לא עובדים כרגיל בשביתה

הפוסט הזה מגיע בין רגע לאחר שסמרו שערות אוזני (אלו שנתפסו בדרך מטה מהראש) למשמע ראיונות הבוקר של מתמחי הרפואה בישראל ודר' ליאוניד אל מול יצחק כהן, סגן שר האוצר, איש תפל ועילג. לעיתים נדמה כאילו הם שלושה ונלחמים אחד באחר. גילוי נאות, מעולם לא ניהלתי מו"מ מול הממשלה. מול לקוחות בעולם, על פרוייקטים שונים, כן וכן. די הרבה למעשה. מול הממשלה זה קל יותר. למה קל יותר? שתי סיבות עיקריות:

 1. ממשלה לחיצה ומפחדת מהצל של עצמה. מי אמר בחירות? (נא לזכור להמשך)
 2. תקשורת מגויסת

אז מה צריך לעשות לפני מו"מ עם הממשלה על תביעות צודקות ומוצדקות, בעיקר כאשר העם מאחוריך במלוא מובן בתמיכה? נעבוד בשלבים בסיסיים:

 1. נגדיר במדויק את המינימום ההכרחי עבורנו לסיים בהצלחה את המו"מ. זה "הקו האדום" שלנו, ולא כמו שבכנרת, זה קו לא גמיש. לא מצהירים עליו לעולם בפני התקשורת והאוצר!!!
 2. נגדיר את סך הדרישות הכוללות שלנו, וכל דרישה היא לגיטימית!
 3. לא עושים מו"מ בבית על הדרישות. עושים מו"מ בחוץ, אל מול פני הרשע בלבד. מו"מ בבית מחליש את יכולת המו"מ
 4. נמנה נציג משלנו שיעבוד יחד עם נציג ההסתדרות או יו"ר האירגון שמאגד אותנו. לא נותנים למישהו אחר לנהל עבורנו מו"מ (הבנתם עו"סים אומללים?!). ההסתדרות זה חלק מציר הרשע נגדינו. הם מעולם לא הצליחו לשפר תנאים לעובדים, רק לוועדים חזקים מאוד (חשמל, מים, נמלים, אלעל), ושם בכלל לא צריך את ההסתדרות (הנמלים גמרו חוזה חדש תוך 6 שעות מרגע השביתה)
 5. נדרוש מארגון הגג שלנו למנות נציג עיסקי עם ניסיון בניהול מו"מ, ולא נסכים לוועד כלשהו, שנבחר בבחירות בעיקר בשביל מתנות לחגים, לנהל את המו"מ עבורנו. הם ללא ידע בניהול מו"מ
 6. נמנה איש יחסי ציבור משלב הגדרת הדרישות, אפילו בתשלום
 7. נסמן את הנקודה הפגיעה ביותר של הממשלה, קרי מיהו הלחיץ ביותר וזה שיש לו הכי הרבה להפסיד באופן ציבורי. כל החיצים יופנו אליו, ורק אליו. צריך מטרה ממוקדת, אחרת לא יהיה מישהו שיפעל עבורנו בממשלה. שוב, אם השר יבין שהוא עומד להפסיד בגדול, הוא יילחם למענינו. כוח השרידות שלו זה הכוח המניע עבורנו. לנצל בלי בושה!

בישראל, הממשלה מנהלת מו"מ רק לאחר שיש שביתה. לא רגע לפני. ככה היא מודדת את עוצמת המחאה ויכולה לכמת את השביתה לדרישות כספיות שגם העם יגיד זה בסדר. לכן, נגדיר את השלב בו מתחילה שביתה. לא מתחילים בשביתה מיידית, אחרת העם נגדנו. קודם נבקש מו"מ מול הממשלה, וכמשרד האוצר יסרב כרגיל, כי הוא מנוהל על ידי סר פילוסוף או טמבל אחר, אזי איש יחסי הציבור יבנה לנו קייס לצאת לסכסוך עבודה, עיצומים ולאחר מכן שביתה. בכל מקרה יש תאריך יעד לשביתה, לדוגמה בעוד 60 יום בדיוק. תאריך קשיח אלמלא הדברים יסגרו קודם לכן (פפפפכככככככככככ).

השביתה צריכה להיות מוחלטת. לא חלקית, לא יום כאן, ומחר במקום אחר, לא משביתים בחלקים, ולא בפינצטה. שביתה זו שביתה באופן חד ערכי, מוחלט וברור. בית הדין לעבודה יכול להתערב כרגיל, אבל אם השלבים למען השביתה היו נכונים, מגובים בראיות על חוסר נכונות למו"מ רציני, הוא יהיה בעדכם. במקרה ולא, תעשו את מה שהמתמחים חושבים נכון לעשות ועדיין מפחדים. תתפטרו באופן מיידי וקולקטיבי. זה נותן לממשלה 30 ימים בדיוק לסגור חוזה חדש מולכם, אחרת גם בית הדין לא יעזור. בכל מקרה יש את האפשרות שהפיטורים יבוטלו עקב חוזה חדש או שתחזרו לעבודה עם כל התנאים ממקודם, כתנאי במו"מ.

