אוטוקרטיה זו מילה קצת יפה יותר לתאר דיקטטורה. אולי יש דקויות קטנות בין המילים אבל הכוונה של שלטון יחיד, עריצות ורודנות עדיין קיים. מובארק היה כזה. עודנו כזה. רודן ברוטלי חסר מעצורים, תחת מסווה של שליט נבמחר באופן דמוקרטי, שמנהל מדינה פתוחה ומשוחררת. הוא לא היה כזה. אף פעם. יש הרבה שקושרים אותו לג'יהאד המצרי שרצח את אנואר סאדאת באוקטובר 81'. כבר לפני כמה פוסטים, כאן, כתבתי שהמצרים בדרך לברדאק הזה. לא חוכמה גדולה מצידי. לי זה נראה די ברור כי כל הדיקטטורות יגיעו לנקודה הזו בעתיד הקרוב, אפילו צפון קוריאה, שניונת אחרי חילופי השלטון.

קראתי המון אינטרנט, ועיתונים בימים האחרונים, טלויזיה בשידורים חיים. HD של מהומות ומוות. לא רואים שחרור והקלה כמו שהיה בעיראק. רואים פאניקה, הרס, הלם, עצבים, אלימות, מוות. הכל מבעד לעשן. עשן זה אחלה תפאורה מלחמתית. לאחר הקריאה והצפייה, הגתעי למקנה אחת ויחידה מכל הפרשנים התמידיים, הפרשנים המיוחדים, הפרשנים הנולדים והפרשנים למקרי חירום, קרי דוקטורים ופרופסורים שמגיעים לתאר את מצריים, במבט אקדמי טהור, ולתת למדיה נופך של חנון מעמיק בחומר. ההבנה שלי יוצאת דופן בהארתה. אני מוקסם מעצמי, ומרוב טפיחות על השכם, אני מפתח סדק קל. אתם מוכנים? הנה זה בא: הם לא יודעים כלום!!! אף אחד מהם לא יודע כלום, לא היה מוכן לזה, לא ראה את הנולד, לא תיאר, לא צפה, לא חשב, לא הכין, לא, לא, לא. כולם מנחמים את עצמם בקלחת גדולה ודביקה של רחמים מקצועיים, כי "לא ראינו את זה". צרת הפרשנים היא של רבים. המצחיק הוא כי צה"ל וגופי המודיעין נכנסו לזה בעל כורחם, כי כדי לתת משנה תוקף להערכות המצוצות שלהם, צריך להראות לעולם כי אפילו צה"ל הגדול פלוס שב"כ, פלוס, מוסד, פלוס גוף איקס, לא ידעו כלום. רזי הבוקר ניסה לברר את גודל הפאשלה הצה"לית-מודיעינית. לא למדנו הרבה מיום כיפור, וכנראה שלא טרחנו לבדוק לעמוק מה קורה תחת "הנחות עבודה", ומתי מרעננים אותם. מפליא שכמה ימים אחרי טוניס, עדיין לא טרחו להציב כוח משימה מיוחד להנחות העבודה האלו (שכולן התגלו כשגויות, מובארק לא מנהיג חזק שמצליח להדוף, איבד את השילטון, ורק נותן לאזרחים לשחרר קיטור ואז הכל יירגע). עכשיו תשאלו את עצמיכם מה קורה עם הנחות העבודה לגבי חיבאללה, לבנון, ירדן, סוריה, לוב…?! האם האנשים שכתבו אותם עדיין רלוונטים?! האם הגוף שכותב ומפיץ, תחת סודיות אולטרא סגולה מהבהבת, זה גוף שבכלל רלוונטי לכתוב הנחות עבודה כאלו?!

לדעתי, מובארק נפל כי הוא החליט למנות של בנו ליורש. זה היה כנראה הטריגר ששינה את כניעותו של העם. מצרים של מלוכה נעלמה לפני אלפיים שנים עם מותו של אחרון הפרעונים. כעס עצום שנבנה באיטיות לאורך שנים, עם דלק חריף של רעב, אבטלה, עליית מחירים בסיסיים, אין זכויות, וכל מרכיבי המרק הזה, שראינו בטוניס, ונראה במקומות אחרים, הם שהביאו להתפרצות. המהומות כבר היו שם על אש נמוכה. בטוניס לחצו על המפץ. בניגוד (צריך להצדיק את שם הבלוג), לפרשנים הרבים אני אומר כי הסתלקותו של מובארק זה צעד מבורך לאזור. אין מנהיג להתקוממות הזו. גם ברדאעי נחשב לתושב חוץ ולא מצרי קשה יום. הוא אבו-אליטא מצרי. זו הסיבה העיקרית שעדיין מובארק לא ברח, אבל יהיה כזה בקרוב. כל אדם אחר אשר יחליף את מובארק יהיה חסר ניסיון עולמי ונטול יכולת התמודדות מול ארה"ב ואירופה. עם מובארק הם בצליחו להתמודד יפה, אבל גם הוא איתם. כשיהיה מנהיג חדש, הוא יהיה חייב את נשמתו, כיסאו ושילטונו לאמריקאים בעיקר. מצרים חיה על כסף אמריקאי בסדר גודל קריטי יחסית לישראל, וכל הצבא שלהם אמריקאי. מנהיג חדש יעשה בדיוק מה שאומרים לו וילמד היטב את מה ששרון למד "מה שרואים משם לא רואים כאן". אני מעדיף לראות את זה כטוב לנו, לאינטרסים שלנו.

