בכביש אל תהיה צודק, תהיה חכם

הנה זה הגיע. הרגע לו צפיתי שנגיע, וממש בחוסר חשק גמור. זה הרגע בו אני שם בצד את הביקורת שיש לי על הממשלה הזו, עריציה, נהנתניה, דבוקי כסאותיה, שקרניה, העומד בראשה, ומחליט להשיא עצה על שעליכם לעשות, כמובן לפי עניות דעתי, השולית והקטנה. אני יודע כי לא ממש תקשיבו לי, ומי בממשלה שומע לבלוגרים קיקיוניים.

אני רק בלוגר צעיר, לא ממש עיתונאי שקונים בכסף רב וסקופים מודלפים. אין נגדי טוקבקים ממומנים (חבל…), אבל העם היושב בציון חשוב לי, גם הימניים והמתנחלים והחרדים, וכל הצבעים שבקשת, אז עבורו אני מקפיא לעת עתה את זעמי והביקורת על חידלון מעשיכם המדיניים ונרתם לעוץ עצה, ממש כמו יועץ בשכר מפוברק. לא רוצה, אבל זה למען העם, ואני כאן הרי למען העם. ככה אני, שמאלני ציוני. ימניים לא יבינו זאת.

עוד רגע ארדואן מכריז על משט צבאי ומחומש היטב, אל לב המצור הימי, המאושר והלגיטימי של האו"ם, שישראל צרה על עזה. אפילו שהוא יסתבך קשות עם נאט"ו, כנראה שאין לו הרבה מה להפסיד, ואני לא בונה על סנקציות של נאט"ו שיגרמו לו לרעוד. זה הסכם חרב פיפיות בין נאט"ו לטורקיה. מצד שני, מה הוא מרוויח? כמה דברים די פשוטים. קודם כל מעמד נישא ורם כמושיע המוסלמי לעם הפלשתיני, תפקיד שננטש על ידי הכלוא המצריים, החיזבאללון שמתחבא בבונקרים בלבנון, הירדני שעסוק בהימורים, הלובי שמעולם לא היה יותר משמלה ססגונית, והרוצח מכחיש השואה, מחמוד עבאס, הידוע כאבו מאזן.

אין להם מנהיג עולמי מובהק ופוטוגני, וארדואן מזהה פוטנציאל עצום בלב ליבה של פריחת אביב העמים הערבי. הוא יהיה מנהיג המדינה המוסלמית החשובה, העשירה, החצי אירופאית, והמנהיגה של העולם הערבי. הוא רוצה כוח וכבוד. הוא רוצה מקום טוב יותר משהיה לאבא אסד והדוד מובארק. אפילו מלכי המפרץ, ונסיכי המדבר קיבלו מקום טוב יותר מטורקיה, שמעולם לא קיבלה את הכבוד הראוי למדינה מוסלמית ערבית, כשאר המדינות בליגה. תמיד היה בה משהו קצת שונה מהאחרות. כל הרטוריקה שלו אומרת, שופוני, הנני כאן.

אז אני מבקש ממך ביבי, להיות המבוגר האחראי שאינך, ולו רק לרגע אחד, ולפרק בזהירות את הפצצה הטורקית ששטה אלינו. אני מבקש ממך להיות מדינאי על ולא מדינאי אל. עשית טעויות רבות בנושא טורקיה. המון, ואני מדגיש כי גם הם עשו, אבל רק הפעם לשם שינוי, אל תהיה ביבי, אל תפחד, אל תמצמץ, אל תתכופף בפני הקואליציה שלך. תהיה הנתניהו שאתה רוצה להיות, תוביל, תחליט, תנהיג, תהיה האחראי מבלי להפנות אצבע מאשימה. פשוט אחראי.

מה יש לנו כאן? מו"מ פשוט עם שותף, שכבודו נפגע, ובעולם שלו אין חשוב כמו הכבוד. עד כה, חוסר היחס, פעולות התגמול הוירטואליות והמאיימות של ליברמן, רק גורמים לארדואן להיות קיצוני יותר, והוא נדחק לפינת הכבוד האישי-לאומי, ועכשיו נדרש לפעולה הירואית על מנת להשיב את הכבוד האבוד הזה. אם הוא יהיה בראש צי משחתות לכיוון עזה, אתה הרי תאפשר לו להגיע, כי האפשרות האחרת היא לעצור את ראש ממשלת טורקיה.

תן לארדואן להסתבך לבד עם נאט"ו ומשט צבאי לישראל. תהיה חכם, תעבוד בגלוי, תעשה את הצעד הראשון האחראי. תן לו לסרב להצעה הגלויה שלך. מה הוא יגיד אז לעולם?!

