להפסיק. תמונות שואתיות מדי (וואלה)

כמה שקוף וצפוי זה היה לי כי השד העדתי ילבש פני אנטישמיות כללית וייצא במחול ברחובות בית שמש. הטענה המצוצה והשחוקה עד דק כי כולנו שונאי חרדים רק כי יש ביקורת עליהם, נמאסה כל כך. בכלל בשנים האחרונות, לפחות עשור ומחצה מאז ימי משפט דרעי, בישראל אי אפשר להשמיע טענות לגיטימיות, אולי הערות סבירות או לחישות קלות נגד העדה החרדית והתנהגותה ברבים מבלי להיחשב באופן אוטומטי וצווחני על ידי ראשי הקהילה שם, כאנטישמי גמור, "נאצי", צאצא של אדולף משמיד העם היהודי ימח שמו וזכרו. זה מקום המפלט המוחלט לפחדנים מהאמת. הגזענות חיה בחושך.

יש נתק מוחלט בין תפיסת הציבור בחרדי מהו העולם החילוני ולהיפך. החרדים חיים בתחושה מגוחכת של רדיפה, כנראה שהצל שלהם, או המצפון יותר נכון, רודף אחריהם, לא החילונים, בטח לא התקשורת. התחושות שלהם מתעצמות בעיקר כי אין קולות שפויים בחברה החולה הזו, שמרשים לעצמם לעמוד אל מול הפאניקה ושצף שטיפת המוח של רבנים עלובים, מהפחד מפני החילונים, שבאים להשמיד אותם ואת דת משה. הפחד הזה נובע מאובדן שליטה על קהל מסוממי דת שהולכים כעיוורים אחרי רבנים של הלכה במקום רבנים של תורה. הרבנים מפחדים לאבד את כוחם הפוליטי ומממונם היקר, אם השבויים שלהם מגיל ינוקא יפתחו את העיניים, ויחשבו קצת מחוץ להלכה, אולי שמא יחזרו למקורות וילמדו תורה. אולי ילמדו גם את העולם החילוני וימצאו את הדרך לשלב את אמונתם בעולם של היום.

מצד שני זה לא שהחילונים יפי נפש וטהורי לב. יש הרבה מעבר לרשעות ואפילו שנאה כאשר מדברים על החרדים היום, בכל נושא קיים. החרדים הפכו להיות סוג של אשם ומצורע לכל צרות מדינת ישראל ואם הם יתחילו לעבוד, לשלם מיסים, לשרת בצה"ל, כל צרותינו יפתרו מאליהם. החרדים אשמים. נקודה. תמיד בוויכוח פוליטי-אזרחי הנושא החרדי יעלה מהר מאוד על הפרק כמוֹצָא של האשמה לצרות שלנו היום. הם לא עובדים, לא מתגייסים, לא שותפים בהכנסות כלכלת המדינה רק בהוצאות המדינה, למעשה המדינה מממנת את החיים שלהם, וזה אומר הכסף מחשבון הבנק שלי ושלכם, ובכלל, המיסים גבוהים רק בגלל החרדים. גם זה לא נכון בהקצנה התקשורתית של היום, ולנו החילונים יש יד כבדה מאוד בהשחרת החברה החרדית, תרתי משמע. עם הקושי להגיד את זה, גם להם מגיע כסף מהמדינה כמו לכל פלח אזרחי אחר, אבל הדרך שבה הם לוקחים עושה להם רע, רע מאוד, ואנחנו מתנפלים על זה ועושים מזה רע עוד יותר. קל להיטפל אליהם כי אנחנו לא מבינים ולא מקבלים את אורחות חייהם. בתקשורת, כל מעשה איבה חרדי תמיד יקבל את הטיפול של "אדם נשך כלב". כתבה חרדית משולה בעיתון לפפארצ'י עירום של בר רפאלי.

שני הצדדים טועים. ט-ו-ע-י-ם. אנחנו, החילונים טועים בהחלטה הלא רציונלית כי כל החרדים אותו הדבר, וכל החרדים "הם כאלו". כולם לא עושים כלום, כולם רוצים את הכסף שלנו ותו לא. אנחנו טועים כי הדרת נשים מוסכמת בחברה החרדית מקצה לקצה דרך הישיבות, האולפנות, היחס לאישה בביתה, דרך הרבנים וראשי הערים שעוזרים להם לחצות את החיים האישיים עם גדרות ושלטים. אנחנו טועים שאלו הם החיים שהחרדים רוצים לעצמם.

אני בטוח שיש הרבה מאוד חרדים שחושבים אחרת, מתנהגים אחרת ולא מקבלים את החיים האלו כפי שמצטיירים בתקשורת. קולם לא נשמע כי הם מפחדים להיות מוקצים מהקהילה שלהם, וזו בעייתם האמיתית. אין להם מנהיגות בוטחת, אין להם דרעי חדש. יש עוד נושאים רבים כדוגמת הימים האחרונים, אבל הם לא אשמים, החרדים. אשמים הם רק הרבנים המנהיגים שלהם יחד עם הפוליטיקאים עזי המצח ורבי החוצפה, אלו שמקדשים את החיים הנוחים והבטלניים על חשבון המיסים שלי, שלכם. אך ורק הם ואין אחר.

אשמים הם אלו שמובילים את ההקצנה והשנאה החרדית המופגנת החוצה, מקבלים בחזרה את השנאה החילונית מופגנת פנימה. שנאה מובילה לשנאה, והם אחראים בלעדיים לשנאה שהם מפזרים. במעשיהם הם יוצרים שנאה. לא תמצאו קול שפוי מוביל בחברה הזו שיגיד להם די, זו לא יהדות, זו לא תורת משה, זו אפילו לא ההלכה שאיבדה את דרכה מאז ניסתה לפרש את הילכות התורה. והם סובלים. הם כבר שכחו כי דת לא מתקבלת בכפייה. לא תמצאו היום את הרב הנדרש, שיגיד כי איש ואישה אחד הם, שווים.

אני לא שונא חרדים, אני רק מרחם עליהם כי אלו החיים שמכריחים אותם לחיות. מרחם כי הם חיים בפחד, הפחד לחיות כיהודים. תפסיקו לחיות עם השנאה, לכולנו יהיה טוב יותר.

מחליא השימוש בילדים אתמול בערב. אלו החרדים של היום?


*****

הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו כמנויים, וספרו לחברים…

»

 1. רננות הגיב:

  גם אני לא שונאת חרדים
  אני כן שונאת את אלו שכעת מפגינים
  והורסים כל חלקה טובה בארץ במסווה של הדרת
  נשים שונאת קיצוניים ושונאת מאד מאד
  את אלו שלא הולכים לצה"ל במסווה של לימוד תורה
  שונאת את הוריהם על החינוך הלקוי .
  מקומם של חרדים קיצוניים כאלו לדעתי לא כאן .

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s