atlantis paradise island

מי מוציא כרטיס לממן את החופשה הבאה של הזוג?

תרבות "המגיע לי", זו לא המצאה ישראלית למרות ובנוסף למחקרים רבים בנושא, מדוע היא תמחה והשתרשה, מהיכן נולדה והשפעתה על התרבות והחברה. פוליטיקאים בצרפת חיים שנים ארוכות על חשבון הציבור, המושג המקומי הוא rétrocommission, תוך ניצול רהבתני של כספי הציבור בדירות פאר, מכוניות יוקרה, מסעדות מופלאות שכמות המזלגות או המצנפות בדירוגי המסעדות פשוט קטן עליהם. תרבות המגיע לי השתרשה שם עד מאוד והציבור די מקבל אותה. לפני שנתיים שלוש הייתה חשיפה עיתונאית גדולה שם בפאריז על הנושא. דרוקר הצרפתי שם להם נוגרה בראש. כולם צעקו והשתוללו, והיה שינוי. עומק השינוי לא חשוב. גם באנגליה יש תרבות פוליטית ענפה של מגיע לי, אבל זה היה בנסתרים, במחשכים. הוצאות בית הנבחרים, קרי חברי הכנסת האינגליזים, היו הוצאות נסתרות על פי חוק. עיתון צהוב הוציא את זה לאור. הם ביקשו החזרים על אוכל לחתול או חפיסת מסטיק. היתה אחת שביקשה וקיבלה החזר על הויאגרה של בעלה. אלו דוגמאות מושרשות תרבותית, אם כי רק מייצגות את התרבות המערבית הרחבה. בארה"ב לדוגמה זה נפוץ עד מאוד, אבל שם יש בושה ציבורית וברגע שנתפסת, תוך שעות ספורות, עליהום תקשורתי מעיף אותך הביתה מהמשרה הנוחה. אני מתמקד בתרבות של בית נבחרים ונבחרי ציבור ולא בתרבות שליטים ערביים, מומחים בתורת ה"מגיע לי".

אני לא מבין את המהומה על ביבי והיידה שרה, למרות שדרוקר עשה תחקיר למופת, כזה שאילנה דיין מתקנא בו, מגובה במסמכים, עובדות, עדויות, זמנים והוצאות. תחקיר סגור הרמטית של כלבוטק. מה חדש בזוג הנשיאותי מטעם עצמם והבונד היהודי לגבי הפקרות שילטונית ונהנתנות מוחצנת חסרת מעצורים ועכבות??!! באמת יש אזרח ישראלי שהופתע??!! הכל היה ידוע עוד בקדנציה הראשונה שלו כרוה"מ ושלה כאשת רוה"מ. Imelda Marcos, אימלדה מרכוס של ישראל. בשורה התחתונה, אם אולמרט עף הביתה ועומד למשפט על ראשונטורס, ביבי צריך להיות עכשיו במעצר על ביביטורס. אישתו גם כן. תראו, אין לי בעיה עם נסיעות של נשות פוליטיקאים, בכירים בעיקר, אבל גם לא, לחו"ל על חשבון המדינה, במסגרת עבודת הבעל (והפוך אם זו נבחרת ציבור). לפעמים יש אירועים דיפלומטיים, וכנסים בהם מגיעים כאורחי כבוד לנאום או להציג, לעזור ולמנף, ולבת הזוג יש תפקיד ייצוגי. זה מקובל בעולם כמו קוד לבוש רישמי. עיני לא צרה בהם לרגע. כמובן אם הכל נעשה לפי כללים, נניח ועדה חיצונית לכנסת שמאשרת את נסיעת בת הזוג, ורק פעם בשנה לחברי כנסת, ויותר לשרים. ועדה חיצונית ולא ועדה פנימית כי אצלינו זה תמיד שמור לי ואשמור לך. אין מקום נקי משחיתות בכנסת. פשוט אין.