ניקח את דוח פאלמר Palmer report (דוח המשט), כבסיס לאחריות הזו ונעשה כנדרש. נזק לא ייגרם לנו מהתנצלות על התוצאה, גם לא אם נשלם פיצויים למשפחות. תעקר את כל רוח הלחימה של ארדואן, תגרום לעולם להפסיק להקשיב לו, ויש רבים מדי שמקשיבים לו, הרי אתה יודע כי נשק מול אזרחים הרוגים, אפילו אם הם מפגינים אלימים, תמיד מפסיד בתקשורת, והתקשורת מובילה את העם וקובעת למנהיגים, כמעט תמיד, איך להגיב.

תשלח שליח לארדואן ותסגור איתו עסקה. אנחנו נקח אחריות והוא ייקח אחריות על פי מה שכתוב בדוח פאלמר. תסכים להתנצלות ופיצויים, במידה וארדואן מסכים להכיר בריבונות ישראל למצור על עזה ועל אחריותו האישית באי מניעת אירגון IHH לצאת למשט. האחריות שלך צריכה להישמע דומה לזה: "על פי מסקנות דוח האו"ם לאירועי המשט, ישראל שבה ומתנצלת על התוצאות העגומות שהסתיימו בתשעה אזרחים טורקים הרוגים. אני, כראש ממשלת ישראל, לוקח אחריות מלאה על התוצאה ועל השגיאות בהנחיות להפעלת הכוח צה"ל. החיילים פעלו כנדרש מהם, ועל פי הפקודות שאני, ראש ממשלת ישראל, נתן להם, ואין לבוא אליהם בטענות. אלו חיילים מאומנים ומהמיומנים בעולם, אשר פעלו כנגד הפגנה עוינת של מפגינים טורקים אזרחיים, נגד ריבונות מדינת ישראל, והגיבו על אלימות נגדם. בראיה לאחור, ההוראות שנתתי היו שגויות, למדתי את האירוע והפקתי את הלקחים הנדרשים. מדינת ישראל תשלם פיצויים למשפחות ההרוגים". תסגור כאן, בלי פלסף מיותר על ריבונות ישראל בעזה. את זה תשאיר לנוסח שארדואן צריך להגיד, וזו הדרישה ממנו עבור ההצהרה שלך.

ארדואן צריך לפעול על פי מסקנות הדוח, כפי שציינתי כמה שורות מעלה. אם הוא יסכים לכך, הרי שהוא יספר לעולם הערבי כי לישראל יש תוקף וסמכות מלאה לשים מצור ימי על עזה. אם הוא לא יסכים, מה הוא יגיד אז לעם הטורקי, שישראל התנצלה ומסכימה לפיצויים והוא לא מקבל את זה?! מה הוא יגיד לאירופה, לארה"ב?! מישהו יתייחס לתביעות נגד חיילי צה"ל?! העזתים, אפילו הפלשתינים ככללם, ממש לא מעניינים את העולם הערבי הרחב. להם יש הפגנות קשות בבית, והחבל שעל הגרדום מגרד מדי. אז מה נשאר לו לעשות מלבד לחייך ולחזור למוטב?! תחשוב כמה נקודות זכות תקבל בעולם ובארה"ב בעיקר, אם תוביל מהלך שכזה, אפילו אם ייכשל. תוביל, אתה, עם אחריות אישית. אל תגיד אנחנו, תגיד אני.

תתקשר לארדואן ותסגור איתו בטלפון את העקרונות. אני פנוי לטיסה אם אתה צריך שליח.

לסיום: מצביא מהולל סיני ידוע, סון טסו (דזה Sun Tzu): "כליל המעלות הוא לשבור את התנגדות האויב בלא מלחמה" ויש את זה: "לנצח מאה ניצחונות במאה קרבות זה לא שיא המיומנות. להכניע את האויב בלי להילחם זה שיא המיומנות". בטח תמצא עוד הרבה כאלו טובים ומצוינים….השראה….

***

הנאיביות שלי מזעזעת עד מבחילה. מחלה חשוכת מרפא.

****

נו? ביבי התנצל או לא? אם הייתם משתפים (!) אולי ….

»

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ב בסופו של יום אין שמאל וימין, הכל בולשיט,
  אני נחשב ימני בדעותי וכן מזדהה עם חלק ממה שאמרת..

  יש רק דבר אחד שנסתר מעינינו הפשוטות, אין אנו יודעים באמת מה מתרחש מתחת לפני השטח ,

  חבל לי שאלו שקוראים לעצמם "שמאל" פועלים בנחישות מטופשת לגרום לנו נזק תדמיתי קשה ,
  אותו נזק שגורם לאויבנו להרים ראש ולהרגיש שזוהי ההזדמנות,

  לא צריך להיות בעל דעות פוליטיות כאלו או אחרות בכדי להבין – זה לא ישנה מה ניתן או מה ניקח,
  כמה נחזיר או כמה נוריד את הראש, נתנצל וכו'…

  המטרה האיסלמית הינה ברורה ופרושה לפנינו בכל פינה ושעל..

