עמדת מוצא טיפוסית לשוטר בישראל

אני הייתי בין הקופצים בראש להגיד, זו באר שבע, מה כולם מתרגשים מעוד רצח שם בידי נערים שיכורים?! זו באר שבע, שכונה ד', ערסים כבדים, וערסים קלים, הרבה מהזן החדש של ערסים-רוסים חדשים. אחר כך הגיעו הידיעות על רצח נוסף, דומה מאוד, שוב בני נוער שיכורים, רק ברחובות. הסטיגמה של רחובות לא מצטרפת לתמונה של ערסים מקומיים, צברים כנדרש. אחרי הכל זו רחובות. והיו עוד יגיעות על רציחות אחרות במהלך הסופ"ש הזה. כל הארץ רציחות כחול-לבן. טעיתי לגבי הרצח בבאר שבע. זו לא רק באר שבע. הם בכל מקום, הערסים שישמידו את ישראל הרבה לפני החרדים ואחמדינג'אד.

ממשטרת באר שבע יצאה הודעה רוחבית כי הם פעלו נכון בכל זמן האירוע. הסתירות של ההודעות שלהם כי לא היו טלפונים להוכחות שהיו טלפונים, אי היכולת לספר האם השוטרים בכלל הגיעו למקום האירוע או לא, ונניח שכן, האם הם טרחו לרדת מהרכב ולחפש את מוקדי ההתקהלות המרעישים, רק מעידה כי המשטרה מצטיינת בהסתרת עובדות, וטיוח על אי עבודת השוטרים, ואין דבר אחר שחשוב לה יותר. מהירות ההגנה על עבודת השוטרים שהוכחה כי נכשלה, ולמעשה אינה קיימת, מגלמת בתוכה את כל כשלי תפקוד המשטרה בישראל של שנת 2012.

גם כאן, לו היינו מדינה מסודרת, מפקדת משטרת באר שבע היה עף הביתה. המפקד שלו היה מקבל כרטיס צהוב ובספק לקידום. צריך להפסיק את מכבסת השיטור הזו, ולבכות כי יש עודף אירועים וחוסר בשוטרים לכל אירוע שקורה. חוסר בשוטרים לא מונע מהם לא לרדת מהרכב לעשות סיור רגלי. לא מונע מהשוטרים לחקור מי מוכר לנערים אלכוהול, שכן זה קורה כל ערב, ולא היה אירוע חד פעמי. הכשל מונח אצל המפקד שלא דורש, לא בודק, לא משנה, לא חוקר. זה כישלון פיקודי מובהק כל כך, ועל פי עדויות התושבים המוכחות במכתבים, מזה זמן רב מאוד שהמשטרה והעירייה שם לא מטפלות באירועים כאלו, מחייב סדר משטרתי חדש בבאר שבע. לדעתי, רק המפקדים אחראים לתפקוד השוטרים, ואילו היו מפקדים עליהם כראוי, דורשים תוצאות, מסתובבים על הסיירים, מקפידים על מקצוענות, ובמיוחד של "לשרת ולהגן", לא היינו רואים היום אבא צעיר נקבר אחרי דקירה של נער שיכור.

מפקד משטרתי אחד שיעוף הביתה יהיה מסר לכל האחרים להשתפר או לעוף. אבל עד לאן? האם יהיה אירוע שבגינו המפכ"ל יעוף? ומה על השר שאחראי, זה מהמפלגה של ליברמן, במשך שלוש שנים וקצת, לא דואג לתקציבים, לא דואג למלא את שורות השוטרים החסרות? אילו שינויים עברה המשטרה בתקופתו? זכור לכם שינוי בתפיסת העבודה, בשירות, בהגנה על האזרח? החליפו חיילים שוטרים ב-200 שוטרי קבע. מישהו שאל איך זה עזר לנו? יש מחקר? יש סטטיסטיקות של שיפור? יש בכלל תוצאות חיוביות מזה? העיקר שהדובר אומר שהכל נמצא על שולחנו של המפכ"ל, ואין לי מושג מה זה אומר. אולי מצלמות מהירות במאות מיליוני שקלים חשובות יותר.

שר משטרה שלא מוביל שינויים חוקתיים לענישה קשה ומאסר ארוך נגד מוכרי אלכוהול לנערים, לא מוביל סולם הגדרות חדש לרצח, כמו רצח ללא כוונה תחילה (והנערים הזבל'ה מאתמול יעמדו לדין על הריגה, לא רצח), לא עושה את עבודתו. התרגלנו לכישלון שר בתפקידו, זו הנורמה הישראלית, ובכלל מי דורש בישראל תשובות ומאמצים משר בממשלה? השתגעתם? אחריות מיניסטריאלית?!?!!! בושו לכם, עובדי אלילים! שמש העמים יסדר הכל בממשלה הבאה, או בזו שאחריה, או אחריה.

