לא באשמים עסקינן, אפילו שאצלנו אוהבים לחפש אשמים. אשמה מעידה על רצון הקולקטיב העז, לתלות מישהו בכיכר העיר, בשביל נקמה גרידא. אשמה למען הסיפוק הרגעי. אשמה היא רגש של כעס ושנאה. רגש של ילדים או אספסוף זועם, משניהם יש לנו די והותר. הגיע הזמן שנתבגר ונחפש אחראי. שמעתם נכון, אחראי, לא אשם. ממש כמו במדינות מתוקנות אמיתיות, כאלו שיש להם אחריות ציבורית, ולא מחכים ליום הכניסה לקלבוש, בשביל להתפטר מהתפקיד הציבורי, אלא עושים זאת ברגע שהם נכשלו במילוי תפקידם. אצלנו יש אחראים למגה האסון בכרמל. יש ראש ממשלה, ויש שר הפנים. הראשון אחראי על השני שאחראי על כל מערך הכיבוי של ישראל. היררכיה פשוטה וברורה.

לבקש מביבי להיות אחראי על כישלונות, זה רק אובמה יכול וגם הוא חייב לעבור דרך שרה. ביבי הרי אלוף בבריחה מאחריות, ובעיקר שוקד ארוכות על הספין שיציג אותו כמנצח בכל אסון שהוא, ולא כאחראי שהוביל את המצב עד לרגע האסון. אנחנו משלמים עבור היועצים האלו, הסינולוגים של ביבי. בעיקר אמריקאים. לי זה עדיין מרגיש כאילו ביבי רוקד על הדם של האסון הזה, על דם הקורבנות, ורק מחפש פוטואופס לתקשורת בכל מיני מוקדים צילומיים נכונים בשביל להסיט את האש, תרתי משמע בריבוע, משרה ומעלליה בלשכה. בלי זה, ימות העולם.

במקרה העם הזה טיפש דיו, והוכיח את טיפשותו העצומה, לשכוח את אחריותו של רוה"מ ביבי, לחידלון מכבי האש. ביבי נמצא בראש ניהול המדינה כבר שנים ארוכות. 5 וקצת שנות ראש הממשלה במצטבר, ועוד שלוש שנות שר האוצר. אני מוכן להתערב כי בכל השנים האלו הוא לא עשה כלום למען שירותי הכבאות של מדינת ישראל, אולי הקים עוד ועדה או חמש ועדות, אבל אצלו ההמלצות נקברו במגירת הספינולוגים, ליום האסון, בהם הוא יוכיח לעולם כי היה דיון והייתה ועדה. לבצע את המלצות הועדה, להקצות תקציבים, ליישם, לפקח, למנות פרוייקטור לביצוע, לעקוב אחרי הביצוע, זה אין. הספינולוגים לא מאשרים. עדיף שהכסף יגיע אליהם, בחצי מחיר ובמילא הוא יוצא צח כשלג. למה לעבוד?!

האחראי השני, הוא ידיד עם ישראל, אדם אוהב ומסור לכלל אזרחיה, איש צנוע ועניו, ידוע הנועם הליכותיו, ובחוכמתו רבת התחומים, הלא הוא אלי ישי. האיש אשר מקבל אחריות מיידית על כל פסיק שעובר תחת ידיו, והציע אינספור פעמים להתפטר על תקלות קלות שבקלות אבל אנחנו התחננו שיישאר בתפקידו, כי אין הרבה אנשים מיוחדים וחיוניים כמותו למען עתיד המדינה. נוט!! ממש לא, כבר הבנתם את הציניות הליצנית שבי. אלי ישי, זה האיש שאצלו שום דבר לא אישי, אלא הכל פרסונאלי. במילא כל מילה נגדו תמיד תשמע לו כגזענות, רדיפה, שנאת ספרדים, שנאת שחורים, שנאת חרדים. אני לא יודע אם הוא מרוקאי או טוניסאי, אני כן יודע שהוא לא ספרדי.

