פלורליזם תקשורתי, תרבותי. אבן שושן אומר ככה: פְּלוּרָלִיזְם ל (ז') [מלטינית: pluralis רב, מרובה]
1. שִׁיטָה פִילוֹסוֹפִית הַקּוֹבַעַת כִּי הָעוֹלָם מֻרְכָּב מִיְּסוֹדוֹת שׁוֹנִים (לְהַבְדִּיל מִן "מוֹנִיזְם" – אַחְדוּת).
2. הַשְׁקָפַת עוֹלָם הַמְּנִיחָה קִיּוּמָהּ שֶׁל שׁוֹנוּת בְּדַרְכֵי חֲשִׁיבָה, בְּסִגנוֹנוֹת חַיִּים וְכַיּוֹצֵא בָּאֵלֶּה: פְּלוּרָלִיזְם תַּרְבּוּתִי.
3. מִשְׁטָר מְדִינִי שֶׁמְּצוּיוֹת בּוֹ קְבוּצוֹת לְאֻמִּיּוֹת, דָּתִיּוֹת אוֹ מְדִינִיּוֹת שׁוֹנוֹת: פְּלוּרָלִיזְם עֲדָתִי.
4. אִשּׁוּר דְּבָרִים וּקְבִיעָתָם לְפִי הַחְלָטַת הָרֹב. (את זה עדיין לא הבנתי)

היו זמנים....

תלוש השכר של לונדון וקירשנבאום מראה כי הם מרוויחים יחד כרבע מיליון ₪ לחודש. תחלקו בשניים ותראו כי זו לא משכורת גדולה בקנה מידה טלוויזיוני, אם מדובר בטלוויזיה אמריקאית. למעשה משכורת רעב במושגים אמריקאים. היו פרסומים על משכורות עתק למיקי חיימוביץ' של מאות אלפי שקלים בחודש, ואף אחד לא יודע כמה יעקב מרוויח באמת. איפה גיא זוהר בסיפור אם במשך שנים שולמה משכורת בת שש ספרות לדני רופ, חזאי לשתי דקות ארבע – חמש פעמים בשבוע? הלוואי ונסלי ברדה המופלאה בעיני, חודורוב, ואחרים מרוויחים חצי מהמשכורות האלו. כסף, זה תמיד כסף. אני בטוח כי כתבים מוכשרים אחרים, תוכניות רציניות ומכובדות, אלו שעוסקות במרחב הציבורי, הרוויחו הרבה פחות מכך, וזו הבעיה הגדולה של הערוץ. ערוץ שנמצא באמצע העשור השני לחייו, עדיין לא יודע איזה ערוץ הוא באמת, ומה הוא רוצה להיות.

אני צופה אדוק בחדשות 10, כי אלו החדשות היחידות שאני מתחבר אליהם. לסוג המהדורה, לתכנים שלה, ובעיקר לאנשים שמביאים לי את החדשות. עדיין הייתי רואה את הערוץ אם הם היו מרוויחים חצי או פחות מכך (אלו עם השש ספרות). המערכת בעשר מנצחת את המערכת בשתיים. חדשות 2 מעצבנות אותי בפרצופים השמנים והמכובדים, הזועפים, ויודעי הסוד שאסור להם להגיד רק לרמוז עליו "אם את מבינה אותי, יונית". אלו בעיקר ההז-בינס, כמו דניאל-אברמוביץ-יערי והנודניק האולטימטיבי מר נוסבאום, שגם מחפשים את עצמם, אבל שלא ישתמע כי אני נגד כתבי חדשות ופרשנים מזדקנים. חלילה, פשוט אלו עברו את גבול העניין והמסר שלהם, יתרה מכך, איבדו את העשייה העיתונאית. רואים שאין להם חשק יותר. בכל שולחן שהם פותחים עם יונית זה נראה כמו ויכוח בין אבא לבת המרדנית שלו.