הקיץ מגיע, ואם נחייה גם הפעם על עונשי הקיץ שעבר, ואלו שלפניו, כנראה שיהיו עוד הרבה נרצחי סתם בישראל, בחופי הארץ, בכבישים, במועדונים, סתם כי לא הייתה לי סיגריה לתת (אני לא מעשן!). החום והאלכוהול הזמין מדי, השעמום. גם הפעם אמש היה אות רע מאוד לבאות. המשטרה לא תהיה איפה שצריך אותה, מוקד 100 לא יתפקד כהרגלו, ועשרות שוטרים יגיעו למוקד האירוע לראות את גופת הנרצח, לא שעה קודם לכן. נעסוק בתירוצים ונקברים יותר מאשר בעצירת הפשיעה. ההקצנה של האלימות משנה לשנה, ואני רק שואל, מי אחראי לעשות סדר ולמה אתם מצביעים לו שוב ושוב ושוב?!

הנה עצה נאיבית למדי: תוכנית לאומית לעבודות קיץ לנערים ונערות, בתשלום. 4-6 שבועות קיץ מרוכזים של 3-4 ימים בשבוע לכל אחד ואחת (כי הם רוצים גם חופש) בחקלאות ישראל, ניקיון חופים ונחלים, שיפוץ מועדוני נוער, קשישים וגני ילדים. יש כל כך הרבה אפשרויות וכל כך מעט יוזמה ממשלתית. כל עירייה יכולה להרים תוכנית כזו באפס זמן, רק צריכה תקציב קטן ממשרד הפנים והחינוך, אולי התמ"ת. מה רע יהיה אם הנוער יעבוד בקיץ באופן יזום ויקבל שכר עבור כך?

______

יאיר לפיד מתבטא די מוזר בכנסי המפלגה שלו. מוזר, כי אני לא זוכר כאלו דעות בכל הטורים שלו, ובתודעה הלאומית הוא הרי סוג של מלך השמאל, תל אביבי, שירות קליל במחנה וכו', למרות שהיה לו טור מפורסם שבו הוא הסביר כי הוא ישראלי, לא שמאל ולא ימין, עכשיו הוא שובר ימינה, התנחלויות, לא לירושלים וכו'. מתחייב להיכנס לכל ממשלה שתקום, אבל הכוונה כנראה רק ממשלה של ביבי, מה שמעלה תהיות לגבי סוג של תיאום בקמפיינים הכלכליים (הוא לא רואה שום השקה למשנה הכלכלית של שלי שתוביל אותנו למצב של יוון, מה שבהכרח אומר שהעתיד הכלכלי לדעתו נמצא אצל ביבי). בשביל מי שצועק איפה הכסף-מעמד הביניים, קשה להבין את הסתירה בין הצעקות למשנה הכלכלית ימנית-ליכודניקית-ביבי, שבה הוא מחזיק (או היועצים שלו), מה גם שאני לא ממש מבין את המשנה שלו כולה.

כזה אני, לא מבין. הצבעתי לאבא שלו וטעיתי.

חזרה לעמוד הראשי בבלוג

*****

אהבתם? התעצבנתם? "אהבתי" למעלה = לייק! שתפו בפייסבוק

»

 1. Nitzan Carmi הגיב:

  מסכים איתך לגמרי לגבי המשטרה, אבל שכחת את בתי המשפט שמקלים עם עבריינים מכל הסוגים ושומטים את כח ההרתעה של המשטרה, ושלנו, התושבים שרוצים לחיות בשקט ומפחדים בכלל להעיר למישהו שרומס באגרסיביות את זכויותינו.
  לגבי עבודות הקיץ לנוער, רעיון נחמד, אבל נראה לי שהם יועסקו בתעמולת בחירות למיניה בקיץ הקרוב

  • זיו הגיב:

   לא שכחתי אותם. כבר כתבתי פוסטים על הצורך בהחמרת העונש ועוד יתרה מכך אני דוגל בענישת מינימום. הבעיה היא עם המחוקק שנותן הקלות רבות מדי בחוקים שלו, ואז ידי בית המשפט כבולות.

   הקיץ הזה הם ידביקו סטיקרים 🙂

 2. micspatz@hotmail.com הגיב:

  זיו, כל הכבוד על הפוסט! בהחלט מסכימה עם האמירה לגבי סופשבוע של דמים.
  אני סבורה שהכל מתחיל ותלוי בחינוך.. אך יחד עם זאת ענישה מחמירה ומצלמות בגנים הציבוריים יוכלו לסייע להפחית את המצב המדאיג והנורא הזה.
  תודה ויום מקסים 🙂

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s