אם יש מישהו שגם אחראי וגם אשם, גם נכשל וגם מכשיל, הרי זהו אלי ישי. אצלו אין צורך לחכות להתנהגות ציבורית הולמת ונדרשת, אלא לפטר ולאלתר. לאסון הזה יש כתובת, זהו אלי ישי. לא אף אחד אחר. זה האיש, זה המחדל, זה הכישלון, זה האחראי. אלי ישי, התגלה במלוא מערומיו בפרשת הגזענות המבישה ביותר בעמנואל, שחייה לפי תורת הגזע הארי העליון, ומבלה את שעות היום הרבות שלו בעיסוקים פוליטיים למכביר, בעיקר איך להשתיק את הרבה אמסלם לאחרונה, או איך לייצר עוד צינורות תקציביים מפוקפקים בחוקיותם, עבור "בחורי הישיבות" מתקציבים שנועדו לכלל עם ישראל, ראו את פטור הארנונה לחמישים מוסדות עלובים כאלו ממש בשבוע האחרון.

אלי ישי, שעוסק בגיוס טובי הגנבים החרדים למפלגתו, בהשבחת העוני והבורות אצל ציבור מאמיניו (מי היה מאמין שיש לו מאמינים), עושה הכל למען גביריותו, רק לא עוסק בענייני משרדו. לומר לעם ישראל שהוא התריע בשנת 2001 על בעיות בכבאות, זה להשתין לנו בעין ולחרבן מהמקפצה. הוא אפילו לא טורח להסתיר את זה. משנת 2000 הוא שר הפנים לסירוגין, וכנראה שיותר חשוב לעזור לחברים לגנוב תעודות זהות ישראליות בשביל לזייף אברכים לתקציבים גדולים יותר. גם יותר כיף להתעסק בגירוש מאות ילדים זרים, ובמקביל לאשר לחברים מבית הכנסת לייבא עשרות אלפים עובדים זרים חדשים. אלי ישיש התעסק רבות בחילול הקברים הלא יהודיים בבית החולים שבאשקלון. היום הוא אחראי לעוד ארבעים ואחת קברים חדשים של גיבורי עם ישראל. כמה מהם היו גיבורים חרדים?!

לבקש מאלי ישי לקחת אחריות ולהתפטר, זה יותר קשה מלשכנע את האפיפיור לאשר נישואים חד מיניים. איך שלא נסובב את זה, הגיע זמנו לעזוב אותנו לתמיד, בחייו הציבוריים הכושלים והמכשילים, מצידי שיילמד ממדינות אחרות ואני מקווה לחרקירי, לפחות ציבורי. אבל אין קשר בין התקוות שלי למה שיקרה, והמה שיקרה הזה, זה כלום. הכלום הזה קיים במדינות עולם שלישי נכשלות, כמו ישראל, ברמה הפוליטית-ציבורית. אפילו בדיקטטורות יש חילופי אנשים שבשלטון בגלל כישלונות מהדהדים. הלוואי והיינו דיקטטורה, או שאנחנו כבר? במדינה מתוקנת הוא היה מתפטר על רקע אי יישום ההמלצות למערך הכבאות לפני שמונה שנים. במדינה קצת פחות מתוקנת הוא היה מתפטר אתמול. במדינה פחותה עוד יותר, ראש ממשלה עם מעשר של תקינות ציבורית, היה מפטר אותו. אצלנו עוד ימחאו לו כפיים. הגיע זמנינו לדרוש את ראשו של האחראי, ולקוות כי זה יחזיר את הבושה הציבורית לתוככי הכישלון. ואם לא נקבל את ראשו אז נדרוש עוד יותר את ראשו של ראש הממשלה, זה שצריך לנהל את אלי ישי. אם נתחיל עכשיו, אולי מחר משהו ישתנה.

