הכסף לא אצלי. נשבע לכם. חבל :((((

קמתי מוקדם בבוקר ורצתי למוכר העיתונים השכונתי. יש לו דוכן כזה באמצע הרחוב אולי עשרים מטר מהכניסה לסאבווי. הדוכן נפתח כלפי חוץ ואפשר למצוא בו את כל העיתונים מהעולם, בעשר שפות שונות, לפחות. יש לו גם ממתקים, ושתייה, ולחברים הקרובים יש צינגלה במחיר מופחת, מתחת לקופסת המטבעות שמתחת לקאונטר. אהה, הוא גם הודי. החבר שלו הפקיסטני, עומד בניצב עם הדוכן שמוכר סנאפל ובייגלה גדול חם, אפשר להריח את המלח הגס שנשרף, ממרחקים. כמה כיף לקרוא את יאיר לפיד בניו יורק!

הקצתי. אני לא בניו יורק [בכי תמרורים רם, שקט מסביב, שעון מתקתק מרחוק]. שום דבר לא שפוי כאן מסביבי, אולי רק המשפחה. לקחתי את הקטנה לקניון G
כפר סבא. קנינו שטויות, טיילנו יחד, היא אכלנו כמה דברים טובים יחד, שתינו משהו יחד, וקנינו עיתון שישי. בגלל יאיר לפיד (וגם יסמין). את יאיר מצאתי מיד, הייתה הכוונה בעמוד הראשי. הוא העילוי שמעל הכותרת. אחרי שעה וחצי של התאפקות, אני ויאיר יחד בחדר המחשבות שלנו. לא מפריעים לי שם, לפחות לא לחמש דקות. אחרי שלוש דקות זה נגמר. לא הגעתי לסיפוק. סתם כתבה כפולה, ניצול מהולל של ידיעות אחרונות למכירות נאות.

לטעמי, לפיד אומר כלום, לא מפוקס, ללא כיוון וללא מטרה, לפחות בנושא פוליטי, עדיין מריח כמו לפידוס. בשורה מפלגתית חדשה עדיין אין. הסיפור של הקפה והקולגות שמדברים עליו, חשוב אצלו מאמירה פוליטית נוקבת, מהתחייבות. זה לא מאמר בסגנון נאום לותר קינג. זה יכול היה להיות, כי לכתוב ולנאום הוא יודע, כולנו יודעים. אולי הוא מפחד להרגיז מדי, עוד לפני תחילת הקמפיין, וזה שורש העניין. סטיקר מהולל יצא לו. לפחות זה. הדבר האחד שידברו עליו בשנה הקרובה, וגם בהפגנת המיליון הבאה יהיה "איפה הכסף?!!" (כמה פעמים כתבתי על הכסף שלוקחים לנו ולא ידוע לאן…). שוב פעם היה לא אעשה ככה, ואני לא נגד זה או אחר. כמו המצע שהוא ניסה להריץ בפייסבוק. הכל לא.

לשנות את השיח הציבורי, זו אחלה כותרת, אין לה תוכן. לצאת נגד הטייקונים שלעתים נדמה שהיו החברים שלו לסיגר והוויסקי, זה שווה ערך להצהרות של ביבי על מס לעשירים, גם כן בין עננת עשן סיגר אחת לרעותה. הטייקונים הם לא הבעיה, גם לא המשחקים הפיננסיים שלהם בפנסיה שלנו. אשם מי שנותן להם את הכסף ומרשה להם לשחק איתו. לפיד (עדיין?) לא מבין את זה. אנחנו יודעים איפה הכסף, כולם יודעים, לא רק מעמד הביניים, אפילו המעמד הנמוך וזה של הטייקונים. פיונים, סליחה, אלפיונים. כולם יודעים, השאלה היא מה עושים עם הכסף, ואני מניח כי זו הנגזרת לסטיקר "איפה הכסף?!"

האמת, ממש קיוויתי שלפחות יגיד משהו על המחראה של גולדן, סגן עורך מעריב, שעפה לו לפרצוף. גם כאן הוא היה נחמד מדי. בעסה. רציתי קאט פייט.

