אין לי עדות אישית, כמקובל. לא הכרתיה ולא את בעלה. כמו רבים מאיתנו אני ניזון כמעט רק מהסיפורים שבעיתונות הרחבה, חדשות, והאין רכילות. טוב שהפעם אין רכילות. מכל מה שהצלחתי להשכיל בשנים בהם אני קורא ועוקב אחרי פוליטיקה ישראלית, למדתי רק דבר אחד. היא לא רוצה להיות חלק מזה. לא בקריצה, לא בכאילו, לא ב"אני רק מצטרפת לבעלי לקניות בניו יורק ופגישה חטופה לא רשמית עם אשת הנשיא, אבל אתם יודעים שהוא בפוליטיקה, באמת רק הוא". סוניה פרס לא הייתה אניגמה, לא נסתרת ולא האישה מאחורי הקלעים, בתוככי המטבחון המצומצם. מעולם לא נשפטה על היותה אשת הבכיר ביותר בפוליטיקה שלנו. היא לא ביקשה גינונים, לא סרטים, תכשיטים, מתנות, יועצים, לשכות וכתרים מלכותיים. ביקשה להיות היא עצמה, לבדה, בגלוי, תחת אורה המחמם של האנונימיות ועשתה כטוב בעיניה למען הזולת. על כך מעידים הסיפורים הרבים. זו הפעם היחידה האמיתית בעיני, שיש להודות לעיתונות הרחבה בישראל, על כי כיבדו את זה ולא הציקו לה מעולם. נכון, היא עשתה עבודתם קלה, ולא התגנבה מאחוריהם חרישית, אבל לא רדפו אותה למכולת השכונתית, למקומות ההתנדבות שלה, ולא דיווחו עליה בהרחבה מעיקה ומציצנית במדורי הרכילות.

הלוואי ומשהו מן התכונות שהיו בה, יחזרו קצת לעם המוחצן הזה. קצת דרך ארץ פלחית צנועה, של עובדי אדמה, עם חזון ייבוש ביצות ועשייה למען האחר, אף אם נסתרת. לא צריך כל הזמן לתרום עץ או מחשב ישן, בנוכחות "רני רהבים" למינם. תכונות האופי שבנו את המדינה, כבר נעלמו עם השנים. אולי זה יחזור, אולי נמצא שוב את עצמינו. אולי נקרא לזה, מורשת סוניה פרס. היא לא הייתה רוצה, אנחנו צריכים את זה.

אין לי מושג מה קרה בינה לבין פרס עם כניסתו למשכן הנשיאות, כנשיאינו הנבחר. האמת, גם לא מעניין אותי, בכלל. כואב לי על פרס כי איבד בת זוג לחיים, 70 שנה זו חתיכת דרך יחד, אישה יקרה ואהובה, בדיוק כפי שקורה לכולנו ביום מן הימים. נשארנו עם הניחומים הכנים לשמעון פרס, היא רצתה שמעון פרס לפני הנשיא פרס. כך זה נאמר. תנוחמו מן השמיים, ושלא תדעו עוד צער משפחת פרס.

יהיה זכרך ברוך.

שמעון וסוניה פרס, ארכיון מעריב

****************************************

הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו, ואל תשכחו להפיץ ולספר לחברים…

»

  1. אחותך (הגדולה) הגיב:

    מרגש!

  2. […] מישל אובמה לא טרחה לפגוש את הגברת הראשונה של ישראל, אוי סוניה). ביבי לא נתן את נאום חייו, אבל אם זה נאום חייו, אז חייו […]

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s