איזו קראמה שהשם הגנרי המקובל בעולם לגל נחשול ענק זה צונאמי מיפנית Tsunami? באינגליזית זה נקרא Tidal Wave. תעשו גוגל, יש תמונות מדהימות ואירועים היסטוריים מדהימים לא פחות. אומרים שגם חופי ישראל נהנו מגלים כאלו בהיסטוריה שלה.

הייתי באסיה אחת עשרה ימים מהשבועיים האחרונים. מוקדם בבוקר שישי של הצונאמי, הייתי בפגישה ולאחר מכן יצאתי לטיול מחוץ לבנגקוק. לא ידעתי על רעישת האדמה, והצונאמי. היו שידורים חיים מדהימים (בדיעבד). בערב כבר התעדכנתי בכל. CNN לקחה את האירוע ברצינות לא אופיינית לה, ושידרה מעין אולפן פתוח רצוף במשך ימים ארוכים, לפחות עד שעזבתי. תמונות, סרטים, תכנים מהרשת, ראיונות על רעידת האדמה ובעיקר בעיות הכורים הגרעיניים שלהם. הדיווח היה דומה לדיווחים שהיו בשנת 2004 עם הצונאמי העצום שהרס חלקים בתאילנד ואינדונזיה. כל שעה עגולה היה עידכון במספר ההורגים, ומה שהתחיל כעשרות בודדות קפץ לאחר כיומיים, ממש בין לילה אחד לעשרת אלפים ומעלה. בתחילה, ממש חשבתי שהנה מגיע להם, ליפנים, עונש חוזר מכדור הארץ על השמדת אוכלוסיית הליוויתנים בים, הכחדה מוחלטת ממש, הצפצוף הארוך שלהם על דרישות האו"ם ושאר המדינות, האירגונים הירוקים ובכלל צער בעלי החיים. סוג של נקמת אלוהים ביפנים. את זה שמעתי לכל אורך השישי והשבת מידי כמעט כל אחד בכל מקום. היפנים הם העם הפחות אהוד על האסייתים ,שבאסיה .

היפנים היו מוכנים נפשית לצונאמי. לכל אחד יש תיק בריחה מוכן למקרה של אזעקת אמת. גלים גדולים ואזעקות צונאמי זה די בשגרה. העם היפני גם מחונך כהלכה. אמרו לו לארוז, הוא אורז. אומרים לו להתפנות, הוא מתפנה. הכל מתוכנן, מתוזמן ומדוד. עם ממושמע. יש רעידת אדמה? לא נורא, יש תרגולת. עשינו כבר, מכירים. הפעם הרעידה הזו, תפסה את המוכנות היפנית קצת במערומיה, הם נערכו למשהו קטן יותר. זו הייתה כמעט מגה רעידה. הצילומים בשידור חי ובחוזרים, מהמסוקים, של התקדמות הגלים לתוך היבשה, היו מהממים ומופלאים כסרט דוקומנטרי של נשיונל ג'אוגרפיק. גל מים שחור, מלוכלך, זורם לתוך היבשה באין מפריע, לוקח הכל איתו לשייט נחמד. פשוט זורם באיטיות של מצלמה. את תחושת המהירות העצומה של הגל ראיתי רק לאחר יום ויותר כאשר הטלויזיה פרסמה עשרות צילומי וידאו ביתיים, מרביתם מסלולארי, בשעת הרעידה, שנמשכה 7 דקות רצופות, אל תוך צילומי הגל שוצף בין הבתים. לא מבין את היפנים האלו שטרחו לצלם מאות אם לא אלפי צילומי וידאו, במקום לנוס על נפשם. כנראה ש YouTube זה מקום האסונות העכשווי.

הם בפאניקה. לא מראים את זה מספיק כי ככה הם חונכו, אבל היפנים בלחץ עצום בגלל היסטריה של התפוצצות קרבה של אחד הכורים. כל הכורים בנויים יחד, אחד נושק לשני באותו מתחם. אף אחד לא יודע מה קורה שם, מלבד הודעות רפויות של הממשל, והיום כבר אפשר ללמוד שבעולם לא מאמינים לממשל שם. יותר מדי קרינה נמדדת, יותר מדי התפוצציות משנה של מבנים, ולחץ גדול מאוד של חוסר עובדים מיומנים לטיפול במקרה כזה. יש להם, נכון לעכשיו, כחמישים גיבורי אומה, שהקריבו את חייהם למען הצלת הכורים בקרינה גבוהה מאוד. הם כבר מתו, רק התאריך עוד לא נקבע. גם עלייה מתמדת בקרינה הרדיואקטיבית ביפן, עליה מדווח כל חצי שעה עגולה, לא עוזרת להוריד את מפלס ההיסטריה הלאומי. האמת, אני לא מאשים את היפנים במצב הזה של קריסת כורים גרעיניים. מי באמת תכנן ששישה כורים גרעיניים יעמדו לפני פיצוץ בבת אחת?! אני בטוח שהם גם נבנו לעמוד ברעידות אדמה, ויש להם מאות תוכניות ומרכיבי גיבוי, אבל רעידות אדמה קורות לא במקום שאליו אנחנו מתכוננים. אז אולי הם נכשלו בתכנון. אולי לא. עדיף לא לחשוב מה היה קורה אצלינו. ואם כבר אצלינו, אז גם לנו יש שני כורים גרעיניים, אבל אסור לדבר עליהם. גם אסור לשאול הם יש ועדת בטיחות חוץ משרדית לכורים האלו, קרי, ועדה מקצועית שבודקת ומבקרת, ובסוף גם מפרסמת את מסקנותיה והמלצותיה, לגבי תקינות הכורים ולא לגבי הפעילות שם. אסור לדבר. ילדותי ומפגר.

