מזל טוב לארץ בת 5000 שנה עם מדינה בת 63

פרדוקס פילוסופי מלמד על בעיית שמירת הזהות של אובייקטים לאחר שינוי מרכיביהם. לפחות זה התחיל שם כמשהו מופשט יותר, ונשמר עד היום כסוגיה מדהימה ומרתקת, לדעתי. תזאוס הוא גיבור יווני כמו הרקולס. הוא מוכר לנו פחות רק כי דיסני לא עשו עליו סרט ככוכב ראשי. תזאוס חיסל את המינוטאור (למה? לא חראם?), סוג של עוגיפלצת, חצי שור חצי אדם, וכו'. הפרדוקס או הסיפור עליו למעשה מספר משהו אחר, ותעשו גוגל על הספינה של תזאוס (תסאוס) או Ship of Theseus.

למען הפוסט הזה והעצלנות שלכם לחפש ולקרוא אני אנסה לתמצת ולהחיל את זה על עצמאותינו בת ה-63. הפרדוקס אומר כי תזאוס מצא ספינה ישנה (מתנת האל), גדולה ומלחמתית משהו. הוא שט בה מכרתים לאתונה, ובאתונה היא עגנה. בדרך, הספינה עצרה בנמלים רבים, ולאחר שנים של ריקבון מתמשך, החליפו בכל נמל את קורות הספינה, קצת בכל עצירה, עד כי החליפו את הכל. כאשר היא הגיעה לאתונה, הגיעה אחריה ספינה נוספת בעלת אותו השם. בעלי הספינה השנייה, טען כי הוא בנה אותה מכל החלקים הישנים והאורגינליים, על כן השם של הספינה הוא שלו, כי ספינתו היא האורגינלית. תזאוס לא עשה בו מעשה מינוטאור, אלא התווכח כי הוא לא החליף ספינה בדרך, על כן השם נשאר שלו בספינתו. הוא רק שיפץ וזה שורש הוויכוח. דרך אגב, גירסה אחרת אומרת כי החלקים הוחלפו רק באתונה לאחר עגינתה, על מנת לשמר את הספינה, ומהחלקים הישנים בנו העתק ואז התעורר הוויכוח, מהי הספינה המקורית. ניחא.

אם אנסה להשליך זאת על ישראל, הרי ברור לכל בר דעת מצוי, כי במהלך מאת השנים האחרונות, לפני הכרזת המדינה ואחריה, כי השתנו כאן דברים רבים, בעיקר הרוח הישראלית שבנתה את המדינה. בדרך למדינה של היום, החלפנו פועלי בניין צברים, גאים בסינים לא כל גאים, ודי עבדים. החלפנו את רוח העשייה הקיבוצית-מושבניקית בשנאת אליטות, וגם הפרטנו את הקיבוצים. עובדי האדמה והרפת, הוחלפו בתאילנדים קשי יום, גם כן לא גאים ועבדים לרוב. פעם הייתה לנו רוח עשייה והפרחת השממה, חלומות ציוניים מהמרפסת בבזל, לבנות תעשיות אוויריות וצבאיות, מטוסים וטנקים, פתרונות חקלאיים מדהימים, מכון ויצמן מהולל, לפתח כורים גרעיניים, להעיף לוויינים לחלל, טוב כמעט יותר משאר מדינות העולם, ידענו להיות טובים יותר מכל העמים, לעמוד על הרגליים שלנו בלי ייבוא סיני, לצפצף על האו"ם שמום, ולבנות מדינה שכל יהודי ירצה לגור בה. פעם היינו "טוב למות בעד ארצינו". פעם היו לנו פרוייקטים לאומיים, מוביל המים הארצי, אוניברסיטאות, יישובים בנגב, כיבוש אילת. היינו רק מעט ונלחמנו על קיומינו בלי ציוד נגד צבאות גדולים ורבים, וניצחנו את כולם. העזנו לחלום על חיל אוויר הטוב ביותר בעולם שניצח לבדו תוך שישה ימים את כל צבאות האוייב. היום הצבא שלנו לא מסוגל לנצח בעזה, בעיקר כי רוח ההנהגה שתגיד לו, "לך תנצח, אל תביט לאחור, תלחם על שלמות חיינו והאחריות העולמית היא שלנו, של המנהיגים הפוליטיים", בכלל לא קיימת. רוח ההנהגה התחלפה רק בתמונה של אגרוף קמוץ ומלא פודרה, בפריים טיים, עם העניבה הנכונה, אדומה ,כי זה מעורר סימפטיה. הצבע חשוב, מיטב היועצים עובדים על זה.