בכל מדינות ערב סביבינו יש עוני גדול, אבטלה קשה ובעיקר שילטון רודני, קשה ואכזר, גם אם הוא מצחיק כמו קדאפי. האנשים שם הם אנשים כמוני, כמוכם. גם להם נמאס מלדקלם את סיסמאות הממשלה, השילטון, להצטלם לטלוויזיה תחת עינו הפקוחה, עם הזמנות לחומוס בעיר העתיקה או מול דגל ישראל בוער. נמאס להם מהמשחק הזה. אי אפשר להתחבא יותר מאחורי הדיקטטור הגדול שיפרגן למשפחה. הצורך הבסיסי ביותר להתקיים בכבוד, להתפרנס ולחיות חופשיים יינצח כל רודן, כל שילטון עריץ, כל שילטון טפיל, קרי ישראל. אנחנו עם שיש לו שילטון טפיל. המהומות האלו זו רק ההתחלה. שתי מדינות מתוך הרבה אחרות. אני מהמר על איראן תחילה, ירדן אחריה, והשאר לא ממש חשוב. אם איראן נופלת יש סדר עולמי כנדרש. אין גב לטרור העולמי ואין אינטרסים לכבוש את העולם עם פונדמליסטיות מוסלמית. סוריה תשתחרר מהפחד, ותחפש עתיד אחר מול העולם הנאור. לא תהיה לה ברירה. אפילו ארדואן יעשה פרסה. החיזבאללה אולי ינסה כוחו בכיבוש סוריה במקום לבנון, אבל ללא איראן, הוא יירצח תוך יום שטוף שמש אחד בלבד.

אני פרשן כמו כל הפרשנים האחרים. תעטפו עם זה דגים 🙂

 

נגמר עידן מובארק

לינק למקור התמונה

****************************************

הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו, ואל תשכחו להפיץ ולספר לחברים…

»

 1. גלעד הגיב:

  שחרור והקלה בעיראק? 110000 הרוגים מאז ה"שחרור" וההרג ממשיך וימשיך גם אחרי שאחרון האמריקנים יסתלק משם. http://musingsoniraq.blogspot.com/2011/01/2010-ends-with-slight-drop-in-iraqi.html

  • זיו הגיב:

   ההרוגים בעיראק פוסט סדאם זה רק בגלל הטרור האיראני. העיראקים ילחמו על עצמאותם אחרי השאמריקאים ילכו משם, אבל הכל עדיף על חיים תחת רוצח סדיסט ואכזר כמו סדאם. הוא רצח, עינה, והשמיד הרבה יותר מהטרור שיש שם כרגע. לצערי, הם משלמים מחיר יקר עבור החופש שלהם, אבל זה ייעלם כנראה אחרי שאיראן תיפול. בכל אופן זה במגמת ירידה מתמשכת. 2010 הייתה הבשנה עם הכי מעט הרוגים שם. הכל לפי הלינק שהוספת. אני רואה תקווה.

   • גלעד הגיב:

    יכול להיות שזה בגלל הטרור האיראני, אך אני מניח ששניים או שלושה לפחות נהרגו מפצצה אמריקנית, בנוגע למה שסדאם רצח, אין לי מספרים אבל אני לא חולק על כך שהוא כנראה פסיכופט צמא דם – אני פשוט לא חושב שאת האמריקאים מעניין איזשהו "שחרור והקלה" לעם העיראקי, יש להם מטרות משלהם שאנחנו לא בדיוק יודעים מהם והעם, לדעתי, העיראקי הוא עוד כלי במשחק אפל ורחב יותר.

    • זיו הגיב:

     אין לנו ויכוח שלאמריקאים יש אג'נדה ברורה לשלוט על מאגרי הנפט בראש ובראשונה. אני רק אומר שיש תשלום עבור חופש. כנראה התשלום הזה יקר בדם, אבל בסופו של עידן, כל דבר עדיף על רודנות כמו של סדאם

 2. […] הלך לו לעולמו, המיוחד (וידאו ותמונה בסוף הפוסט). ניסיתי לנחש מתי לפני חודשים רבים, אבל זו חוכמה קטנה. אני לא יודע אם […]

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s