הבעיות עם ביביטורס זו תחילה ברהבתנות העצומה והבלתי נתפסת של הוצאות מטורפות כמו שייח ערבי. הבעיה השנייה היא תרבות השקר ללא בושה וללא פחד, קרי נסיעות החופשה הפרטית למלון בוטיק אולטרא יוקרתי בצרפת, כאשר מישהו אחר משלם עליה, ורק מקמבנים שם הרצאה או שתיים. גם כאן זו המצאה של מס הכנסה, ותראו את כנס עו"ד או רואי החשבון השנתי באילת כל קיץ. הרצאה ביום הפתיחה ומס ההכנסה מזכה על החופשה כאירוע מוכר להחזרי מס. אז ביבי רצה גם להיות חלק מהקומבינה. קשה לומר על שרה שהיא טיפשה, אבל מטומטמת ללא ספק. היא מפילה את ביבי חדשות לבקרים בתרגילים שלה, ואחרי שני גירושין קודמים שלו אני לא מבין למה הוא מפחד ממנה ולא מתגרש שוב. עקב אכילס של ממשלת ישראל זו שרה נתניהו. רק על השקר הזה, הקומבינה העלובה הזו הוא צריך לעמוד לדין. לזה תוסיפו את שאר הנסיעות הפרטיות הלא מאושרות כלל בהתאם להנחיות ולחוק משנת 2002, ותראו למה הוא לא מתאים (ז'תומרת תראו שוב). גם כאן צריך איסור גורף בחוק. כל איש ציבור שהוא, מכל רמה ומכל משרה, אינו יכול לטוס לחו"ל על חשבון מזמין כזה או אחר, גוף פרטי, חברה עיסקית, אגודה חברתית, ולובי מסויים. פשוט אסור. כנסת, עיריות, משרדי ממשלה. אסור, ובא לציון גואל. שיטוסו על חשבון המדינה. אנחנו רק נרוויח מזה בירידה העצומה של השחיתות. ביבי רק עושה עצמו לא מבין על מה המהומה כשהבונדס מזמין אותו לאירוע פרטי, אותו ואת אישתו. הוא מבין היטב את אלפי ג'ובים, תקציבים, אנשים ומעשים שחייבים תודה לקומבינות האלו. קומבינות. כמה עלוב שראש ממשלה בישראל צריך קומבינה לחופשה פרטית בחו"ל.

שורש העניין, לב ליבה השחור והלוהט של השחיתות הציבורית, או יחסי הון-שילטון אם אני אשתמש בפוליטקלי קורקט, הוא השוחד הנסתר, "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל-פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְּרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ", קהלת יא (Ecclesiastes). גם בג"צ התייחס לזה. כל איש ציבור יודע היטב, מכל כיוון אפשרי קיים, מכל מימד תיאורטי שהוקינס בלבד יכול להסביר, מה בדיוק נדרש ממנו לעשות עבור נסיעת תענוגות לחו"ל, ביקור בבר מצווה, תרומה כזו או אחרת בבחירות, עזרה קלילה בג'וב לאיש המשפחה הקרוב או הבן דודו הרחוק, וכהנה וכהנה. כל איש ציבור יודע. בנקודה הזו, ביבי לא יכול לומר לא ציפו ממני לכלום, קיבלתי והוזמנתי, העניקו לי ולאישתי, ולא היה בזה כלום. זה לא נכון בעליל, והתחקיר של דרוקר הראה את החובה לאחר הנהנתנות. על זה יקום וייפול דבר בישראל, ואולי אני שוגה בדמיונות, אבל אני מקווה כי זה האירוע הגדול בניקיון הכפיים של הפוליטיקה הישראלית. אחרי משפט ביביטורס, כל יחסי הון-שלטון ישתנו לשנים ארוכות.

האירוע הזה שתפס כותרות בשבועיים האחרונים עוד רחוק מסיום. פרס מנסה להציל את נתניהו מסיבות בלתי מובנות או אולי מובנות כי מי אם לא ראשי העבודה וההסתדרות לשעבר טסו על חשבון תורמים ונדבנים לחו"ל יותר מכל האחרים?! אנחנו נראה את הספין של נתניהו נופל, ולא יחקרו אנשי ציבור אחרים, ושוב ספין חדש שרודפים אותו, ושוב ספין חדש שהוא לא צריך להתפטר, ושוב ספין חדש, ושוב, ושוב…….בסוף זה יגיע, לאחר שוך הקרבות המילוליים של עו"ד יקרים להחריד ולוזרים ידועים, לאחר התפוגגות ענן אבק הקרבות של פינקלשטיינים שונים, נתניהו ייזרק מהחיים הציבוריים ויפה שעת אחת קודם לכן.

תזכרו כי בכנופיית הכנסת אין מספיק אנשים ישרים להרים חוקים חדשים למען יושרה ציבורית, כי אנחנו בחרנו באנשים הלא מספקים האלו. תצביעו נכון בבחירות הבאות, רק למענכם. ביבי, לך הביתה.

* מישל קישקה על הנהנתנות הצרפתית

* Image by Joits via Flickr

****************************************

הצבעתם לי בסקר? הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו, ואל תשכחו להפיץ ולספר לחברים…


»

 1. שושפרי הגיב:

  כתבה מעולה . אתה בחור אינטליגנטי ואכפתי. יישר כוח
  בגלובס נכתב נתניהו מבזבזת 180 אלף שקל
  לחודש בדירתם בירושלים.
  תנועת אומץ הגישה תלונה נגד הביזבוז.
  .

  • זיו הגיב:

   OPM – OTHER PEOPLE MONEY, מושג מהעולם העיסקי שתופס בינגו לנתניהו, היא והוא. תודה לפירגון!!
   לצערי, אני מצטער המון בנושאי פוליטיים, את נתניהו גוררים עם בולדוזר מקרנות המזבח. תלונה זה קטן עליו.

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s