הערוץ הזה יכול לבוא בטענות כלפיו, ואך ורק כלפיו. נכון שראש הממשלה מר הוד רוממותו בנימין נתניהו, עושה כנראה כל מה שרק אפשר בשביל לסגור את הערוץ הפושע הזה, וזה כנקמה טהורה על כי כתב אחד אמיץ מאוד יצא בתחקיר אמיתי וצודק נגדו (אלוקים ישמור, תחקיר על ראש ממשלה ימני, ליכודניקי מכהן בתפקיד, הכנאורים שבעמים היינו?), אבל גם נתניהו לא אשם, בערך. התנהלות פיננסית שערורייתית הביאה את הערוץ לפשיטת הרגל שלו. לא דחייה של חוב. ייתכן כי משקיע אחד שם בחשבונות הבנק של הערוץ כ-800 מיליון ₪ והם עדיין נסגרים? איפה הכסף משאר המשקיעים? איפה הכסף מהכנסות הערוץ, כי היו לו הכנסות במהלך חייו, לא רק הוצאות.

היסטורית, אתם שכחתם את צעקות הקוזאק הנגזל של הערוץ אך לא מזמן, על חידוש ארכת הרישיון שלו, בו הממשלה לא רצתה להאריך, כי לא עמד בתשלום חובותיו, וברגע האחרון הוא ניצל. גם אז היה מגיע לו עונש, והוא אפילו לא למד מהמקרה ההוא. עדיין חושבים שם שיש להם חשבון פתוח מול הכסף הציבורי שלי ושלכם, לעשות בו ככל העולה על רוחם, ממש כמו פוליטיקאים טובים וממשלתיים במיוחד. החוב של הערוץ הוא כלפי הכסף שלי. נקודה. חייבים למשרד האוצר, זה חייבים לי. תשלמו את החובות שלכם, ובזמן. לא חייבים לתת לכם ארכה, כי כבר הוארכתם מספיק, ובמילא לא תעמדו בתשלום החובות שלכם. למה לא? כי אילו היה זה כל כך פשוט, והייתם אמינים פיננסית, אין לי ספק כי בנק כלשהו היה נותן לכם כמה עשרות מיליונים כהלוואת גישור. קטן על הבנקים, הם מחלקים מיליונים בחינם לעמותות.

אם הערוץ היה עושה את עבודתו הערוצית, בתוכניות מקור ולא בטפשת של ערוץ שתיים, מקדיש את זמנו ומרצו להיות נושך ובועט, אלטרנטיבה אמיתית, היו לו יותר צופים ממדגמי הרייטינג המזויפים לדעתי, ויותר מפרסמים נוהרים לפתחו. גם מודל עיסקי אחר לגמרי היה עוזר לו לצמוח להיכן שהוא ראוי להיות, כי האנשים המוכשרים יותר, מחוץ לקופת הריאליטי של שתיים, נמצאים שם, ב-10. אם העיתונאים של הערוץ הזה לא היו מפחדים מתחקירים שנגנזו, ומשחררים הכל כולל הכל כולל הכל, הערוץ לא היה נסגר. הפחד אצל המבוקרים היה גדול מדי.

היום יש אצל ביבי שמחה לאיד, נקמנות גרידא ובעיקר סתימת הפיות הכל כך מפורסמת שלו. חבל שהערוץ הזה ניסה להיות מאוזן תקשורתית חדשותית. אין בזה צורך היום, כאשר יש שופר ימני קיצוני בערוץ אחד, שתיים שאין לי מושג כבר מהו מציג כעיתונאות היום, ועשר יכול היה להיות עצמאי בחשיבה ובגילויים. לא חייבים להיות מאוזנים, חייבים להראות את המציאות. יש מספיק דוגמאות לערוצים נשכניים בארה"ב ואירופה, מוטים לצד זה או אחר, שלא מפחדים לעמוד על עקרונות התקשורת שלהם (וכן, אני יודע שיש גם שם המון אילוצי עריכה, וצנזורה). הייתם צריכים לפרסם את מה שאתם יודעים, בלי כחל וסרק. אין לי ספק כי הייתם מוצאים צופים רבים יותר בסדרי גודל אחרים, אדוקים יותר, וכסף טוב יותר. בישראל מחפשים טלוויזיה איכותית. תתפלאו.