אחד התרגילים הרגילים והקבועים של האוצר זה הסכמה לחלק מהתנאים, כמו עליית שכר של נגיד 30% במקום 50%, אבל "בפעימות", שיתחילו בכלל בעוד חי חודשים לפחות, או בונוס מיידי של כמה מאות, אולי אלפי שקלים בודדים. זה תרגיל ידוע, ומשום מה תמיד נופלים בפח שלו. אל תסכימו ותגדירו את עליית השכר המוסכמת והמלאה, באופן מיידי, כקו אדום.

בואו נלביש את זה על הרופאים ועל גלעד שליט. הרופאים זה כבר קל. דר' ליאוניד, נכשל כישלון מהדהד במאה ושלושים הימים הראשונים, כי הוא לא מבין במו"מ, והלך עם ההסתדרות חלק מהדרך. הוא שכר איש יחסי ציבור לעצמו, כנראה, אני לא יודע, אבל ניסה להסיט את האש ממנו על ידי צעדה-שביתת רעב-אוהל. הבוקר הוא ספר בהצלחה כי השביתה שלו הסתיימה בהצלחה כי קיבלו את כל התנאים ואפשר לחזור לעבודה. זה בולשיט מיוחד במינו, כי רק מי שלא מבין במו"מ יכול להצהיר עליו. אני שמח שהמתמחים מבינים טוב ממנו. אם הייתה שביתה אמיתית, הממשלה הייתה מתקפלת תוך שעתיים. איך היא תסביר לעם שאין בתי חולים בארץ? אין חדרי מיון? אין חדרי לידה? אין טיפולים בחולי סרטן או אין השתלות? שעתיים בלבד….אפשר היה לעשות בלגאן גדול יותר ולצאת צדיקים. להשאיר רק בית חולים אחד עובד בכל הארץ.

אז מה היה לנו? 1000 תקנים חדשים למתמחים זה אפס השקעה בשבע השנים הקרובות, והאוצר אומר שזה עולה הרבה לכן זה מתומחר, ורק יורד מהתקציב הכולל. למה אפס השקעה? כי מתמחה נהיה כזה אחרי שבע שנות לימודים, ואין כרגע עוד אלף סטודנטים לרפואה שיתחילו התמחות בשנה הבאה. האוניברסיטאות צריכות ללמד עוד אלף אנשים בשנה, במשך שבע שנים לפני ההתמחות, לכן זה יהיה טוב רק בעוד שבע שנים מהיום. אני אולי טועה ויש מאגר מיידי ולא ידוע של אלף מתמחים נוספים. קיצור בתורנויות זה עוד בולשיט, כי לא יהיה מי שימלא אותם, והמתמחים ישלמו את המחיר כי הם יעשו אותם בכל מקרה. מצד שני האוצר רואה בזה חיסכון כספי אדיר, פחות תורנויות, פחות משכורת. עליית השכר שהם מבקשים כבר חולקה למנות קטנות מאוד של אחוזים בודדים כל שנה. קרי בולשיט. 5000 מתמחים שמרוויחים בממוצע 5000 ₪ ברוטו לחודש, רוצים לקבל 10,000 ₪ ברוטו לחודש. זה תוספת של 25 מיליון ₪ לחודש, 300 מיליון בשנה. כסף קטן ועלוב מאוד בתקציב המדינה ועליו רב האוצר כאילו הם שודדים את הקופה. מגיע להם 100 ₪ לשעה. פי ארבע לפחות וזה לא ישנה כלום לתקציב המדינה. נא לחזור לכללים ולנסח מחדש את הדרישות, לקרוא שוב את סעיף 1.

גלעד שליט: הנקודה הלחיצה בצד השני זה התנאים של אסירי החמאס ושאר המחבלים. עוד הערב צריך לנער את התאים שלהם, לתת לכולם מיטה עם מזרון ושמיכת צמר אחת, מים זורמים פעם ביום למשך שעה, אוכל פשוט ובסיסי, לחם ולא פיתות (נקודה מאוד רגישה שם), והכי חשוב, שישבו כפותים באזיקים כל היום למעט ארוחות. אין ביקורים, אין עורכי דין, אין כלום. שמונה שבועות מינימום, ולאחר מכן להתחיל מו"מ עם אנשי עסקים בלבד, ולא יוצאי מערכת הבטחון, לא צה"ל, לא שב"כ ולא מוסד. איש עסקים שיש לו הגדרות מדויקות מביבי, רוה"מ שמקבל החלטה. נסו להתאים את הכללים לגלעד ותראו אם אני צודק או לא.

יש לכם דרך טובה יותר מהבולשיט שלי? יאללה בלאגן!!!

********** קליק על גוגל+ או שתף וזה מפורסם אצלכם ************
הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו כמנויים, וספרו לחברים…

»

 1. מיכל הגיב:

  זיו יקר. אין נכון ומדויק מזה!!! חותמת על כל אות!
  ערב טוב לך וסופשבוע מבורך וקסום 🙂

 2. מיכל הגיב:

  תודה יקיר! לא עומדת בקצב שלך! 🙂

 3. […] עם שלא יודע לנהל מו"מ עם עצמו. החשדנות כאן גוברת על כל האינטרסים האחרים. שני […]

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s