קוטג' יקר!!!

הכוונה הברורה היא לאירועי תמחור הקוטג' האחרונים ולא למשהו אחר, עממי יותר. דיסקליימר. עכשיו לעסק, סרג'יו תתחיל לרשום. עם ישראל איבד את הצפון ואת השכל. טיפש קולקטיב שלא נודעו עוד רבים כמוהו. עובדים עליו בעיניים שנים ארוכות והוא לא רואה, לא שומע, לא יודע והגרוע מכל לא לומד. רק מתלונן, מתבכיין, ואולי במקרה צרכני חד-חד פעמי, העם הזה שובת רעב וירטואלי מול קוטג', עם קליקים בפייסבוק.

לפני שלוש שנים הייתה עליה קשה ומיידית במחירי חומרי הגלם עקב אסונות טבע בלתי צפויים, פורס מז'ור ברבים. היה לנו קיץ עם עליה תלולה באורז, בחיטה, בתירס, ובכלל בכל הבסיסיים עד מרגרינה. העם זעק, והסבירו לנו נבחרי העם שבשירות גביריו הנדבניים, כי יש עליית מחירים עולמית קשה, ואנחנו חלק מהעולם, אז נא לשתוק ולהתנהג בהתאם, אנחנו בשידור חי. בתקופה ממש סמוכה, הדלק השתולל עד חמישים אחוזים יותר מהיום, והעם שתק. שתקנו. מחירי חומרי הגלם הבסיסיים ירדו לרמה נורמאלית לאחר כחודשיים, עם שוך הסערות, בשפה יפה יותר שלא ממש מתאימה לבלוג הזה, אפילו הדלק צנח לו כזלזל (ידעתי שביאליק יהיה שימושי יום אחד לבּוּר כמוני!). המחירים שעלו בפראות, וללא יד מכוונת, קרי ממשלה, לא ירדו חזרה לרמה נורמאלית, כי העם שלנו כבר התרגל למחירים האולטרה גבוהים, והמס על אאודי Q7 חדשה די גבוה, אזי, שנפריע לעשירים להיות עשירים יותר?! נבוש ונכלמה לנו. המחירים לא ירדו, ואנחנו עדיין משלמים על קילו אורז פי שניים עד שלושה מאשר לפני שלוש שנים ומחיר השוק דווקא ירד. שווקי האוכל תמיד יתנהגו בהתאם למרות העלייה בצריכה העולמית, משום ש…..פשוט מגדלים יותר לספק את הצריכה. זה אינטרס בין-יבשתי ממשלתי.

עוד דוגמה? בבקשה לכם. מחירי הרכבים תמיד מתואמים למחירי הדולר. כשהדולר עלה עד לרמה של חמישה שקלים, כל יבואני הרכבים, הבלעדיים, זעקו מרה, ומחירי הרכבים "עודכנו" לשער הדולר. הממשלה אף הורידה קצת את מס הייבוא חודשים ארוכים לאחר מכן. הדולר ירד מאז הפיק שלו בכשלושים אחוזים. מי ירים את ידו ויגיד לי כי מחירי הרכבים ירדו בשיעורים "מעודכנים" לשער הדולר החדש?!??!! מה, אף אחד?! נו, תתאמצו בשבילי. אני רוצה לטעות עכשיו. בבקשה. פועל יוצא מההפרשים האלו, בין מחירים רכבים מעודכנים לשער דולר חמישה שקלים לבין השער הנוכחי, זה חשבון הבנק של כדורגלנים אפסים, כלומניקים שלא שווים פרוטה, וממומנים על ידי יבואני הרכב. הם נהיו עשרים מדי, היבואנים האלו, שטייניץ העלה חזרה את המס והמדינה חוגגת, אז למה לא?!!

יבואני ויצרני האוכל יצעקו על מחירים גבוהים של תשומות חומרי הגלם והשינוע, אפילו שיש להם חוזים ארוכי טווח לשנים ארוכות במחירים קבועים שלא ממש משפיעים על המחיר, אבל הם יצעקו, כי אין להם תחרות, ואנחנו נשלם, אלא מי? גם שאר היבואנים הבלעדיים בשוק סגור הרמטי, רוצה לומר, קרטל (גם בנקים, גז, ביטוח, תקשורת, רפואה שייכים לקרטל) מתבכיינים לממשלה, ובממשלה יושבים יהודים רחמניים בעלי לב חלש, קשובים למצוקת הגבירים.