  אני חושב שעצם העובדה שרוב הימניים הגיעו ממעמד סוציו אקונומי נמוך נותן להם יתרון יחסי להבין את המפה בצורה יותר ריאלית מהשמלאנים.. למה אתה שואל???

  כי אנחנו גדלנו עם ערסים, עבריינים ואנשים נלוזים.. ומשם למדנו בצורה הטובה ביותר..
  מהו מאזן כוחות ומה קורה בשכונה למי שנותן שיטפסו עליו .\

  לא עוזבים אותו – נהפוך הוא יטפסו עליו עד להחרבתו.

  הלוואי שהיה דבר כזה שלום ושיכולנו לחיות כולנו בהרמוניה ללא הבדל מין,דת וגזע אבל המציאות אחרת.

  הגיע הזמן שאתה וחבריך השמלאנים תעשו למען העם הזה ולא למען החלשתו
  ותבינו שאין לנו ברירה אחרת אלא להיות חזקים – חברתית וצבאית

  כי אחרת לא ישאר פה כלום.

  • זיו הגיב:

   זה ההבדל בהשקפת העולם שלנו. אני לא רואה חוזקה בכח, אלא חולשה. החוזקה זה להיות חכם, ולגייס את עוצמת העולם נגד ארדואן ואייבינו. הלחימה באיסלם ובשונאינו, ממש כמו ארדואן, היא מלחמה דיפלומטית בינלאומית כי צבאית לא נגיע לשום מקום. כשימניים שגדלו עם ערסים ועבריינים יבינו את זה, המצב שלנו יהיה טוב יותר. אי אפשר להשוות את המצב בצ'כונה למצב של מדינה מול מדינה. ליברמן זה אסונינו לא ישעותינו

  • ג'ו הגיב:

   מי שגדל ליד עבריינים יודע שיש כמה דרכים להתמודד איתם.
   אתה יכול "להראות להם מי אתה" ואתה יכול לתת להם את מה שהם באמת רוצים (כבוד).
   בדרך הראשונה אתה במאבק תמידי, צריך תמיד להסתכל מעבר לכתף ובסופו של דבר מפסיד יותר ממה שהרווחת. בדרך השניה, אתה מוותר על "המלוכה" (כי יש מקום ל"שליט" אחד בלבד) אבל חי טוב יותר.
   כיוון שבמזרח התיכון אנחנו לעולם לא נהיה המנהיגים, עדיף לתת למדינה שהיא בעלת בריתנו (או יכולה להיות בעלת בריתנו) את הכבוד אותו היא באמת רוצה מבלי להשפיל את עצמנו (לכבד בלי לתת שיטפסו עלינו ובלי להגרר לעימות חזיתי שבו שני הצדדים מפסידים).
   כך טורקיה תאבק על המנהיגות האזורית מול אירן (שעולה ככל שמדינות כמצרים, לוב וסוריה יורדות).

 2. ג'ו הגיב:

  כפי שרשמת בעצמך, נאיבי.
  רה"מ נתניהו שכח דיפלומטיה מהי (בכל זאת הוא היה שגריר באו"ם ושר חוץ).

 3. ג'ו הגיב:

  הנרי קיסינג'ר?
  שמעון פרס?

  • זיו הגיב:

   התכוונתי פעילים באמת, לא בפנסיה 🙂

   (דרך אגב, תודה לכל התגובות למרות שאני לא יודע מי זה ג'ו, ואין כאן כל בעיה, אבל עם מייל בשרת אמיתי בשם מפוברק כמו ABCD5678@GMAIL.COM יהיה לך אייקון אישי ואישור אוטומטי לכל התגובות)

   • ג'ו הגיב:

    נראה לי שבמקרה של דיפלומטים דגולים, דגולתם היא באלמוניותם (אם הם עושים את התפקיד שלהם באמת טוב אז כנראה לא נדע שהיתה באמת בעיה שצריך היה לפתור…).

    • זיו הגיב:

     כל הגדולים קיבלו את הקרדיט שלהם. אני לא מצליח למצוא מישהו ענק רוח דיפלומטי כמו הדינוזאורים שהזכרת

   • ג'ו הגיב:

    האמת היא שנרשמתי (ולכן אני מקבל עדכון על פוסטים) אבל אם שדה המייל לא מתמלא אוטומטית אני לא טורח למלא (לרוב…).

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s