עשרה ₪ תמימים וצנועים התבקשנו היום לסמס עבור עמותת אביב לניצולי השואה. גם לעמותה אחרת , יד לעזרה או משהו דומה, התבקשתי ברדיו לתרום עשרה ₪, SMS. זה עבור ניצולי השואה ובטוח שיש לכם לב חם גם להם. עמותת אביב באמת עושה עבודת קודש בתקציב זעום של פחות מחצי מיליון ₪ והכל בהתנדבות רחבת לב. אלפי מתנדבים לעשרות אלפי ניצולי שואה. לצערנו גם העמותה הזו הגיעה למצב קשה, כמו עמותות רבות אחרות. לצערי האישי, פחות ממאתיים אלף ניצולי שואה נשארו רבים, כמעט כולם נמצאים במצב קשה הרבה יותר. לצערי, ולא לצערה של הממשלה, כי הממשלה עסוקה בסיפורים, במקום בעשייה.

הקמפיין הזה לעשרת השקלים די עיצבן אותי. סליחה, הרבה עיצבן אותי. הכעיס והזעיף לי את נימי הדם שמסביב לרגשות השואתיים מהבית. מבקשים ממני לתרום לעזרה לניצולי שואה, עשרה שקלים. זה אפילו לא נמוך, זה גם לא מבזה. זה רק מעליב, מצער, ומבייש. כל כך מבייש שעמותות התנדבותיות מבקשות כסף לעזרה לקשישים, אפילו לא לארוחה חמה, אם כי זה גם חסר, לא תנורי חימום, לא שמיכות, אולי קצת ניקיון, זמן למתנדבים בשביל שהקשישים לא יהיו לבד. זמן איכות. ואני רק שואל, לאן התפוגגה כל המוסריות הלאומית שלנו? מה נשאר לנו אם את בסיס החמלה היהודית, מִפְּנֵי שֵׂיבָה תָּקוּם, וְהָדַרְתָּ פְּנֵי זָקֵן (ויקרא, יט, ל"ב), בשכחנו מליבנו?! מה עוד עושה אותנו יהודים?

אין לנו הרבה ניצולי שואה, ובאופן מוזר הם מתבגרים משנה לשנה, הסטטיסטיקה עולה בקו תלול עם מותו של ניצול כל שעה ופחות מזה. תיכף נגיע לחצי שעה, וממש אחרי לא יהיו עוד ניצולים. הסיפורים מסופרים אחת לשנה, אולי קצת יותר אצל זהבי. תוכנית או שתיים בטלוויזיה אצל אורלי וגיא. אני לא יודע אם מסע ההשכחה הזה מאורגן או פשוט נדחף לו לבגאז' של האוטובוס, כי החיים מהירים מאיתנו. מנגד, אני בטוח שהוא נשכח. אם לשר החינוך יש זמן רב ועצום לעסוק בטיולים פוליטיים של תלמידים לחברון, ובמקביל שכח להקים חובת התנדבות של תלמידי תיכון וחטיבות ביניים גם לעזרה לניצולי שואה, והחליף את שיעורי מולדת למורשת היהודית, במקום להבין כי השואה זו המורשת היהודית שעל חורבותיה נוסדה מדינת ישראל, אז על מה אלין?! ואם אלין, מי יקשיב לי?

הניצולים מתלוננים רבות על בדידות, ואין נורא מזה. איבדו משפחות וחברים, שרדו לבד מגיל ילדות. שבעים שנה עברו מאז הם היו ילדים והם נשכחים בדירותיהם בלי טיפול, בלי עזרה, בלי חמלה. לבדם. הם לא מבקשים דירות בקיסריה. הנה, רק אתמול, ביבי התגאה כי שמנות אלפים שרידי שואה יקבלו עוד כמה מאות שקלים בחודש, והממשלה עובדת למענן. שעה אחרי זה פורסם כי לאלפים אחרים מורידים במאות רבות אחרות של הקצבה החודשית. החלק השני לא פורסם על ידי ביבי.

