הרשות השופטת

חוק ומשפט צדק

אין ספק כי ההתקפות על בית המשפט העליון פגעו במעמדו בצורה קשה. איבוד אמון העם זו הפגיעה הקשה מכולם. אני לא מכיר לעומק את הבעיות, התלונות והקומבינות הפנימיות ברשות הזו אל מול הממשלה והכנסת. אני ניזון בעיקר מחדשות כמוכם. מה שאני יכול לומר הוא כי צריך שינוי, חשיבה מחדש של מבנה הרשות השופטת. אני מציע את הבאות:

 1. תקום מועצה לחוקה לבחינה ועדכון מערכת החוקים הקיימים, אולי אף במבנה החוקתי של מדינת ישראל. אני משוכנע כי יש אלפי חוקים מיותרים שנָס לֵחָם, עתיקים ומיושנים, שלא עברו עידכון או ביטול שנים ארוכות, וכנראה גם לא מיושמים בחיי היומיום. אולי צריך לבטל?
 2. אחד השינויים הוא במבנה בית המשפט העליון. בית המשפט עמוס היום מעודף תיקים, יגיד כל אחד שקצת מבין בתחום. אני מציע להקים בין שניים לשלושה בתי משפט עליון חדשים שיתפקדו כאזוריים, עם חמישה שופטים בכל אחד, ומעליהם יהיה את בג"ץ עם סמכות לדון בפסקי דין של בית המשפט העליון האזורי. בבג"ץ ישבו רק שופטים אשר שפטו בבית המשפט העליון. אין גיל פרישה מבית המשפט העליון, הפרישה לפי החלטתו של השופט (זה יבטל את ההיבטים הפוליטיים של המינויים)
 3. בית משפט מדעי וטכנולוגי בו המדינה תממן לימודי משפטים והכשרה לשיפוט לבעלי תואר שני במדעים והנדסה (נדרש עוד חשיבה על התהליך הנוכחי עד שיוקם בית משפט שכזה)
  1. בית משפט לגישור?
 4. אני מצדד בענישת מינימום לפשעים חמורים, בעיקר. עונש המינימום יהווה גם כבסיס לשחרור מוקדם. ענישת המינימום תהיה ענישה קשה, דרקונית במושגים ישראלים (אבל בסיסית במושגים בינלאומיים). לדוגמה, אנס ייכלא למינימום עשרים שנה, ואולי יקבל יותר. הוא ישתחרר לאחר הפחתה בעונש רק אם ריצה את מינימום העונש.
  1. מאסר עולם ייקבע על 40 שנה לפחות במקום עשרים וחמש היום, שוב גם תחת חוקי ענישת המינימום
 5. לא תהיה חפיפה של ענישה במקרים דומים, רצח משולש או אנס סדרתי יקבלו ברצף מצטבר את כל העונשים.
 6. עונש מוות למחבלים, ומחבל זה רוצח על בסיס לאומני ודתי. תקראו כאן.
 7. בחירת שופטים עד המחוזי, כולל, תעשה על ידי וועדה חיצונית ללא פוליטיקאים, ותנוהל על ידי שופט מחוזי או עליון בדימוס או איש אקדמיה עם חמש עשרה שנות ניהול פקולטה משפטית, לפחות, ושאין לו קרוב משפחה ראשון שתפקיד שופט.

זרוע האכיפה (משטרה)

 1. לשרת ולהגן – To Serve and protect. זו תשתית הקיום הבלעדית של המשטרה וכוחות ההצלה האחרים. כל ההכשרה והעבודה השוטפת נגזרות מתוך החזון הזה
 2. משטרת ישראל תחזור לטפל אך ורק בבעיות השיטור של המדינה ולא בבעיות בטחון פנים. לזה יש את השב"כ והצבא, ואולי אפילו את מג"ב ככוח עצמאי בלתי תלוי בצה"ל ובמשטרה. משאבים רבים מדי הוקצו לביטחון הפנים על חשבון שיטור בסיסי וכולנו חשים את זה.
 3. כוח השיטור יעמוד של 35,000 שוטרים לפחות, עם תחנת משטרה בכל עיר בישראל. לפחות עשרים אחוז מכוח השיטור יהיה על ידי שירות לאומי לתקופה מקבילה לשירות צבאי
 4. יוחזרו שוטרי המקוף וגם לסיורים רגליים
 5. שכר שוטר מתחיל יהיה לפחות עשרה אחוזים מעל השכר הממוצע במשק (יש תקציבים גדולים מאוד היום ובלתי מנוצלים עקב תת ביצוע בגיוס שוטרים חדשים), קצין משטרה מתחיל יקבל משכורת כפולה מהשכר הממוצע במשק (שאר עליות השכר לפי גרפים של דרגות וותק, כרגיל)
 6. יוקם כוח שיטור "פדראלי" דוגמת FBI, (צריך שם עברי למילה פדראלי) תחת מבקר המדינה עם סמכויות נרחבות למעצר והגשת כתבי אישום, אשר יפעל מעל המשטרה (ממש בדומה לסמכויות שיש במדינות אחרות בעולם). למעשה מבקר המדינה יהפוך להיות רשות חוקרת פדראלית תחת הגוף שנקרא מבקר המדינה או כאגף תחת הגוף שיהיה הרשות הפדראלית (יש לי אפילו מועמד לפיקוד על הגוף הזה)
 7. הכוח הפדראלי יוכל להשעות כל אדם מתפקידו תחת חוק צו פדראלי, בכל תפקיד. נושאי תפקידים בכירים במדינה יטופלו על ידי קצין פדראלי, ונבחרי ציבור על ידי ראש הרשות הפדראלית. במקרים של מערכת המשפט, היועץ המשפטי לממשלה יחתום על צווי השעיה לשופטים, ונשיא בית המשפט העליון יחתום נגד היועץ

תשתיות שירותי חירום והצלה

 1. יוקמו ארבעה מוקדים ארציים לטיפול בכל נושאי החירום יחד של משטרה-מד"א-מכבי האש לפי מודל 911 האמריקאי (אחד בצפון, שניים במרכז כולל ירושלים, אחד בדרום) עם מספר טלפון אחד (!)
 2. יוקם בית ספר מתקדם לשירותי הצלה אשר יחייב בהשתלמות כל משרת בכוחות האלו
 3. יוקם כוח מד"א אווירי תחת ניהול אזרחי
 4. כוח חילוץ והצלה של מטיילים (ואחרים) יהיה תחת סמכות מכבי האש
 5. תוחזר תוכנית לימודים לגן חובה עד התיכון להתנהגות בשעת חירום בדומה ל"חפץ חשוד…"
 6. שירות לאומי במקביל למסגרת צבאית, יהיה עבור על אחד משירותי ההצלה בישראל
 7. זק"א תוכפף למד"א
הפרקים הקודמים: ראשון, שני

*****

לשתף, לשתף, לשתף. זה עבורכם, עבורינו. תגיבו חופשי

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s