מצחיק אותי לשמוע את כל טיפשי העם הנבחרים, מתחרים למי יש יותר טמטום, ולא בוחלים באף ביפר קרוב. יומיים שהם מלהגים לחינם, צווחים וצועקים כי לעם נמאס, וזה רק לאחר שהם שמעו מהעוזרים שלהם על הפייסבוק, מחאת הקוטג'. שנים שהם לא קונים מכספם קוטג', אבל הם אלו האחראים הבלעדיים לבעיות שיש לנו. הם יוצרים אותם, מצביעים נגד רפורמות, תשאלו את שרת החקלאות ממפלגת העצמאות הלא קיימת, או את חברי הכנסת האחרים שתמכו בהוצאת פרודוקטים מפיקוח בלי מחשבה תחילה. היה להם את המילקי כמשל, מונופול דורסני כתנובה, עם שליטה של 70 אחוז בשוק הקוטג', והם חשבו שהשוק יוריד את המחיר. ברור. הם הרי עושים נגד העם כל יום כל שעה, וככה פתאום, אאוט אוף דה שלוליתיישן הם מבכים מרה את גורל העם. הם בכלל כאן לעזור לנו. ח"כ רוני בראון, אמר היום כי רעיון ייבוא החלב הוא מההזויים ששמע, על כי אין לנו כמדינה, את היכולת לשלוח מאות ואלפי משגיחי כשרות מיוחדים בשביל סוגיה קשה כמו כשרות חלב, ולכן לא יהיה כאן ייבוא מקביל. הוא נשמע אמין למדי עם הסברים רציונליים לחלוטין. כנראה שזו עוד הפלצת קוטג' מהירה, תחת פאניקה שגרתית של שטייניץ בואך שקרניהו.

אז זה מה שמצחיק אותי בימים האחרונים. כולם בוכים על הקוטג', מפליצים דברי שבח למחאה האינטרנטית, ורוחצים בניקיון כפיהם. הקוטג' ינצח, רק בשביל לסתום לנו את הפה, ובעיקר את המחאה נגד המחירים הגבוהים באמת. מחירי המים שביבי הטיל עלינו, מחירי החשמל, מחירים הארנונה המוטרפים, מחירי הגז, מחירי החיים במדינה הזו. עשרות שנים שלא מגדלים כאן מספיק בקר למחירים שפויים, ובאיכות משובחת, ויש לנו את שטחי המרעה הנדרשים, רק בעלי הממון והשררה לא רוצים. ככה זה כשאין ממשלה. בדקתם את מחירי המסטיקים והשוקולד? מה עם סכיני הגילוח? הירקות והפירות? הדירות?! הכל עולה לנו באופן עונתי וללא קשר למציאות הקיימת, רק למציאות חשבון הבנק של המוכרים. יש פראיירים שקונים ולכן השוק יתנהג כהרגלו. 1+1 לקוטג' ינצח את המחאה, ולכמה שבועות כולם יהיו מאושרים מגביע בעלות ארבעה שקלים. עוד יפורסם כי המחירים האלו, של המבצעים האחרונים בכלל מסובסדים על ידי היצרנים בשביל להשתיק את המחאה ולהסיט את העניין משאר המוצרים. גבנ"ץ? עוף? דגים? הכל מותרות. אנחנו עם צרחן, לא צרכן.

אז יאללה ש'לכם, עזבו אותי בשקט. זו לא מחאה ולא נעליים. מחאה יכולה להיות רק נגד נבחרי העם, שירעד להם הכיסא. רק הרגולטור יכול וצריך לשנות ולהחליט, והמחאה חייבת להיות נגדו. כל מחאה אחרת נדונה לכישלון, וחמור מכך, תסיט את האש מהעיקר, וזו מדיניות ממשלתית למען העם (יש כזו?!). ממשלת ביביהו עובדת על עקרונות קפיטליזם טהור, שפשט את הרגל בארה"ב, עם צונאמי גדול, והמומחים אומרים שלפנינו עוד צונאמי קפיטליסטי טהור ענקי. אין מדיניות סוציאלית בישראל כבר שנים ארוכות, כי ביבי חיסל אותה. היא קיימת רק כמענקים לחרדים וטפילים. מחאה שלא נגד הממשל ובעלי תפקידים בכירים ביותר לא תצליח. נקודה. במדינות מתוקנות בכירים קואופרטיבים משלמים בכיסאם, ונבחרי העם עפים הביתה. לישראל עוד שנות דור להיות ככל העמים. עזבו לי את הקוטג'….עם בצל מטוגן….


הפתרון, אגב, הוא די פשוט: איסור על בלעדיות ממש כמו באירופה. זה יקרה כאן? אין מצב. 

אתם רוצים מחאה?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????

רוצים שינוי???????!!!!!!!!!!!!!

תצביעו אחרת בבחירות!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

כמובן שהצטרפתי למחאה בפייסבוק. הקליק לא עולה לי כסף…

********** קליק על שתף וזה בפייסבוק שלכם ************    

הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו, ואל תשכחו להפיץ ולספר לחברים…

»

 1. מ. הגיב:

  מעולה כמו תמיד…

 2. אתה צודק אבל רק חלקית
  החשיבות של חלק מהמחאות הקטנות האלה היא להראות לאזרח שהוא יכול לשנות – והנה כבר יש בקשה לחקירה על קרטל בשוק. האזרחים בישראל התרגלו שמשתינים עליהם ואין להם מה לעשות בנושא. ככה גם בדפוסי הבחירות היות ו"כולם מושחתים" אין להם בעיה להצביע למי שדופק אותם.

