העונה הבאה אולי תחזור להיות מצחיקה ונושכת

שבוע פוליטי, כלכלי, ספינים לא מוצלחים, שינויי כיוון והמון סיבובי פרסה, נגמר לו, והנה מתחיל חדש, ממשיך בטבעיות. מחאת האוהלים עברה דרך ארץ נהדרת (הסרטון למטה), לאוהלי הפלאפל בעפולה מבצרו השני או השלישי, עוד אחד מעיירות הפריפריה החזקות של הליכוד, וגם מבית באו להפגין נגד. אז מה? הסקרים אומרים שהעם לא מפנים את הקשר בין ראש הממשלה לבעיות שבגללן העם התאחד ויוצא נגדו לרחובות, לבין מפלגת הליכוד המתרסקת. אז אני שואל, אז מה? עוד הפגנה? עוד מחאה? נראה כי הממשלה התרגלה וחיה עם זה די בשלום ושלווה לעת עתה. הם רואים שאין בחירות באופק, אז למה להיכנס למוד פאניקה? מספיק שביבי שם. עדיף להישאר במוד הדיבורים, ההצעות ההזויות, התרגילים השקופים, שהעם לא קונה, בעיקר כי זה קונה לפוליטיקאים עוד קצת כותרות. במקום לעשות רק נגיד שצריך לעשות ויש הזדמנויות בלתי רגילות, ונחבק עוד קצת את המפגינים, והנה הפיצות כבר בדרך. אפילו ברק אמר הבוקר שלא איכפת לו לשלם עוד מיסים. אהההמ, בטח. עוד שבועיים יהיו פחות אלף מתמחים בבתי החולים, אבל למה לעסוק בזוטות?

ברומו של עולם, קדאפי עושה כרצונו, ולא נגרם לו רע, כך שיערתי גם בשיא המהומות. הוא רק קונה דרך שקטה לחוף מבטחים מבוצר במיליארדי דולרים, בינתיים מפיק את הישרדות טריפולי. חברו היקר, מר אסד יירצח על ידי המשטר הצבאי שלו כשהם יצרבו תחת כוונות הלייזר של מדינות אחרות. יש להם יכולת שרידות גבוהה למדי, ואסד זה רק התירוץ היומי. עוד שעה, יום, שבוע, כשכספי השוחד של אירופה ואמריקה יגיעו לחשבונות הנכונים עם הבטחה למקלט למשפחות, הצבא יעשה מהפכה, ולסורים יהיה אינטרנט. כן אלימות, כן רצח, גם טירוף, הכל בטל בשישים אם אסד ייעלם ולאיראן לא תהיה השפעה אזורית. משחקים פוליטיים על חשבון דם האנשים. אז מה?

בלי הזוועות, ולהבדיל להבדיל, תראו איך אובמה מתגלה כרכיכה שהוא כפי שטענו כלפיו כל מתנגדיו, וגם הוא משחק על שרידות פוליטית. הנשיא האמריקאי השחור הראשון, שלא עבד יום בחייו, יהיה כנראה הראשון לקדנציה אחת בלבד ותואם בוש מגיע חזרה. לא יהיה עוד נשיא שחור בחמישים השנה הבאות, כפי שלא יהיה בישראל עוד רמטכ"ל מחיל האוויר בשנים הקרובות. סוג של נזק שנצרב בתודעה הלאומית. אסד, קדאפי, גורדון, קאן היפני, אלי ישי, ברק, אובמה, חלוץ, כל אחד והבעיות שלו, ואני לא משווה בינם חלילה, הם צרובים בתודעת הציבור לעולם ועד, ולא יחזרו עוד, למעט אלי ישי. בלי סם ההזיות הרבני שמכריח עדר של טיפשים מוחלטים להצביע לו, הוא לא היה נבחר לעולם, אבל צרוב חזק בתודעה הציבורית ככישלון מתמשך והנה הספר על זה כבר יוצא במהדורה ראשונה בכריכה קשה, פרי המוציא לאור מחושך, מרק מבקר מדינה. מתנה לחגים, מומלץ בכל בית בישראל. אפשר לקרוא ביום כיפור.