שליט הולך לפוליטיקה וכתבתי סטטוס, שאני מקווה שהוא לא יצליח. אני עדיין מקווה. הוא בונה את מעמדו כפוליטיקאי על גב הבן השבוי שלו, ולא תשכנעו אותי אחרת. החיידק הפוליטי שלו התאהב בתקשורת. זו משנתו, העיקר שימשיכו לדבר עליו. יש לנו 120 כאלה כבר היום ועוד 1000 ממתינים בצד. אני לא מבין מה תפיק מפלגת העבודה ממנו, אבל מצד שני, אני לחלוטין לא מבין למה בסקרים ביבי מוביל בבטחה.

השילוב של שליט + יאיר מדיר שינה מציפי. השקיות שיש לה מתחת לעיניים זה לא ממופז. זה מהעייפות של השיעמום. ככה זה כשנמצאים בחופשה של שלוש שנים במימון המדינה. השיעמום נתן נוקאאוט, והיה לו קל מדי מול המשעממת המונים הזו. ציפי זה הכישלון המהדהד של הבחירות הבאות. הנה תהייה עתידית, וממש שפויה (אם אני יכול להעיד על עצמי כשפוי. אני לא). מה יקרה אם יאיר ודרעי יחברו יחד, ואולי גבי יצטרף כמבוגר הביטחוני והחיוני לכל מפלגה בבחירות? משהו יזוז, ויהיו הפתעות, כי אני מהמר שדגן יהיה מספר שתיים אצל יחימוביץ'. דגן זה שובר השיוויון מול החבובות ביבי-ברק, מה שיכול להביא לנו ראש ממשלה אישה, פעם שנייה.

ומכל הכתוב מעלה, הלוואי ומישהו היה מתחייב לפרוש במקרה של כישלון. זו פוליטיקה אחרת.

***

מעוז הוא כלכלן מכובד, משכמו ומעלה, איש חכם ויודע נפש פיננסית. גדל במצוקה ריגשית קשה, תחת גזענות ואפליה של אשכנזים נגדו באופן אישי. ככה אני מבין אותו. סוחב צלקות נפשיות עוד משנות החמישים. אין ספק שהשוואה שלו לגרמניה של 1933 נכונה, כי הוא בטוח מכיר את זה מקרוב, מהבית. לצערינו האיש התגלה, שוב, כגזען טהור, רדוף שדים ודי אומלל, אם ככה הוא חי. חבל שהוא לא מבזבז קצת מהמליונים שלו על פסיכיאטר טוב. אולי הוא היה לומד שיש דברים שאתה לא יכול לומר בתפקיד שאתה נמצא בו. אתה עובד בחברה פרטית, לפיכך יש לאמירות שלך יחס ישיר על החברה אותה אתה מייצג, ולמעלה מכך, בתפקיד בכיר מאוד. ככה זה בכל העולם. אתה לא פרי ספיריט אקדמאית. אולי עכשיו תהיה.

***

שִׂנְאַת חִנָּם: מַשְׂטֵמָה לְמִישֶׁהוּ לְלֹא כָּל יְסוֹד: "בַּעֲוֹן שִׂנְאַת חִנָּם מְרִיבָה רַבָּה בְּתוֹךְ בֵּיתוֹ שֶׁל אָדָם" (שבת לב:). אבן שושן.

בג"צ קבע אתמול כי ישראל היא מדינה חשוכה, אולי נאצית, טהורה ומזוככת. אין ספר כי הימין ניצח את הדמוקרטיה. הימין ניצח את בית המשפט העליון. ישראל שאני רוצה לחיות בה, הפסידה בענק. תזכירו לי איזו מדינה נוספת בעולם פוסלת בחוק, חיים אזרחיים חופשיים ופרטיים נגד עם שלם אחר?!?!?!!! בג"ץ הכריז על העם הפלשתיני כי הם כולם ערבים מחבלים ומסוכנים. בג"צ עשה הדרת עם!!!!! ובא לציון גועל. להתחתן עם מוסלמי תימני מותר, עם מוסלמי לבנוני מותר, עם שיעי פרסי מותר, עם ערבי מכל מקום בעולם מותר, רק לא עם פלשתיני. ומה אם הפלשתיני הוא נוצרי?! פסלנו בחוק עם שלם, והיינו דור ההמשך, שבעים שנה אחרי.