  המחאה סביב נושא תמלוגי הגז, המחאה על הרפרומה בקרקעות, המאבק על חוף ניצנים והמאבק על הקוטג' הן דוגמאות לזה שהאינטרנט משנה גם את התודעה החברתית בישראל. יותר כוח לעם, פחות אדישות.

  מקווה שהמחאה הבאה תהיה בדבר משמועתי יותר – כמו לדוגמה אי התפקוד של התחבורה הציבורית – שם אנחנו משלמים 100 מיליארד ש"ח בשנה בגלל העדרה של תחבורה טובה כזו והעדפת הרכב הפרטי.

  • זיו הגיב:

   לצערי, עדיין לא ראיתי מחאה צרכנית בישראל. המחאות שיש מובלות תמיד על ידי בעלי אינטרסים כמו כלובי הים באילת וחוף ניצנים, אפילו אם נראה כי "הצלחנו". תמלוגי הגז נוהלו עח ידי שני חברי כנסת עקשנים והציבור שקיבל במה רחבה היה דווקא נגדם (המשקיעים הקטנים). הקוטג' רק מסמל את אוזלת ידינו מול ממשלה מנותקת מעם, שמכבידה ידיה עמוק בכיסים שלנו, אבל זה יישאר בגבולות הקוטג', שוב, לצערי.

 3. אני לא רוצה מחאה צרכנית. אני לא "צרכן" אני גם אזרח , גם בן אדם, גם גבר , גם סתם יצור חי. לא מוגבל לתווית אחת.

  בחוף ניצנים איזה אינטרסים היו? נכון, יש ארגונים שלפעמים מסייעים למחאות האלה, ויש אינרטסים. זה תמיד יהיה בכל מאבק אזרחי וציבורי. תמיד יהיו כאלה שייסעו בגלל שזה גם מסייע להם.

  תמלוגי הגז, עוד לפני חברי הכנסת העקשנים קודמו על ידי פורום "מעורבות אזרחית" של מלכיאור (שהחלו בזה לפני שנה) אחר כך יחימוביץ הצטרפה. ואחר שאמה. ה"משקיעים הקטנים" זה פאסדה נוחה. אף משקיע קטן לא סם מאות אלפי ש"ח בהשקעה על קרן הצבי, והמשקיעים הקטנים הם לא אלה שב-2002 סידרו את זה שהכנסת תמשיך את החוקים המיושנים משנות ה-50, או שיקבלו סבסודים שונים לחיפושי הגז והנפט (שאותם היה להם נוח "לשכוח" לאחר מכן, בטענה שרק הם השקיעו בחיפושי הגז). עם יש עשרות אלפי משקיעי גז קטנים (לצורך הטיעון) זה עדיין משאיר אותם בפחות מאחוז לעומת שאר הציבור שהגז שייך לו. כמו כן , אף אחד לא חושב לפצות את המשק על המחלה ההולנדית שהם עלולים לגרום.

  באופן דומה גם בקוטג' זה יוזמה של כמה אנשים ואז חברי הכנסת באו. יש יוזמות אחרות כמו המחאה סביב המצב המחפיר של התחבורה הציבורית. לתקשורת נוח להתפס לחלק מהדברים. בסופו של דבר , אף אחד מהמאבקים האלה לה היה מתרומם לפני 5 שנים – בגלל שלא היתה יכולת של אנשים למצוא אחד את השני.

  • זיו הגיב:

   הפייסבוק אולי עשה את המחאה נוחה יותר, אבל אני לא חושב שמישהו באמת יוצא מהאדישות שלו. עובדה שהיום יש פרסומים על כי בסופרים שעושים הוזלות, במימון של היצרנים (תקרא גלובס), יש עאלייה ניכרת במכירות הקוטג'.
   אנחנו הרבה דברים, ובמקרה הז גם צרכנים, וגרועים למדי כקולקטיב. אי אפשר לבנות מדיניות כלשהיא, בכל תחום קיים על פועלו של ח"כ אחד בלבד, שרק במקרה הצליח לו משהו.
   לגבי הגז, אתה צודק מאוד, וכתבתי על זה לא פעם ולא פעמיים. הגז שייך לי כמו לאחרים ואני בכלל טוען להלאמתו כאינטרס לאומי, למרות שאני מפחד מהפוליטיקאים שינהלו את העסק.

 4. […] הכותרת נכונה, אני נגד החרם של הקוטג'. גם נגד החרם של המעדנים והמילקי, ונגד האורז, הפתיתים […]

 5. […] על המשכורות? גם. על מחירי הדיור? גם. על מחירי הדלק? גם. גם על הקוטג', כמשל ליוקר האוכל. עם ישראל בהחלט מבין שישי חיים יקרים, […]

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s