פעם דאגנו ליהודי העולם בלי לשאול לעומק על יהדותם, העיקר שיבואו אלינו. אפילו שתחמנו אותם בדרך לארה"ב והם חנו כאן לשנים ארוכות, הצלחנו להביא אלפים רבים מעדות שונות מ כל קצוות תבל, אפילו עד יותר ממיליון אנשים בשנים ספורות, למדינה קשת יום, דלת אמצעים. ידענו לספוג את ההתחלה הקשה, אבל היום הפסקנו להילחם עליהם. אנחנו מתייחסים לכל מי שעוזב בהערצה, אנחנו מקנאים בו כי הוא הסתדר. הוא כבר לא נפולת של נמושות, אנחנו הנמושות שנשארים כאן ולא מחפשים עתיד טוב יותר במקום אחר. מתי הפגנו בפעם האחרונה נגד הממשלה על כי היא לא עושה די למען עתיד טוב יותר, אפילו הווה טוב יותר? אנחנו מפגינים מהבית, כי אין מזגן בחוץ. פעם.

היו לנו מנהיגים צנועים, בדירות רגילות, נשואים לבנות זוג צנועות, עם דרך ארץ. לא מתערבות, ואם כן, אז בצנעה, בבית, לא במוסף שישיחג. היום המנהיגים שלנו טסים לחו"ל עם מיטה במחלקה ראשונה, אוכלים במסעדות שיכולות לפרנס משפחה לחודש במחיר ארוחה אחת, גרים בדירות בנויות בפנטהאוזים על האולימפוס התל אביבי, ואומרים לעם שלמטה (כולם נראים קטנים מלמעלה), כי לצערם, לא כולם יכולים לרכוש דירה. פעם רק קציני צה"ל הבכירים לא שילמו על ארוחות במסעדות. היום כל פוליטיקאי דרדק מצפה שיזמינו אותו עבור תמונה משותפת על הקיר. פעם הייתה לנו אחריות ציבורית, אפילו בושה ציבורית, כזו שידעה לומר למנהיגים שלנו כי הם נכשלו, חטאו, והגיע זמנם ללכת, להתפטר. פעם התביישנו כשנבחרי הציבור גנבו מאיתנו, פעם הם נענשו על כך והסתלקו מחיינו הציבוריים או שנבחרו לשנים ארוכות בהסתדרות עם מכונים על שמם באנדרטה חיה. היום בלי עבר פלילי או כזה שרק מתקיים להיות ממש בקרוב אחרי עוד חקירה או שתיים אי אפשר להיבחר לממשלת ישראל. היום הם גאים על כך ומפרסמים חוברות עם הג'ובים שחילקו וכמות הנקניקיות שהם מימנו, או מוצאים בחשבונות הבנקים של בנותיהם מיליוני דולרים. חלקם אף גונבים במזומן, וכולם מגלגלים עיניים לשמים ואומרים "אבל מגיע לי". פעם גנבנו יותר בשקט. והפוך לגמרי, פעם העיתונים היו שקטים יותר, פרסמו את התחקירים הדלים שלם תחת הצנזורה הקשה של הממשלה וההסתדרות, אבל היום יש לנו תקשורת פתוחה, רבת ערוצים אפילו עיתון מיוחד ואישי של ראש הממשלה, זה גם העיתון היומי המוביל בישראל. הכל כתוב שם בפתיחות, בשקיפות, כמיטב העיתון השילטוני שבמדינות השכנות לנו. עיתונאים בכירים, לשעבר בכירים, כותבים שם הכל למען המדינה. מתי יהיה גם למען הארץ?

