Ehud - NOT
Image by zivpu via Flickr

הנה זה בא. התרגיל. תמיד יש תרגיל של מישהו מתוך מפלגה מול המפלגה או מול היו"ר שלה. תמיד יש ירתגיל. בלי תרגילים פוליטיים לא הייתה נפש חיה בפוליטיקה. היום התבשרנו על התרגיל הפוליטי החשוב ביותר מאז רצח רבין. הפוליטקיה שלנו חזרה לחיים, לפחות לכמה שבועות. אני משוכנע כי כל הפרשנים יטחנו מילים למכביר בחודשים הקרובים, עד לבחירות שממש הוקדמו דה פאקטו לאחרי סוכות. צילומים של חגים עם ראיונות חגיגיים זה אחלה רקע לבחירות.

היום התרגיל היה מוצלח במיוחד. מוצלח רק בשביל מפלגת העבודה. סופסוף היא יכולה לאבד את המילה אבודה, שברק עשה כל כך הרבה לקעקע אותה על מוסדות המפלגה, אם לא בשלולית הגנים שלה. אם אני אנסה להציג תמונה מפוכחת כלשהי, הרי שבין חמשת הפורשים ממפלגת העבודה, אין אחד שיצליח להיבחר באופן ישיר לכנסת, בחריות בהם הוא או היא עומדים בפני עצמם. אולי וילנאי יעבור את אחוז החסימה, אבל גם הוא כנראה ללא כוח פוליטי ללא מפלגה. האחרים לא מוכרים מספיק או שרופים כברק. כוחם האלקטוראלי לא קיים, לא כבודדים ולא כקבוצה, "מפקד ללא צבא". סליחה מהמפקדים שבשטח. כנראה שהם מריחים כי זו הכנסת האחרונה שלהם, לחלקם זו אפילו פעם שלישיץ, גם ראשונה, גם אחרונה וגם חד פעמית. הם ידועים כאנשי ברק ומפחדים עד מאוד מהבחירות הפנימיות שבמפלגה.

ברק יודע כי הוא יודח מראשות המפלגה. גם נמאס לו לספר כל שבוע בעוד כמה חודשים הוא יעזוב את הממשלה אם לא תהיה התקדמות מדינית. כי אין התקדמות, ואים פרישה. עכשיו הוא ממש לא צריך להסביר מה הוא עושה. לא חייב דין וחשבון לאף אחד, מצפצף על העולם, משתין בקשת על ציבור הבוחרים של מפלגת העבודה. לא חייב להם כלום. פשוט כלום. תרגיל חוקי, אבל מסריח. אם לא חתמת לדניאל סימון על פרישה, תעשה כך לעצמך, תפרוש, ותחזיר את המנדטים למפלגה. אבל זה ברק, הוא עומד מעל הכל. זו הסיבה שהוא וביבי חברים טובים כל כך. כל אחד מהם עומד מעל הכל, בפני עצמו. ביבי כנראה היה בסוד העניינים. ביבי הקדים את הבחירות במו ידיו. גול עצמי מטורף, שרק יילמד בפקולטות למדעי המדינה, איך מאבדים שילטון. בדיוק כמו שברק לא נתן לאריק שרון להיות שר בטחון והפסיד בבחירות. אינשטיין צדק שוב, אין גבול לטמטום האנושי.

אם מפלגת העבודה תשכיל להבין, ואני בונה על החושים של פואד, רמון (קראתם נכון), כבל והרצוג, הרי שהם יכולים למנות את רא"ל אשכנזי בראש המפלגה, ממש בעוד פחות מחודש, הוא בוודאי יסכים, ולו רק בשביל להתנגח בברק ולנצח אותו בבחירות (תחשבו על שמחת בית השואבה כשאשכנזי ינצח וברק לא ייכנס לכנסת). אשכזני זה כוח פוליטי שלא נבחן, אבל יהיו לו תומכים למכביר. הוא אפילו יחזיר כמה פורשים לקדימה חזרה לעבודה, ואני מהמר על רמון ובורג. שניהם לא באמת עזבו את המפלגה, כמו שלא באמת אוהדים פתאום קבוצה אחרת. צהוב יישאר צהוב עד הסוף. קחו את הקיימים, עם עוד כמה חדשים ומחודשים, שלי יחימוביץ כמספר שתיים או שלוש, כי מגיע לה, כי היא תנצח את הבחירות הפנימיות כמו פרופ' שלמה בן עמי בזמנו, כי זה יישדר את מה שצריך לשדר עבור התחדשות המפלגה. יש מספיק אחרים ואחרות טובים ומצויינים אחריה, ותבנו רשימה עבור 30+ מנדטים. תביאו כוח צעיר חיצוני, רענן, ותקבלו את המפץ הבינוני בפוליטיקה שלנו. אני מהמר על עוד כמה ממפלגת קדימה שיגיעו ולו רק בשביל ההזדמנות הטובה הרבה יותר עבורם, להיכנס שוב לכנסת, כי בקדימה נהיה צפוף מדי, ועכשיו צפוף עוד יותר.

אולי רעיון כזה יכול אפילו לרסק את קדימה עד מחצית מכוחה. הליכוד יקטן בוודאות, כי רבים מבוחריו ילכו לליברמן, אם הוא לא יהיה בכלא. אם הוא יהיה בכלא, זה סיפור אחר, האם המפלגה הפאשיסטית תתקיים או לא, בלעדי הפאשיסט. אולי זה הכל משאלת ליבי, חלומות באספמיא. אולי לא. הלוואי שמשהו יקרה ויהיה שינוי משמעותי, לטובה. הלוואי.

בכל אופן, תודה ברק.

****************************************

הארות והערות, סיפורים, פידבקים, טוקבקים, יתקבלו בשמחה ואף יפורסמו. אשמח אם תרשמו, ואל תשכחו להפיץ ולספר לחברים…


מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s