אם אחד הכורים יגיע לנקודה קריטית ונחזה בסוג של פיצוץ אטומי בשלישית ביפן (יענו פיצוץ גרעיני כלשהו עם ענן קרינה רדיואקטיבי ענק דוגמת צ'רנוביל באוקראינה), זה יהיה אסון כפול, הגרוע ביותר בתולדות האנושות, אולי רק קרוב להר הגעש אדיר המימדים שהשמיד את סנטוריני בייון העתיקה, בערך לפני כ-3500 שנים. הפיצוץ יהיה ברדיוס של עשרות קילומטרים, ולדעתי יפן לא תתאושש ממנו. העולם יהיה בפאניקה כלכלית עצומת ממימדים, וגרוע מזה, ענן רדיואקטיבי יעלה לשמים. לאן הוא יגיע, זו השאלה היום. יכול להגיע לסין או ארה"ב או לדרום אסיה ולכסות את הפיליפינים ואינדונזיה. שאלה קשה ומפחידה אחרת היא מה יהיה גורלם של שאר הכורים במקרה ואחד יתפוצץ? האם הם יתפוצצו גם כן, או פשוט יהרסו. אז ההיסטוריה של פיצוץ גרעיני על אוכלוסיית ענק יקרה בשלישית ביפן, ורק ביפן עד כה. אני מקווה שלא.

אם אני אנסה רק לרגע להיות אופטימי או למצוא משהו טוב ברעידת האדמה הזו והפגיעה בכורים, הרי שממחר, ממש מיום סיום הפאניקה (לטובה!), יתחיל חיפוש יפני קדחתני בעידודו של העולם למציאת מקורות אנרגיה חלופיים. אולי עכשיו נמצא היתוך קר, אנרגיה נקייה אחרת, וללא תלות בדלקים מזהמים.

לא הייתי רוצה להיות יפני ביפן היום. הלוואי והם ינצחו את השעון, המזג אוויר, ואת הנאחס. אם אתם באזור, תחזרו הביתה.

 


****************************************

הצבעתם בסקר? הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו, ואל תשכחו להפיץ ולספר לחברים…

»

 1. אופיר הגיב:

  כתבה מעולה תודה רבה!

 2. הצעה להסבר: לגבי הקארמה שבמונח…צונאמי.

  תרבות שבה מתרחשת תופעה יוצאת דופן מעניקה לה שם.
  אם התופעה באותו מקום מתרחשת בשכיחות גבוהה, הסיכוי שהשם המקומי יהדהד עד לשפות ומקומות אחרים יעלה. כמו שמות חגים.

  בכל מקרה, יופי של פוסט כתבת.

 3. מ. הגיב:

  כמו תמיד זיו פוסט מעולה!
  הנקודה הבעייתית ביותר בכל הסיפור העצוב הזה היא הזיהום הרדיואקטיבי ומזה כל העולם חושש כעת ובצדק רב. זה לא רק הענן של הנשורת הרדיואקטיבית גם אם הוא יגיע לארה"ב וקנדה הוא יהיה זניח, הבעיה היא האנשים והסחורות שיוצאים מיפן. במידה ויש זיהום מאוד קשה לעצור אותו, רק ע"י בידודו. אני מניחה שהם עושים זאת אך זה בהחלט מהווה מקור לדאגה.

  אסיים בנימה יותר אופטימית – חג פורים שמח לך ולכל המשפחה

  • זיו הגיב:

   תודה!! תחשבי על מצב קיצון בו הענן, אם יהיה, ישוט מערבה לתוככי סין, הונג קונג, קצת צפונה לקוריאה…קטסטרופה זו מילה עדינה למה שיקרה.

 4. מקס הגיב:

  "מגיע להם" ? "שייט נחמד" ? איזה חוסר רגישות מזוויע

  ואתה עוד מתיימר להיות אקולוגי ורגיש למצוקת בעלי חיים. צביעות לשמה.

 5. מקס הגיב:

  ואגב גם חוסר הבנה

  אין שום סכנה לפיצוץ גרעיני בכורים. יש סכנה מתממשת של דליפת קרינה רדיואקטיבית מהכורים, אשר עדיין לא ברור לאיזו עוצמה (ומרחק) תגיע.

 6. מירב הגיב:

  לגבי אנרגיה נקייה, יש הטוענים שהיא נמצאת. רק מטעמים כלכליים לא משתמשים בה
  חפשו באינטרנט את הסיפור על TESLA שעבד עם אדיסון ועל ההמצאות שלו
  ועל איך בעלי הממון והכח דחקו אותו לפינה חשוכה ורחוקה מהזרקורים ובכך מנעו מהעולם את האפשרות של אנרגיה חינמית וידידותית לסביבה.
  עכשיו הגיע הזמן שלנו, האנשים הקטנים לשנות.

  • זיו הגיב:

   מסכים עם כל מילה. אני מאמין שיש הרבה מאוד סוגי אנרגיות נקיות, לפחות יותר נקיות ממה שישי היום, אשר נקברו במרתפי חברות הדלק בעיקר. כמו מנועי רכב, שיכולים לסוע עשרות אם לא מאות קילומטרים על ליטק דלק אחד. אבל, זה יגיע מהר מהצפוי. רעידת האדמה הזו סדקה הרבה חומות, וטוב לנו.

   תודה!

 7. מיכאל הגיב:

  דאמ סרטון מפחיד :\

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s