ארבעים יום בשביל לקבל את התורה ועשרת הדברות. גוסטב דורה.

יום הכיפורים של עם ישראל חל בחודש השביעי, תשרי. על פי תורת ישראל, זו שעל פי הכתובים שלנו, נתנה לנו על ידי יהוה, נציג האלוהים שאחראי לעם הזה, ראש השנה זה בכלל א' בניסן, רגע לפני ליל הסדר, פינת ההנצחה ליציאת מצרים. אבל ההלכה, זו של כל מיני חכמים באמת, חוקרי יהדות אמיתיים, תרבות וחברה, אלו שכתבו את החוקים המוגדרים והמגדריים הראשונים לחברה מאורגנת, עם יחסים משפטיים בין אדם לכל העולם שסביבו, תוך פירושים רבים ומגוונים לתורת ישראל, היא זו השולטת על הדת שלנו נכון להיום, והשימוש בה היום, תוך פסקי הלכה חדשים ומעוררי גיחוך ובוז, למעשה מעקרים את התורה וההלכה השורשית, מכל תוכן.

 

ההלכה הזו, שכמעט כולם מסכימים כי אלו דקויות החוקים והמצוות שנשתנו למשה בהר סיני, בע"פ, קבעה כל מיני איסורים ביום כיפור, למעשה חמישה איסורים, ולאף אחד מהם אין קשר לתורה. אלו בעיקר המצאות להלך התקופה, אגדות, פנטזיות, המצאות, כוחניות ובעיקר הפחדה, כי הפחד מעונש האל, היה המרכיב העיקרי לאמונה באל, פעם לפני אלפי שנים. עוד קצת טריוויה, העשירי לחודש השביעי (י' בתשרי) נקבע כיום כיפור, כי זה היום הארבעים שמשה בילה על הר סיני מיום תחילת אלול. מכאן תעשו את החשבון למעמד הר סיני ומתן תורה.

התורה אומרת בדיוק מהו יום הכיפור: ויקרא טז, "וְהָיְתָה לָכֶם לְחֻקַּת עוֹלָם, בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ תְּעַנּוּ אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם וְכָל מְלָאכָה לֹא תַעֲשׂוּ, הָאֶזְרָח וְהַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכְכֶם. ל: כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לְטַהֵר אֶתְכֶם, מִכֹּל חַטֹּאתֵיכֶם לִפְנֵי יְהוָה תִּטְהָרוּ. לא: שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן הִיא לָכֶם וְעִנִּיתֶם אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם, חֻקַּת עוֹלָם". מכאן אפשר להבין כי אלוהים אמר רק לשבות מכל מלאכה, כאילו זה יום שבת (לכל אחד ניתנה הזכות להגות בה ולהבין אותה, לא רק לרבנים, גאונים, שליט"אות, ובאבות שכלל אינם קיימים בתורה).

תענית הנפש נועדה לכפר על העוונות שעשיתם נגד תורת יהוה. כל כך פשוט. אין איסור אכילה ושתייה, אין איסור סיכה (מריחת שמן על הגוף), אין איסור רחיצה, אין איסור נעילת סנדל, אין איסור סקס. פשוט אין. תענית הנפש נועדה להגיע לרוחניות מאוד גבוהה, עם עצמו מול אלוהיו, בזמן בקשת הסליחות על החטאים שהוא כאדם, צבר במשך השנה. כל האיסורים שנולדו מכך, כנראה מתוך כוונה טובה, היו לגרום לאנשים להגיע לתענית פיזית שתביא תענית נפשית. עבורי זו ישראבלוף מקראי, כי כולם סובלים פיזית ומתרכזים בעינוי הזה (הנפש לגמרי מתענה בגלל זה), אבל לא מתרכזים בעיקר שזה תענית הנפש מתוך סליחה. כנראה שכבר לפני מאות שנים הבינו כי העם לא מבין. בכל מקרה יש כמובן הקלות לאיסורים האלו כי לא היו הסכמות עליהם. זה רק מנהג (אפרופו מנהג, איסור הסנדל לא היה תמריץ לנייקי, אלא ללכת יחפים. מישהו ראה חרדי יחף ביום כיפור?!).

חלק מהמפרשנים לדורותינו הארוכים אומר כי אנחנו למעשה רוצים להגיע לדרגת עינוי נפש זכה וטהורה כאילו והיינו המלאכים לפני אלוהים. משהו כזה. גם הלבן שאמור לסמל חגיגית את היום הזה, הוא לא לבן חגיגי. אפילו כי יום כיפור זה לא יום של אבל ושחור, אלא יום חג, כי אנו מבקשים מאלוהים שיסלח לנו על חטאינו, והוא סולח, או שלא, הלבן קיים כי אלו היו כנראה רק בגדיו הפשוטים של כהן בית המקדש, בגדים רגילים עשויים כותנה פשוטה ולא מעור יקר, של חיה שחוטה, עם קישוטי זהב רבים. אלוהים בקש מאיתנו ללבוש בגדים פשוטים על מנת שנתרכז בעיקר, וזה בקשת הסליחה, עינוי הנפש. לא נלבש את שמלת השבת הלבנה הנוצצת והחגיגית ליום הזה, ולא את הורסאצ'ה הלבנה התפורה במיוחד.

משהו אחרון, אין צורך לבקש סליחה מחברים או חברים לשעבר. יום הכיפורים הוא סליחות מאלוהים ותו לא. הרמב"ם קבע פעם כי אין כפרה על עבירות בין אדם לחברו אלא אם בקשתם סליחה מקדמית מאותו החבר. כנראה שגם הוא הבין שיש צורך לרצות את העם, ומכאן נולד הלייק לסליחות. מצד שני, מי אני שאחלוק על הרמב"ם, אפילו לא שולייה אצלו בהבנה העמוקה את התורה, אבל עדיין, זה לא כתוב. כתוב בפירוש כי יום כיפור זה רק בין אדם יהוה, בין יהוה ל"עם ישראל". כתוב. אבל רק כי אתם מאוהבים בסליחות, אז יש לכם כאן במה נפלאה בתגובות, לבקש סליחות ומחילות, אפילו ממני ! ואתם יודעים מה עשיתם….

עוד סליחות וכיפור, מחר ומחרתיים.

********** קליק על גוגל+ או שתף וזה מפורסם אצלכם ************
הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו כמנויים, וספרו לחברים…

תגובה אחת »

  1. […] תחכו ליום כיפור, תתנצלו בזמן אמת, וזה הזמן שמתאים לכם. זוכרים מאתמול? בכתובים נאמר כי ביום כיפור לא מבקשים סליחה מכל מי שכבר […]

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s