אנושה בכלכלה. קיצוץ תקציבי רווחה ותחבורה, זו פגיעה באיכות החיים.

   העברה תקציבית עצומה לשטחים, ליישובים שיפונו בכל הסדר שיהיה, על שלל התשתיות שלהם, זו פגיעה בכלכלה וברווחת החיים במדינה, כי הכסף הזה לא הולך לשיפור החיים. הוא מיועד למלחמות פוליטיות בלבד.

   הגדרת העוני של הביטוח הלאומי היא נגזרת של הOCED. אומרת הרבה, תלוי אם זה מתאים פוליטית לנתניהו או לא. כאשר חצי מהמשק מרוויח את החציון, שזה הרבה פחות מהשכר הממוצע, זה לגיטימי? אתה יכול לנהל משפחה עם 10000 ש"ח ברוטו לחודש של שני אנשים עובדים? למה כאשר יש נתונים קשים נגד נתניהו, אוהדיו בוחרים לבטל אותם במחי יד? לעולם חוסן? נתניהו הוא רק מצליחן כרוני? (שלושה הפסדים בבחירות לראשות הממשלה, כולל ריסוק הליכוד 12 מנדטים, ובריחה בליל התוצאות. זוכר?)

   אתה יכול לומר לי מה עשה נתניהו טוב לכלכלה? איפה השיפור באיכות החיים במדינה? איך מדינה של 25% אחוזי עובדי קבלן זו מדיניות טובה? העלאת מיסים חשמל ומים, כאשר המדינה לא דואגת לתשתיות מספקות זה תקין? הוא נמצא בראש המערכות מאז 1996. מה הוא עשה? יש לו אחריות לבעיות האלו או שכל התקופות בהן ביבי היה רוה"מ ושר האוצר הן נפלאות והנזק לעולם יהיה רק בגלל קדימה והעבודה? מי יצר את הגירעון הכלכלי העצום בתקציב המדינה לשנים הבאות? גם כאן ביבי יאשים את כל העולם, ההיסטוריה, ורק הוא מלך? מתי בדיוק האחריות שלו למצב מתחילה? רק כשיש הצלחות?

   בשנת 1991 יצחק שמיר, מהליכוד העביר חוק מיקסום רווחים לקרקעות של המנהל. ביבי לא ביטל אותו מעולם. על מה הוא מתלונן בדיוק כאשמת קדימה במחירי הקרקעות. איפה הוא היה לפני ואחרי?

   שוב, מה נתניהו עשה טוב לכלכה. מה?

   • itamars הגיב:

    מפלגת הליכוד נבחרה לעמוד בראש הקואליציה, בגלל שמפלגת קדימה לא יכלה לעמוד במשימה. יכול להיות שזה מעציב אותך, אבל זוהי הדמוקרטיה ואין בישראל מספיק שמאלנים להרכבת קואליציה. קורה.

    העלאת מיסים היא אכן צעד הפוגע בכלכלה, על זה אני מסכים איתך בהחלט. אוסיף – זהו צעד מנוגד למצע הליכוד.
    מה שכתבת על השקעה בחרדים אינו מדויק. סכומים הרבה יותר גדולים מועברים לועדי העובדים של החברות הממשלתיות ולמועצות המקומיות. יותר מדיי כסף מועבר לרשויות הדתיות ולקצבאות ילדים, אבל מדובר בכסף קטן לעומת שאר ההוצאות, כמו ההוצאות על הריבית של החוב למשל.
    אם אתה באמת מתעניין איפה הכסף ולא רוצה לעסוק בעיקר בהצפת שנאה, הפרטים כאן : http://itamars.wordpress.com/2012/03/31/heresthemone/

    מה אתה מציע לעשות בשביל להקטין את תופעת עובדי הקבלן ? להכניס את כולם לשירות המדינה, ואיך תשלם על זה בדיוק? התופעה "נולדה" בעקבות תנאים לא הגיוניים והסכמים קיבוציים במגזר הציבורי שלא משאירים למדינה ברירה אלא לפנות למיקור חוץ. תעבור לניהול המגזר הציבורי בהסכמים אישיים בלבד ותראה איך התופעה נעלמת.

    על הבעתיות של הגדרת ביטוח הלאומי תוכל לקרוא כאן : http://www.kav.org.il/100994/b1232

    • זיו הגיב:

     אני לא יודע מה היה שם במו"מ, אבל אני נוטה להאמין ללבני שלא רצה למכור את המדינה לחרדים, ועובדתית ביבי כן מכר אותנו לחרדים. הליכוד קנה את השילטון בכסף. בנוסף, עובדיה יוסף לא היה נותן לאישה לשלוט לו על המפלגה כראש הממשלה. גזענות זה עדיין לחם יומי בש"ס. אכן קורה בדמוקרטיה. קדימה היא לא שמאלנית. גם קורה. זה הרעה של השיטה שלנו שכבר לא מתאימה למציאות הנדרשת, בגלל זה אני קורא הרבה מאוד לשינוי שיטת השלטון.

     בוא לא נערבב ועדי עובדים וש"ס. ועדי עובדים לא מקבלים מיליארדי שקלים בשביל לא לעבוד. לא מקבלים דירות מסובסדות. לא מקבלים תחבורה מסובסדת (למה חרדי נוסע באוטובוס במחיר 5 שקלים לנסיעה מירושלים לבית שמש ואתה משלם 20 ש"ח?). מי משלם את זה? אני, העובד בשוק החופשי. אולי גם אתה, לא יודע במה אתה עובד.
     ועדי עובדים מקבלים הרבה מאוד תמריצים מהממשלה, שלכולם אני מתנגד. לכולם. לא מגיע להם, אבל זו הדמוקרטיה. נכון? מי התקפל בפני ועדי העובדים בשנים האחרונות? ציפי? ברק? פרס? לא, רק ביבי ושטייניץ. פוליטיקה. קונים שקט בכסף שלי. קונים שלטון בכסף.

     גם אתה אומר, כסף לרשויות דתיות וקצבאות ילדים. ביבי מעביר את הכסף לחרדים. למה?! גם אני רוצה דירה מסובסדת ואוטובוס מסובסד. אתה יודע שאין כסף להוסיף קו אוטובוס לשכונה בו אני גר, בכפר סבא, ואני הולך ברגל לתחנת הרכבת כל יום, 40 דק'? למה?

     אני לא מציף שנאה. זה בעיני המתבונן. אני מציף עובדות ושואל שאלות. מי שחושב שזו שנאה כנראה מתקשה מאוד לקבל את העובדות. לצעוק שנאה זה מפלט קל ורדוד.

     יש לי המון הצעות להורדת כמות עובדי הקבלן, יעלו בפוסט בקרוב. חכה. אל תשכח שהשיטה הגדולה והעיקרית לעובדי קבלן נולדה בממשלה של ביבי 1996, כדרך לעקוף מכרזים ותקציבים בין ביבי לדרעי. ההיסטוריה לא תמחק. היא שם, רק צריך לזכור אותה.

     עדיין, למרות ששאלתי מקודם, לא ענית לי במה ביבי תרם לכלכלת ישראל שאתה מעריץ אותו כל כך? ביבי מעולם לא עבד יום בחייו ועסק בניהול תקציבי מדינה או ביישום שיטה קפיטליסטית. הגיע לראשות ממשלה מתוך תפקיד של שר החוץ. במה הוא מוכשר לנהל את כלכלת ישראל?

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s