פעם הזדעזנו מחטיפה ורצח של ילד בידי מטורף, היום, אם אין שני מקרים מזעזעים בשבוע אחד, אנחנו מרגישים הקלה. היינו פעם ארץ זבת חלב ודבש, היום אנחנו מנסים להיות ארץ זבת גז וכסף. הפכנו להיות ככל העמים, אם לא פחות מהם לפרקים מבישים למדי.רצינו לגדול כעם נבחר, בחרנו נשיאי מדינה ייצוגיים, עם עבר מפואר, משכמם ומעלה, אין שניים להם בעולם, רצינו את איינשטיין, הגענו לקצב.

פעם כתבנו את העברית מחדש, כתבנו שירים שלא נס ליחם, כתבנו עברית. פעם ילדים ספרו את החברים שיש להם בתנועה, יצאו לאש לילה, חיו בארץ. היום הילדים סופרים למי יש יותר חברים בפייסבוק, חיים בקניון. פעם היה לנו קניון אחד.אז אם ברבות השנים הדגל נשאר כחול-לבן, הארץ עדיין זבת מעדני חלב ודבש, את השבילים כבשנו בארבע על ארבע במקום תרמיל ומקל, והכובע טמבל נשאר בלי כובע, אפשר לומר כי הארץ היא אותה ארץ, אבל את המדינה החלפנו קורה אחרי קורה, האם אנחנו מרגישים שאנחנו באותה ארץ ומדינה?! עוד שנתיים והמדינה מגיעה לגיל הפנסיה. שנוציא אותה לפנסיה כחוק ונחפש מדינה אחרת לארץ ישראל?!

הפוסט על גלעד שליט


********** אפשר לשתף בפייסבוק על ידי קליק על שתף ************    

הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו, ואל תשכחו להפיץ ולספר לחברים…

»

 1. טליה הגיב:

  כתבת ב ד י ו ק את המילים שהייתי כותבת,לו ניחנתי בכשרון כתיבה כשלך. תודה.

 2. GBZ הגיב:

  are you really serious and is anybody actually believing this type of demagogy?

  Do you prefer if Israel was North Korea or other socialist country that no longer exists (pherhaps Cuba)

  Israel of 1940 is not the country of 1950 and the world is not the same today as it was during the cold war not during the Napoleonic period.

  Frankly, your arguments are a joke and have no water to stand on. The fact that you repeat arguments that some people have been using show that you did not spend the time to put 2 minutes to think about them.

  Do you really expect the leader of a country to fly coach? how about that he will buy his cloths in Wal-Mart to ensure that he "saves" money. I am sure he will represent Israel well in all the state dinners that he goes to.

  Buddy, wake up to the new world reality.

  Regarding Gilad Shalit- the other poor argument is what if it was your son? this follows the same poor logic that says dont ever fire anybody because he's somebody father, somebody's provider.

  Leaders have to make tough decisions. Decisions you dont have to make while you are hiding behind some blog. Leaders have to make MACRO decisions (good or bad) not Micro decisions.

  In Lebanon II the leadership was so consumed with every casualty that the army never achieved its objectives. We all know now how poor that approach was.

  So I understand that you are a nostalgic guy and all but buddy- dont be that naive..

  Peace

  • זיו הגיב:

   Buddy,

   I think you missed out my point here by miles. All I'm saying is that we have lost our Israeli spirit, leadership, the notorious Hotzpa. Yes, I think that our leader can fly business or even first, but spending over a million shekels for a bed on a single flight to the US is wrong, completely wrong, and comparing my comments to that on economy class is a bit demagogy by itself. It's not us, it's not who we are, who we were. We have no leadership today, no one to make those MACRO decisions. We lost the edge.

   We lack the spirit that made us and we need so much today, the spirit that was reflected by our leaders. They don't need to buy at wall mart but once upon they did pay for their own cloths! That was the point (a story about Aliza Begin, look it up). No shame. they don't need to have dinners that costs dozens of thousands of dollars. They don't. No fish costs that much. We need to find our modesty again.