הממשלה על שלל שריה מעבירה תקציבים, ומספרת על הקלות ועזרה, טפסים חדשים, ובירוקרטיה קצרה. הם מספרים לנו, כי כרגיל הסיפור זה העיקר. הם שוכחים לספר לנו שאת הבשורה הזו הניצולים לא יכולים לקרוא כי הם זקנים מדי, חלשים מדי, עיוורים מדי, ולא כולם מדברים עברית. לא כולם יודעים ללכת לבנק, ולא כולם יכולים להגיע לביטוח לאומי. רבים לא יודעים למלא את הטפסים, ואין עזרה ממשלתית להביא את הכסף המתוקצב לניצולים.

הממשלה רוחצת בניקיון כפיה, כי הם בראייתם הם רק אחראים לסעיפי תקציב. אז עשו תקציבים, ומעכשיו זו אחריות הניצולים לקבל אותם. יבקשו אז יקבלו. כמעט ויצא לי שבמילא לא יהיו ניצולים עוד מעט, אז לא יהיה מי שיתלונן. הכסף הבלתי מנוצל לא הולך בחלקו הדל לעמותות שעוזרות לניצולים, אפילו למלא טפסים, ואני מפחד לחשוב כי זה במכוון על מנת שלא יבקשו חלילה יותר מדי. מפחד לחשוב כי זה נעשה במחשבה תחילה.

אין שר אחד בלי תיק, שלא יכול לקחת על עצמו את ניהול שרידי התרבות היהודית שנכחדה בשואה? אין גנרל אחד בדימוס עם פנסיה מטורפת, שימצא את עצמו מתנדב ולא מחפש גז וזהב, שיכול לפקד על הועדות המפקחות, מוסדות השילומים, זרועותיו הכבדות של הביטוח הלאומי, חשבונות נשכחים, אולי במכוון, בבנקים וחברות ביטוח, ויעשה סדר עד שזה ייגמר? אולי יעבוד וימצא איזה תקציבון לפח צבע, שטיח קטן, טלוויזיה, כסא גלגלים חורק, שייתן לשרידים שעוד יש, טיפת כבוד אחרונה בחיים הנוראיים והעצובים שהם חיו?!

לאן נגיע אם שרידי שואה חיים בזוהמה, בבדידות, בערירות ומנוהלים ברשעות לב, ישראל 2012?!

סיפור השואה האישי שלי 

* תמונה מכאן

לעובדיה יוסף: תריסר שנים עברו מאז הכרזת כי בנשמתם של נרצחי השואה התגלגלה נשמה של חוטאים שבאו לעשות תיקון בעולם הזה. רק עד יום מותך תוכל להתנצל בקולך.

*****

אהבתם? שתפו עם החברים בפייסבוק!

»

 1. מיכל הגיב:

  כל הכבוד זיו!!! חותמת על כל אות!!!
  אות קלון לנו אזרחי ישראל שאנו לא מרימים זעקה ענקית למען הניצולים
  חייבים להפוך את העולם!!
  הרי ניתנה לנו המדינה בזכותם וזה מה שהם מקבלים.. השפלה!!!!
  כל ממשלות ישראל פעלו באותו האופן, התעלמו, הכאיבו, התנתקו.. אין פה ימין וגם לא שמאל
  יש פה השפלה שלא תיסלח לעולם!!!!
  משתפת

 2. מיכל הגיב:

  בדיוק כך!
  נאום הבחירות/ההפחדה (מה שתבחר) של ביבושה ומיס פיגי שלו עם החיוך הדבילי שלה..
  בושה! עזבתי את הטקס מרוב כעס..
  אכן לאן?
  אף מילה על הניצולים החיים חוץ מהביקור שלו במקום הלא נכון!
  למה לא הלך לראות את הניצולים הנזקקים? לא מצטלם טוב!!!!

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s