דנידין, הארי פוטר הראשון

"בעט אלון, בעט". מי יכול לשכוח? אבנר כרמלי ואון שריג לדנידין (הסופר שרגא גפני) נפטר בגיל 85. עוד אחד מסופרי המופת של ילדותינו הטהורה. נשארו עוד כאלו? יהיו עוד כאלו?

***

כמה מוזר השישי הזה. רוחות מלחמה נושבות ואני לא יודע אם להצטנן מהרוחות שמגיעות ממזרח איראן או ממערב ארה"ב. אולי בכלל הרוחות הן בבית, והכל רק פוליטיקה. אולי זה רק רוח ואין כלום?! שישי בבוקר, במקום להסתובב אצל מאזן בטירה, לבקש ממנו שיביא מהכספת את הנתחים המיוחדים ולנגב את הריר מזווית הפה, אני בבית, קורא עיתונים. פוליטיקה. יותר מדי, פחות מדי. בירבוריזציה של הדעת. אין הגיון רצוף בדיבורים ובהחלטות. כולם משוגעים. אהוד ברק כותב במעריב. בחייאת אהוד, אין לך מצביעים, הסוסים ברחו מהאורווה בשנת 1999 כשהכנסת את ש"ס לממשלה שלך.

יאיר לפיד, האיש. סופשבוע שני שהוא משתלט על החדשות, אי אפשר להתעלם. שוב כנס חצי סגור, שוב דברים לא למצלמה בלייב ואל מול העם. יופי של מנהיגות אחרת. האיש אשר מקבל כותרת ראשית לכל הערת סרק בשבועיים האחרונים לא בחר לו אפילו מנהל קמפיין רציני, איש תקשורת ניהולית רציני. הוא יודע ומבין את התקשורת, את גחמותיה, והתמסרותה. יודע איך להשתלט עליה ברגע הנכון, ולגמרי לא יודע מה לעשות איתה. מבזבז את כל הקרדיט שיש לו, שמתחיל להתגלות כמופרך מרגע לרגע, על אמירות חסרות חשיבות. למה אין אף אחד שעוזר לו למצב את עצמו כמנהיג? איפה החברים?

יאיר, שיעור ראשון מבה"ד 1, ניהול עיסקי, התנהלות של מנהיג: מנהיגות לוקחים, לא מקבלים. תפנים. אין לאף אחד רצון לבחור מישהו שרוצה רק להיות בכנסת בשביל להשפיע ולשנות את הדיון הציבורי. אנשים רוצים לבחור מישהו שרוצה לנצח. מישהו שינצח. אתה צריך להתנהג כמנצח, להתנהג כמנהיג. אתה צריך להגיב על מה שקורה בעם, יומיום. אתה צריך להשמיע את קולך הברור והחד נגד אמרות של אלי ישי על חיילים יראי שמיים, אפילו אם הוא ינגן על הכרטיס הגזעני של יאיר-אנטי-חרדי-אבא'שלו. אתה צריך לצאת בתקיפות נגד הדרת החיילים מרכבות בימי ראשון. אתה צריך להגיב. מיד. על כל דבר. זו המשמעות של פוליטיקאי שרץ לבחירות.

אלא אם אתה מסכים לדברים האלו, כמובן, אז קולך יהיה רק חרב פיפיות. עצה בחינם (כנראה גם שווה ככה): אל תתייחס למתחרים שלך. כל פעם שאתה מזכיר את ציפי היא מרוויחה יותר ממך.

אמרת ששלי יחימוביץ היא שמאל רדיקלית מדי כלכלית ומדינית, ולכן לא תצטרף אליה (היא אומרת שבכלל לא הוזמנת). מחמאה יפה נתת לה. חבל שמרבית העם באחוזים של 99% ויותר לא יודע מה זה רדיקלי וחושב שזו מילת גנאי כלשהי. הנה הפירוש: רָדִיקָלִי (ת') [מן רָדִיקָל]1. שָׁרְשִׁי, הַנּוֹגֵעַ לְשָׁרְשׁוֹ וּלְעִקָּרוֹ שֶׁל דָּבָר: הַמִּשְׁטָרָה נָקְטָה אֶמְצָעִים רָדִיקָלִיִּים לִמְנִיעַת הַפְּשִׁיעָה. שִׁנּוּי רָדִיקָלִי בַּמַּצָּב. 2. קִיצוֹנִי בִּתְבִיעוֹתָיו, הַתּוֹבֵעַ תִּקּוּנִים יְסוֹדִיִּים בַּקַּיָּם: הַשְׁקָפוֹת רָדִיקָלִיּוֹת. מִפְלָגָה רָדִיקָלִית.

עכשיו תסביר בבקשה למה התכוונת. אתה רוצה להיות סוציאליסט עבור מעמד הביניים בלי לתקן באופן יסודי את מה שאתה טוען שהוא שגוי מיסודו בכלכלה של ביבי? לא הבנתי איך אתה רוצה לחלק מחדש את העוגה, שזה שינוי רדיקלי, אבל אצלך שלי היא רדיקלית מדי. במה בדיוק? מה אתה תעשה אחרת? איך תחלק את העוגה באופן שונה? איך, יאיר, איך? דיאליזה בבית החולים בדימונה מול כביש להתנחלות? שוב סיסמאות או שאתה למעשה מצהיר קבל עם ועדה על ייבוש ההתנחלויות (מצוין האמת!) אולי אתה בכלל בעד קפיטליזם ביביהו עם שינויי טרכטנברג בלבד? בכלל לא מובן לי. המזל הוא שכנראה מרבית העם לא ממש מבין, את הרדיקלי.

מה הכוונה בשמאל רדיקלי מדיני? שתי מדינות לשני עמים כולם אומרים. את ההתנחלויות אתה מתעב, ואין לך בעיה להחזיר את מזרח ירושלים. מה זה שמאל רדיקלי של יחימוביץ', שאתה הוא לא? מה ההבדל בינכם? אולי התכוונת שיחימוביץ' היא רדיקיולוס (Ridiculous)?

הרבה יאיר לפיד בשבועיים האחרונים. מעניין מתי זה ייגמר.

***

הפרקליטות חתמה על הסכם עד מדינה עם אדם מפוקפק מאוד, מסובך בחובות כבדים לכל העולם ולמדינה, רק בשביל להפליל את אולמרט. כל השאר מסביב להולילנד זה בונוס. ברור לכל בר דעת כי הפרויקט הזה קם בחטא וחי בבושה. הרבה מאוד זרם שם מתחת לשולחנות האוכל והעסקים. אבל עד מדינה קלוש כל כך זו לא הדרך. תחקרו, תמצאו, תאשימו ואז תעלו לגרדום את הנאשמים. העד הזה זועק כולו אינטרסים כספיים והוא ישקר עד שיכחיל וימות, רק בשביל לקבל את כל ההטבות הכלכליות הנדיבות והמופקרות שנתנו לו. למעשה, המדינה משלמת שוחד עבור עדות שקר, כי לא יכולה להיות עדות אחרת עבור עד בעייתי כל כך.

שופט ראוי יזרוק את ההסכם הזה מכל המדרגות ואת העד לעזאזל. אולמרט ייצא זכאי ויחזור לפוליטיקה. כולם יאכלו את הלב.

*****

הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו כמנויים, וספרו לחברים…

»

  1. מיכל הגיב:

    למה לי פוליטיקה עכשיו? ובמיוחד כזו שמחריבה לך את עונג השישי ..

    שבת קסומה יקירי 🙂

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s