   Please read my post about Gilad, you may understand my position on the matter.

   Peace

 3. סלע הגיב:

  בטאת את מה שרוב העם חש ומרגיש
  צריך להחליף את גלעד שליט ולמסור לחמאס את ברק וביבי שישבו בבור 5 שנים
  בושה וחרפה לעם מנהיגות שכזאת

  • זיו הגיב:

   הלוואי וגלעד יחזור. אני מבין את הדילמה הקשה שיש לכל החלטה שהיא, אבל הבעיה היא שאין מי שמחליט. לפחות היו מחליטים לכאן או לכאן, היה לנו יותר קל להתמודד. כולם בורחים מאחריות לאומית. אין הנהגה

 4. הוא שלא ברך הגיב:

  זיו, תמיד קל להתרפק על העבר ה"מפואר" ולזכור שפעם היה אחרת, אבל לאו דווקא היה טוב יותר. השאלה שבאמת צריך לשאול היא איזו ספינה של ת'זאוס תעבור בשלום את החורף, הספינה המורכבת מחלקים ישנים (ומקוריים), או הספינה המחודשת.

  ישראל החדשה צריכה להיות תקשורתית, צריכה להיות ייצוגית, צריכה להראות הרבה יותר טוב. היום הצבאות שנלחמים מולנו הם צבאות של צלמים, של דעת קהל מוסלמית, של מאות מליארדי דולרים. אם פעם היה מספיק להגיע לדמשק כדי להגיד "ניצחנו", היום כדי להיות המנצח אתה צריך לענות על ה"למה".

  בכל מקום יש שחיטות, העובדה שאתה יודע עליה, העובדה שאתה רואה את כל המושחטים הולכים לכלא, שנשיא מדינה מואשם חרף כל מאמציו באונס – רק מראה לי מדינה שלא מפחדת לחסום שור בדישו (וסליחה על הביטוי התמים משהו). בעבר מי הייתה מתלוננת על שר בממשלה? נשיא מדינה? על אלוף בצהל? על בסיס מלא בטייסים?

  אני מסתכל ובניגוד אליך אני רואה מדינה שמוסדות ההשכלה הגבוהה שלה מוכרים בעולם, ואותם העולים החדשים שהגיעו לכאן למדינה עם מציאות קשת יום, בלי כסף לאוכל, היום שולחים את הילדים שלהם לטכניון במקום שיעבדו בנקיון כמו אמא, או בשמירה כמו אבא. אתה יודע איך הם מצליחים לעשות את זה? (אני אגלה לך – שנת לימודים במוסד איכותי כמו הטכניון לא עולה 130 אלף שקל).

  מבחינת מנהיגות, שלא נתחיל אפילו. ראה ערך דדו גולדה ודיין ביום הכיפורים.

  ההבדל היחידי הוא, שפעם לא היינו ביקורתיים כלפי עצמנו, ואני שואל, האם זה באמת נדמה לך רע כל כך? אם כן, אני מניח שכל הפוסט הזה קצת סותר את עצמו.

  מקווה שהיה חג עצמאות שמח, שנתראה ביום הזיכרון הבא. :).

  • זיו הגיב:

   אכן, קל להתרפק על העבר, תמיד היה בו משהו יפה בלורית ותאר, אבל לרגע לא אמרתי שהיה מושלם. היום, יש לי תחושה של אובדן הדרך, הרוח הישראלית, הארץ לא משתקפת במדינה. מנהיגם חלולים, מנותקים בצורה קיצונית, חיים באופן מסואב, חזירי, עתיר כולסטרול על חשבון הציבור. נכון, הכל השתנה, בעיקר התקשורת (ציינתי את זה), ודברים הרבה יותר ביקורתיים היום, שקופים היום, אבל אין כבר בושה בשחיתות הציבורית, אין בושה. כל עבד כי ימלוך.
   מוסדות ההשכלה שלנו תמיד היו מוכרים בעולם, היום הם מוכרים פחות, אנחנו מדרדרים משנה לשנה במיקום העולמי בכל פרמטר של החינוך החל מיסודי ועד הטכניון. מרבית הפוסט דוקטורטים נעשים בחו"ל ולא בארץ, ע"ע "בריחת מוחות". דדו גולדה היו טובים בעיני אלפי מונים מאלו שישי היום, כי הם הנהיגו, לטוב ולרע, אבל הנהיגו. הייתה מנהיגות, ואל תשכח שהיו לצידם עוד אחרים, מנהיגים. היום אין מנהיגות ואין מנהיגים.