המחאה עדיין ללא כיוון מזוכך ואולי טוב שכך. אולי טוב להמשיך להפגין כתף לכתף לכתף, ולכבד את השכן בסושי או פלאפל ולהחליף שלטים וסיסמאות. אולי עדיף מחאה עם הנהגה ילדותית ומפוזרת, שלא נראית מקצוענית כמו דוברי רוה"מ, המקולקלים (לו הייתי נותן עצה אחת לביבי, זו הייתה לזרוק את כל הלשכה והיועצים והדוברים ולבנות מחדש על ידי מיקור חוץ), אולי עדיף מחאה שכזו, שמורכבת מכל שכבות הציבור, מכל המעמדות, מכל הכואבים, מכל העוסקים, מאלפי קבוצות קטנות של עשרות עד אלפי אנשים שבמשך שנים רמסו את כבודם, משרתם, עתידם, וכלכלתם. הפגנה שבאה מהלב ולא מהכיס של המממן התורן. המחאה לא נבהלת, המחאה לא מאמינה, המחאה לא שוקטת, המחאה לא קונה את "הנעשה רפורמות ותקבלו אינטרנט" המשפט שהוא המעליב הלאומי, המחאה מקשיבה. רק מקשיבה לרוה"מ, ללשכה, לממשלה, לכנסת, לחוקים, להצעות, וממתקים ולסוכריות. נראה כי המחאה שוקלת את הדברים, ורואה דרך הסיפורים והשקרים. המחאה לא מאמינה יותר לדיבורים, רוצה מעשים, ודורשת רק מעשים, עכשיו ומיד. אולי זה סוד ההצלחה עד עתה. אולי בגלל כל אלו, המחאה הלאומית עדיין שורדת. אז מה?

אז כלום. פשוט כלום. המחאה הביאה להקמת עוד וועדה בראשות פרופסור! לא סתם דוקטור שטייניץ. פרופסור אמיתי, כזה שיודע מה לעשות, כי כל חייו הוא היה איש מעשים עם קבלות. פרופסור שחי את השטח בניגוד גמור לביבי. אז המחאה זכתה. מצד שני הוועדה של הפרופסור תגיש המלצות ממש ערב ראש השנה, וכולנו יודעים כי נמשיך רק אחרי החגים, אז המחאה הפסידה. היא עושה חגים באוהלים. המחאה הצליחה ללכד את העם, הצליחה להביא לשינוי תרבותי, הצליח להביא לשינוי תודעתי, הצליחה להביא לשינוי בדיון הציבורי-לאומי, אבל לא תצליח להביא לשינוי במדיניות הכלכלית. למה? כי אלו שאחראים על המדיניות עושים אותה, והמחאה היא נגדם. הם לא יכולים לשנות את עורם, רק לזרוק את הסוכריות על הציבור ונראה אם הוא מסתער עליהם או עלינו.

במדינות השכנות המחאה הציבורית התחילה שקטה ואחרי שעה הפכה אלימה, ביותר. מצד אחד לאחר שהייתי בשבת הקודמת בהפגנת תל אביב, פינת שלמה ארצי, יצאתי בתחושות כי אלימות הפגנתית של בעיות סוציאליות-כלכליות, לא נראה בארץ. לא הורגש באוויר. גל הזעם של עמי האזור המסכנים, העניים, הרעבים והמדוכאים סחף גם אותנו, והקריאות מתי יהיה אצלנו ככר תחריר, ללא ספק היו חלק מהדלק שנשפך למחאה, אבל לשמחתי, שמחתנו (?) עדיין אין אלימות. היא תגיע אם הממשלה תמשיך לספר לנו סיפורים ולמחזר תוכניות מגירה עבשות. השינוי המדובר והנדרש עדיין לא חלחל בממשלה, למרות המנטרה של היועצים כי כולם קשובים לדרישות המחאה הצודקות. לעומת זאת, הפחד מהשינוי חלחל גם חלחל.

אסד וקאדפי, ההוא מתימן ותוניס, המלכים והנשיאים שנעלמו או בדרך להיעלמות, מהשלטון, בזעם ההמון, היו זחוחים מספיק לנסות לשדר עסקים כרגיל אל מול מצלמות טלוויזיה, לצחוק ולזלזל במפגינים, רק קומץ שקיבל אינטרנט ואולי אף רפורמות. תזכרו את זה בשידור החי הבא של ממשלתינו ותראו מהי סופה של הזחיחות.

בקטנה: אני לא מאמין לרגע למופע המזוייף של גב' צנעני. זה נטעם לי כמו ג'חנון מקולקל. הפחד שלה מאובדן המשרה היקרה בכוכב נולד, ולחץ המפיקים, כנראה הביא אותה אתמול לבאר שבע, ואין סיבה אחרת. 

עוד על המחאה

********** קליק על גוגל+ או שתף וזה מפורסם אצלכם ************
הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו כמנויים, וספרו לחברים…

»

 1. ג'ו הגיב:

  אתה שוכח שזו קדנציה שניה של ביבי וגם ברק כבר עשה עלינו סיבוב.
  במדינת החלמאים מעדיפים מועמד עם רקורד כושל על מועמד ללא רקורד.