הממשלה מצדה יכולה הייתה לעשות הרבה, ובדרכים שונות, אבל כשהם על דלק הנקמה, הם ינצחו. כמו תאונה בין מכונית למשאית. למי שיש יותר ברזל ינצח, ולהם יש יותר. במדינה מתוקנת היינו עם עשרה ערוצים ולא שניים ואחד פיסח. אני שוב קורא לביטול דמי הזכיינות והרישיונות. אין לזה טעם מלבד העשרת משרד האוצר לכספים קטנים מדי ומיותרים. ישראל לא תתמוטט בגלל כמה מאות מיליוני שקלים. התקשורת תתמוטט והיא חשובה יותר, למרות שהליכוד וביבי חושבים אחרת.

אז קחו רגע לעצמכם, עד 27 לינואר 2012, תשאלו איך אתם מגיעים למצב הזה של חידלון עיסקי פעם נוספת, ותבואו עם תוכנית מסודרת. את ביבי והחיסולים שלו תשאירו בצד, אנחנו מבינים היטב. תוציאו את כל התחקירים מהארון ובית הקברות, ותוכיחו כי הערך שלכם אחר. אם לא תצליחו לפחות ששירת הברבור תהיה חזקה וברורה מתמיד, רק תפסיקו להתנצל. 

*****

הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו כמנויים, וספרו לחברים…

»

 1. ג'ו הגיב:

  גם אני מעדיף את חדשות 10.
  גם אני מסכים שעדיף ל"כוכבים" של ערוץ 10 לעבוד בפחות כסף מאשר שלא יהיה ערוץ 10.
  ערוץ 10 אמנם כושל מבחינה כלכלית אבל הוא עדיין העביר למדינה 280 מליון שקל וסיפק עבודה למאות אנשים בתעשיה. ברור לגמרי שלכולם (חוץ מאלה שחוששים מביקורת) עדיף שהערוץ ימשיך לפעול אבל כנראה שהיום אסור לבקר את השלטון אחרת יסגרו איתך חשבון.

  • זיו הגיב:

   עבודה של מאות שמאלנים שנואי נפשו של השלטון לא בדיוק חשובה כי לשמאלנים אין זכות קיום, לפי לשכת נתניהו-ליברמן. אם אתה לא בעדנו הרי שאתה נגדנו ושמאלני. הכל זה נקמנות ופוליטיקה. עדיין, עם הכסף שהיה לערוץ, הוא יכול היה להתקיים במסגרת ניהולית מקצועית

 2. ג'ו הגיב:

  ערוץ 10 עשה לדעתי משהו קשה מאוד – ליצור תחרות לערוץ 2 שנהנה מיתרון פתיחה משמעותי מאוד.
  נכון שבמבחן הרייטינג שלפיו נקבעת הכנסת הערוץ הוא כשל אבל לדעתי במבחן האיכות הוא העמיד חברת חדשות איכותית לצד שורה של תכניות ברמה גבוהה. אין ספק שהיו גם כשלונות מזעזעים (נסיונות ליצור פצצות רייטינג שכשלו בכל הפרמטרים – רייטינג, איכות, עלות) אבל נראה לי שאם הערוץ יירד בסופו של דבר הליכוד יפסיד כי את האנשים שצופים בערוץ הזה מה שהערוץ פרסם על ביבי מטריד פחות מאשר הירידה של הערוץ.

  • זיו הגיב:

   הערוץ היה איכותי, עדיין איכותי בכל פרמטר מול ערוץ 2. אין כאן ויכוח. עדיין להתלונן על הסגירה בגלל חידלון פיננסי באי החזר הלוואה או תשלום התחייבות זה לעג לרש. הם לא ידעו שזה יגיע? ידעו והחליטו להתעלם. ניהול כושל הביא לסגירת הערוץ. לא ביבי. ביבי רק קיצר את לוחות הזמנים להנאתו. הליכוד יפסיד בגלל שהסגירה תרשם במשמרתו וכל חובתו. כל סיבה שבה הליכוד יפסיד טובה עבורי. אני לא בררן

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s