   ואכן, כאשר משפחה בישראל לא מסוגלת לקיים את החודש למרות שיש להם שתי משכורות ממוצעות ויותר, לא מסוגלת לקנות דירה למגורים והתשובה של הממשלה היא שלא כולם יצליחו לקנות דירה, זה מה שיש, אז כן, באמת רע כאן כל כך. תחושות החידלון מהממשלה נמצאות בכל מקום. תשאל מסביב את הקרובים.

   היה חג עצמאות נפלא, ותמיד מוזמן לכאן, כל יום. בריאות ואושר. תודה!

 5. fanfish@ynet.co.il הגיב:

  אני אפילו לא מבין את הדילמה, כי כאשר היה צריך לשחרר מהכלא הירדני, לא איזה בור חשוך חמאסי, שני אנשי מוסד כושלים, לא עשו חשבון ושחררו את הארכי ארכי רוצח אחמד יאסין, ושלחו כהרף עין את האנטידוט לחאלד יאסין הארכי ארכי רוצח החמאסי, אז לא עשו את חשבון הדמים כשהנבלות האלה ישוחררו , הרי הם הם ששלחו את אותם מחבלים, הם הזרוע שמאחורי פעולות האיבה, אז לפתע נעלם כלא היה בטחון עמישראל. את מהירות הפעולה שנעשתה כמעט בחשאי מצניעים, אבל דואגים לשלוח טוקבקיסטים מגעילים בתשלום שישטפו את מוחו של "העם" ויפחידו את נפשו. דמם של אנשי מוסד כנראה סמוק יותר מדמו של חפ"ש שאיתרע מזלו, הוא חייב לשאת על כתפיו הדלות את בטחונה של ישראל, שרק לפני כמה שעות דאגו לפמפם לנו בנאומי ההעתק והדבק, איזו מעצמה בת חיל, וכמה חזק ואדיר צבאה וכמה ישראל ערבים זה לזה, כי חפ"ש גלעד שליט חייב למות כי ככה זה, אנשי מוסד לא נשבעו למסור את נפשם כאילו?
  שיחרור ארכי מחבלים עבורם לא סיכן את שלום עמישראל?

  • זיו הגיב:

   אתה צודק, אבל שיחרור אחמד יאסין, ביבי שחרר אותו!, הביא את הדילמה למצב היום. בגלל אז, היום מפחדים לשחרר שוב מחבלים רוצחים. ראינו מה קרה להם וליאסין כששוחררו. זו הייתה טעות ענקית, פחדנית של ראש ממשלה עלוב וחלש. היום הוא פשוט מפחד מלחזור עליה, או נכון יותר, מה אם הטעות באמת תתממש. דמם של סוכני המוסד אכן סמוק יותר. ככה מתייחסת מערכת הבטחון, כנראה.
   הדילמה פשוטה, שיחרורו עשרות או יותר רוצחים יביא גל פיגועים חדש, והאם דם עשרות אזרחים הרוגים, או למעלה מזה, שווה את גלעד שליט או לא?! יש כאלה שאומרים ככה ויש כאלו שאומרים שלא יקרה כלום, ותמיד נוכל לתפוס אותם שוב. צד נוסף לדילמה זה האם המחיר שווה את מחיר החטיפה הבאה?! מחיר גבוהה יעודד עוד יותר את החמאס לחטוף עוד חיילים. זו הדילמה, לפחות חלק ממנה. בפוסט שלי על גלעד שליט (אתה מוזמן לקרוא) אני מנסה להסביר יותר. בכל מקרה אני טוען שכל צד צודק, אבל מישהו צריך לקבל החלטה, וכל עוד אין החלטה, או מישהו שיחליט, אנחנו בבעיה. ככה לא נוכל להתמודד ולפתור את זה.