עכשיו צריך חוק שערבי טוב הוא ערבי מת.

***

הגשם בא. בא לי לצאת להליכה ארוכה בגשם, לחזור רטוב עד תחתוני. אני לא יודע אם אמא שלי תדאג יותר לסוודר או לדלקת ריאות שאני אחטוף.

*****

הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו כמנויים, וספרו לחברים…

»

 1. אורי הגיב:

  אהבתי , תודה
  מה שאני הכי אוהב שמאמרים מהסוג הזה הם גם קצרים מספיק בשביל להבין על מה מדובר והם גם מביאים כמה תובנות חדשות שאני לפחות לא ידעתי או לא חשבתי עליהם.
  בעידן האינסטנט שלנו זה בדיוק מה שצריך.אין זמן לבלבולי שכל.
  מעניין לדעת מה דעתו של גלעד על הצעד של האבא. אנחנו יודעים (אם זה נכון ?) שאביבה לא משוגעת על הצעד הזה.
  בקיצר, תודה ושבת שלום.

 2. yara113 הגיב:

  מדינה גזענית ולא רק כלפי תושביה.
  גם כלפי ניצולי השואה, כלפי אנשים על מגבלה, כלפי הגיל השלישי שזקוק לסיוע וכספו נלקח ע"י המוסד לביטוח לאומי למשמורת
  כאשר צריך
  איש לא מכיר אותו.
  ממש ארץ אוכלת יושביה. רוצה רק "צעירים"" יפים" "בריאים" "עשירים כל השאר הם מעמסה. כי הכל שיטת הסמוך.
  כמו מסכות אב"כ ממש כסת"ח.
  מבלי לפגוע בזכויות
  ולפיד לא יקבל את קולי ספק עם שליט למרות שהוא יותר חכם.
  הגיע זמן לשנות את שיטת הממשל . מספיק 15 חכים ועוד 7 שרים
  והכסף שמתבזבז על נספחים, שיחזור לציבור למטרות טובות.
  ולמעוז עשו סתם עליהום. שכל לא רוכשים בכסף.
  לפחות איש ישר אמר את שעל ליבו ואני מסכימה אתו בכל מילה שאמר.

  • זיו הגיב:

   אין לי בעיה אישית עם מעוז או מה שהוא אמר. שיגיד חופשי, רק שיידע את מקומו. יכול להיות שבאמת יש בעיה כזו. אני לא יודע. אבל, בכל העולם אנשים בכירים לא יכולים להגיד מה שהם רוצים במיוחד דברים גזעניים כל כך, בעודם נושאים בתפקיד בחברה פרטית או ציבורית (ציבורית לא נבחרת). הוא מחוייב למקום העבודה שלו. מה קורה כאשר מישהו מקביל שכזה, מחו"ל, תוקף יהודים? הוא מפוטר לאלתר, אולי בשם הפוליטיקלי קורקט.

 3. דני הגיב:

  אוווהווו …. בתור בלוגר נחשב ומשמעותי אתה יכול להפיק קצת יותר מעצמך בניסיון להתעמק ולו במעט עם הפסק דין של שופטי בג"צ בטרם תפצח ביללות חמורות מנשוא כמו נאצים וכיו"ב.
  אני לא פותח את הבלוג שלך בכדי להיתקל ברמת טוקבק מצוי בווינט .

  • זיו הגיב:

   דני, התעמקתי מאוד בתשובות השופטים של בג"צ. מרביתם נחו בשלווה על הכיוון המחמם והבטוח הביטחוני, שבמילא מטופל היום על ידי השב"כ, ולשב"כ יש סמכות למנוע כל מקרה לגופו, ממש באופן פרטני. בג"צ הכשיר חוק שפוסל עם שלם בהיותו עם כי יצאו ממנו מחבלים ומי יודע כמה יצאו ממנו בעתיד. החוק הזה הוא למעשה מניעה של דרישות השיבה הפלשתיניות, ועל זה אפשר להתווכח ולמצוא דרכים אחרות.
   יש לך תובנות אחרות על החוק הזה?
   יש מדינה אחרת בעולם שפוסלת בחוק עם שלם? מה יקרה אם מדינה אחרת תכריז ככה על יהודים?
   איפה בהיסטוריה עם אחר פסל עם שלם בגלל השתייכות אתנית? פסילה חוקתית, ממש בחוקים שעברו הכשר בבית המשפט העליון שלהם? זה בדיוק גרמניה והיהודים וזה רק המשך ישיר לכל הסממנים הרבים מדי לאחרונה כי אנחנו מקדשים חוקי טוהר הגזע. פוסלים דעות של צד פוליטי בחוק, ממשלה שרוצה לבטל בחירות חוקיות כי התוצאה לא מתאימה לה.

   אני אשמח לתובנות שלך מפסק הדין הזה של בג"צ ולעצם החוק. אולי לא הבנתי אותו.

   תודה תמיד, אני לא ממש בלוגר נחשב 🙂

 4. ג'ו הגיב:

  לגבי החוק, ברור לכולם שהסיפור הוא לא הסיכון הביטחוני אלא הבעיה הדמוגרפית. כשיש מאות אלפי משפחות שמתאחדות לצד הישראלי הן מגדילות את קצב גידול האוכלוסיה הערבית ישראלית מעל ל"רצוי".
  אז מתפלפלים ונותנים נימוקים מפה ומשם אבל זו הסיבה האמיתית.
  לגבי לפיד, לפני כמה שבועות היה כינוס מחאה של עיתונאים נגד גל החקיקה האנטי-דמוקרטי ונסיון סתימת הפיות לעיתונאים ולפיד אמר שם משהו בסגנון "גם התקשורת אשמה כי היא שמאלנית מדי". באותו רגע הבנתי שממנו לא תבוא הישועה. הוא חלק מהבעיה. חוץ מעיתון הארץ פחות או יותר, התקשורת בארץ היא אולי לא ימנית אבל הנטיה שלה שמאלה היא קלה שבקלות אם בכלל. אחד מהדברים שהימין הצליח לעשות זה דה-לגיטימציה לשמאל. אתה צריך להתנצל על זה שאתה שמאלני. לא משנה אם אתה עושה יותר מילואים מהחבר'ה הימנים שעובדים איתך, אתה אוטומטית מתויג כעוכר ישראל. הם כל כך הצליחו עד שאפילו יאיר לפיד מתנצל על השמאלניות של התקשורת.
  חוץ מזה, יש לי סלידה אוטומטית ממי שמעשן סיגרים. זה מין סוג של פוזה של "יש לי כל כך הרבה כסף שאני הולך לשרוף עכשיו כמה עשרות/מאות שקלים על להסריח את עצמי והסביבה הקרובה שלי".
  בשורה התחתונה, יאיר לפיד דומה מדי לביבי…
  לגבי מעוז, הוא אולי כלכן מבריק (אע"פ שלדעתי יועצי השקעות הם, כמו שאמר אדי מרפי ב"משנה מקום משנה מזל", כמו סוכני הימורים – מרוויחים תמיד) אבל תמיד כשראיתי אותו ב"לילה כלכלי" הוא נשמע יותר כמו בסטיונר בשוק או נהג מונית מאשר כלכלן ראשי, וזה לא שהוא מזרחי. תשמע את שלמה בן-עמי או אביהו מדינה תשמע התנסחות הרבה יותר מכובדת. נראה לי שאם הייתי מראיין אותו לעבודה מסוג כזה, לא הייתי רוצה שיעבוד אצלי מהסיבה הזאת.

  • זיו הגיב:

   אתה צודק לגבי לפיד ומעוז וגרוע מכך, יאיר לפיד מתנצל שהוא שמאלני, והוא כזה. שמאלני נהנתן ימני נהנתן. תואם ביבי במובנים רבים מדי. חייו עד כה בצ'אפחות עם עשירי הארץ, לא ממש מוסיפים לאמינות שלו.

   לכולם ברור שהחוק הוא דמוגרפי, אבל הסיפור הביטחוני היה אחלה עלה תאנה. תפס בציבור.

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s