אני מציע גם עזרה, לא רק התבכיינות. יגויסו 1000 אברכים למערך הכבאות החדש (ואלף נוספים למשטרה ועוד אלף למד"א). אברכים אומללים, מסכנים, חיים בדלות וקושי נפשי, עם משפחות תחת עול העוני, אלו שרוצים ומתחננים לצאת מהמעגל השחור של חייהם, יקבלו משכורת מהמדינה במקום דמי בטלה, ירימו את הראש בגאווה, יצאו ממעגל העוני הקשה, ועדיין ירגישו שהם חיים על חשבון המדינה. כולם מרוויחים. אפילו הפוליטיקאים החרדים ייהנו לספר שהם עדיין מוצצים את לשדהּ את המדינה.

לדעתי הגיע הזמן לשינוי, ועכשיו. לא צריך לחכות לסוף המשמרת האחרונה, ולאחר כל הלוויות. אפשר להתחיל כבר ועכשיו. השריפה הבאה, האסון הבא, יכולים להיות כבר עכשיו, בערב, מחר בבוקר. מי יודע? אנחנו רק יודעים שאין לנו את היכולות לטפל. אז למה שנחכה לאסון הבא, לעוד ועדות בדיקה, וחקירה, ועדות להמלצות וועדות לבורקסים? ממש עכשיו. הערב, להתחיל לטפל ולמנוע את האסון הבא. אני מקווה שבבחירות אתם תזכרו למי להצביע ולמי לא להצביע. אל תשכחו כי לא הצבענו לביבי, ציפי ניצחה בבחירות האחרונות. בפעם הבאה לא נצביע לכושלים ולנכשלים. זה העונש הציבורי הראוי והתקין לפוליטיקאים עלובים משכמם ומטה.

אין מילים לבטא את הצער והתנחומים למשפחות הגיבורים. תחזיקו מעמד. הלוואי ולא דיממתם לשווא.

מישהו זוכראת המומחה הגדול?

הנה לינק לתמונות שלי בפליקר יממיים אחרי אסון הכרמל.


*****

מזדהים? שתפו בפייסבוק. קליק קטן יעזור גם לי…

»

 1. טליה הגיב:

  העם מטומטם אז העם ישלם. העולם כמנהגו נוהג. נוכחנו בבחירות האחרונות ובאלו שקדמו להן שהאוכלוסיות שנפגעו ביותר משלטון הליכוד,שבו ובחרו בו.
  אני חשה רק תבוסה וחוסר אונים נוכח אי יכולתי להשפיע.
  מתי הם ילמדו???

  תודה על המילים שנהגות בליבי ולך הכשרון להעלותן על הכתב.תודה.

 2. אתה צודק במאה אחוז . הביזיון זועק את דם הנספים .

  דרך אגב , יכול להיות שאריה דרעי קורא את הפוסטים שלך ??

  כי הוא היה בחדשות והציע לגייס אברכים חרדים למכבי האש ומד"א – כ- שרות לאומי

 3. אלכס קיפניס הגיב:

  אולי כאשר יתלו מישהו בכיכר העיר ממש אז אולי ישתנה משהו במדינה הרקובה הזאת .
  השילטון מושחט מערכת המשפט רקובה משטרה מסורסת והציבור שאין לו אפשרות אחרת ממשיך לשלם את המחיר היקר של כל המחדלים

  • זיו הגיב:

   למרות שבעת האחרונה ממש בא לי לתלות מישהו בככר העיר, זה רק סיפוק מיידי, בלי שינוי. אם האזרחים לא יצביעו אחרת לא ישתנה דבר, בעיקר כי המערכת הרקובה מהיסוד שלנו, לא תשנה את המבנה השילטוני שכל כך נדרש להמשך חיינו. השינוי יבוא רק מתוכנו.

 4. […] אתמול החלטת לעשות כיבוי צופים בטקס הממלכתי לאסון הכרמל, ישירות על דו"ח מבקר המדינה שאתה יודע את כל פרטיו, אל […]

 5. […] אז כתבתי את נושא האחריות האישית והמיניסטריאלית שלא קיימת בישראל. כלום לא השתנה, כלום הרי לא ישתנה. […]

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s