 6. fanfish@ynet.co.il הגיב:

  אחמד יאסין וחאלד משעאל, מוזכרים המחבלים ששוחררו עבור סוחר הסמים וגופותיהם של החיילים שנישבו בצפון דהיינו החיזבאללה. ביבי מיהר לשחרר את סוכני המוסד, מאחר ועבדאללה מלך ירדן איים עליו שיוציאם להורג אם לא ישלח את האנטידוט למשעאל וישחרר את יאסין, העובדה שידינו השיגה את יאסין אומרת דרשני, שאם רוצים אפשר. העובדה שמשפחת פוגל נרצחה כאשר שליט עדיין בשבי, ואף אחד לא שוחרר אומרת שהפסיכולוגיה המפחידה שביבי שוטף כאן את מוחו של הציבור עובדת שעות נוספות ומצליחה. מישהו לידינו יתקע שלא יקרה כלום בעוד כך וכך שעות? כאילו שלמשעאל ולעוזריו חסר אנשים שטופי מוח וסמים שיבואו להתאבד כאן גם כששליט יושב בכלא. העובדה שכל המתווכים היוצאים והנכנסים אומרים שהמחיר לא השתנה אומר דרשני.
  משפחתו של רון ארד ישבה בשקט , שרה שירים ברון, והעיפה בלונים , ומה היה מבחן התוצאה?
  שבאו ואמרו או כן יכולנו לשחררו לפני כך וכך שנים, יופי חי, אבל משפחתו של רון ארד
  ישבה שעות וימים לפני דלתו של ראש הממשלה דאז שמיר והוא אפילו סירב לקבלם. ואחר כך
  כשהתסריט הכי גרוע יתממש, יבואו כולם בנאומי העתק והדבק עם דמעות תנין וישתתפו בצער המשפחה. מי שדפק על השולחן והפך עולמות הצליח לקבל אפילו גוויות כשכולם ידעו שנקבל רק גוויות אפילו להדיוט שאינו מבין בבטחון לא היה ספק בכך, אולי צריך קשרים סמויים לראש ממשלה או למעכרים שמסביבו כדי להצליח.
  אם מדינת ישראל אינה רוצה לדאוג לחייליה שחלילה יפלו בשבי, שתחלק להם כדורי ציאניד, לקבל ארונות כנראה יותר נוח. את הערך שלא מפקירים פצועים ולא שבויים בשטח כבר איבדנו ממזמן. סליחה על הציניות.

  • זיו הגיב:

   זה נכון אבל זו זווית אחת של הויכוח. אל תשכח שהזוית השניה אומרת שאחרי עשר שנים של פיגועים ומאות נרצחים, הצלחנו לחסל את יאסין, ומשעל עדיין מזנב בנו. בירדן פעלנו מהר כי היה לנו את השלום להפסיד איתה. הכלל שאומר כי לא מתקנים טעות בטעות אחרת, גם משחק כאן תפקיד חזק. הויכוח ייגמר כשמישהו יקבל החלטה שהוא ייגמר. וחובה להיות ציניים לפעמים 🙂

 7. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה […]

 8. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 9. […] וזמן טלוויזיה מאשר הבעיות הקיומיות שלנו במדינת ישראל. 63 שנות עצמאות, אבל יש הרגשה של אובדן מוחלט. נעים בכח האנרציה בלבד. […]

 10. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 11. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 12. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 13. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 14. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 15. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 16. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 17. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 18. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 19. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 20. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 21. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 22. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 23. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 24. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 25. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) […]

 26. […] 63 שנים של עצמאות. חרצופה של המדינה (colaholic1972.wordpress.com) 31.951229 34.868144 תודה ששיתפתם!!!MoreפייסבוקטוויטרLinkedInדוא"ללהדפיסDiggRedditStumbleUponLike this:אהבתיהיה הראשון שאוהב את הpost. […]

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s