  • זיו הגיב:

   אני האחרון ששוכח 🙂 ביבי נכשל שלוש פעמים ועדיין בוחרים בו, זו לדעתי הסיבה שהוא לא נצרב בתודעה הציבורית ככישלון. ברק כן אבל אפשר לומר כי ברק נעלם מהנוף הפוליטי וזה יוכח בבחירות הקרובות. אני גם לא מבין את הטענה כי אין אף אחד אחר חוץ מביבי. כולם לא מתאימים. "אתה רואה מישהו אחר? מישהו טוב יותר מביבי?". אז א. אני לא רואה טוב ממנו כי ב. אני לא יודע מי טוב ממנו, כי לא נותנים סיכוי לאחרים אז לא נוכל לדעת. אולי ציפי טובה ממנו עשרות מונים? אולמרט בוודאות היה טוב ממנו. גם דרעי עדיף. שניהם לא יהיו.

 2. ג'ו הגיב:

  מעניין מה זה אומר עלינו שראש הממשלה הנוכחי – שהוא נקי כפיים (לפחות כל עוד לא יואשם ע"י רשויות החוק בשחיתות כלשהי) – מתפקד בצורה פחות מוצלחת מראש הממשלה הקודם שכבר ברור שהיה מושחת למדי.

  • זיו הגיב:

   הוא נקי כפיים בגלל היועץ המשפטי דאז, שהחליט לכתוב עליו שני דוחות ציבוריים במקום לתת לבית המשפט להחליט, לאחר המלצת משטרה להעמיד אותו ואת אשתו לדין. זה חלק מהחונטה השולטת ושמצידי ימשיכו להתבכיין כי הכל נשלט על ידי השמאל. העובדות אומרות אחרת. מצד שני, אולי צריך ראש ממשלה עם זיק מושחת ותחמן בגבולות המותר, על פני שקרן פתולוגי. מצד שלישי, אנחנו מפסידים כל הזמן

 3. דודו.א. הגיב:

  מחאה שמחאה… אולי כבר יעשו משהו? כל כך קשה להוריד את מס הבלו קצת בשביל הרקורד על הדלק כדי שהעם ירגע? להעלות את שכר המינימום? להפסיק את חזירות הקבלנים ועושק עובדי הקבלן? להוריד את המע"מ על המע"מ שעל המע"מ? ואת המיסים הדרקוניים על רכבים חדשים (אפילו שזה לא יעזור ואני לא אקנה אחד)? ומה עם שכר הלימוד באוניברסיטאות? הסדרת מעמד עבודה ראוי בין המאסטרנטים והדוקטורנטים בישראל לבין המעבדות שלהם (את זה אף אחד לא מכיר… ואני חווה על בשרי)?
  שילכו כ-ו-ל-ם לעזאזל. כולל עיני וההסתדרות הזויה שלו. כולל הממשלה הבזויה-הזויה הזו.
  39 רכבי שרד, 39 לשכות, 39 עוזרי שרים, 39 סגני שרים, 39 מזכירות, 39 מלקקי שרים, 39 מנויים לעיתוני הבוקר, 39 תקציבים לקשר עם הבוחר, 39 מחזיקי ביצים שריות.
  ולגבי גברת צנעני – הפעם הפה המסריח והתפל שלה הפיל אותה פעמיים ארצה. פעם אחת כשהסריחה, ופעם אחת כשניסתה להחזיר את הסרחון בחזרה תוך כדי כיווץ אחוריים מרשים ומופגן.
  לדעתי לא הלך לה כל כך, וכאבי בטן בוודאות היו שם.
  להפגנה בב"ש לא הלכתי במיוחד לכבודה. לא הייתי מוכן לחשוב על לשמוע את הבזיון הזה שם שר ומזמר.
  מכל ליבי אני מקווה שזחוחת הדעת, סתומת השכל ואלק אמיתית אלק עממית אלק אחת מאיתנו תעלם מהנוף שמאפשר לה להשמיע דיעות מטומטמות בשם המזרחיות.
  חלאס, גם אני מזרחי!

  • זיו הגיב:

   הממשלה מכורה למיסים כי היא לא מייצרת כל מקור הכנסה אחר בשנים האחרונות. המיסים מכסים על חידלונה בניהול הכלכלה ומסתירים את הגירעון הענק בתקציב ממיסים ישירים. הכל למען השרידות הפוליטית. אתה צודק בכל מילה, אבל צריך להפיץ הלאה לכל המתלוננים מרה: זה רק בידיים שלנו. בבחירות אפשר לשנות הכל

 4. […] באמת, למה דווקא עכשיו? הרי אין מחאה ציבורית נגד הממשלה, נגד ראש הממשלה, אין דבר שמערער על נוחות כיסאו וטיוליו […]

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s