כך היה, בשבוע שעבר הכנסת העבירה חוק הכרה בריבית במשכנתאות. אם הבנתי נכון מכל הפירסומים הרבים והחלקים עד בלתי מדוייקים שהיו בנושא, , יש הכרה בריבית של כ-70 אלף דולר למי שלוקח עד 70 אחוז משכנתא מתוך 180 אלף דולר עלות דירה כוללת. עשה מי שעשה חשבון, כרגיל העיתונאים ולא חברי כנופיית הכנסת בורים וטיפשים, והגיע להחזר חודשי של כ-500 ש"ח.

גב' שלי יחימוביץ' חתומה באושר רב על החוק הזה ועלתה לשידור אצל רזי ברקאי זחוחה כהרגלה, מתנשאת, יהירה ודי חצופה. היא ניסתה להסביר באותות ובמופתים שיש דירות במחיר 180 אלף דולר במרכז, בגבעתיים, פתח תקווה, רמת גן ועוד. דירות 3 חדרים ואולי יותר כהגדרתה. מלבד העובדה ששלי מתגייסת לנושאים ברומו של עולם כמו כיסאות לקופאיות (ויש בזה צדק אם כי לא דרך חוק כי אף אחד לא אוכף את החוק), היא לא ממש טורחת ללמוד לעמוק את מהות החוקים שלה. היא מצטיירת בעיניי כחולת סקרים על חוקים, בעיקר שמות החוקים, ואם יש היענות טובה בסקר אז היא בעדו.

 

למה חוק המשכנתאות הוא טעות קשה לדעתי? הנה למה:

א. אין דירות במחירים מגוחכים כאלו במרכז הארץ, אני גם לא בטוח שיש בבית שמש או אשקלון, לחילופין לא בחדרה וצפונה.

ב. מחירי הדירות החדשות קבועות בשקלים על פי חוק משנת 2002 (אם אני זוכר נכון) ולכן מהות חוק המשכנתאות החדש מתייחס רק לדירות יד שניה, כנראה בנות 40 שנה ויותר. ממש לא רלוונטי לשוק הדירות בארץ ולפרוייקטים חדשים למשפחות צעירות. כנראה שחברי כנופיית הכנסת לא מכירים את החוקים משנים קודמות. למה לא לקבוע את החוק לפי מחיר בשקלים?! לזחוחוביץ פתרונים

ג. שלי טוענת כי הדבר יביא לפריחת הפריפריה, תנופת בניה כי יותר קל עם המשכנתא ועוד כאלו קישקושיות רגילות, אבל אם נניח משפחה תתמצא דירה חדשה (מה שסותר את הסעיף הקודם), במקום לא במרכז הארץ, ודי מרוחק ממקום עבודתם, הם בוודאי ישלמו יותר מ-500 ש"ח לחודש הוצאות נוספות על תחבורה, במיוחד שאין תחבורה ציבורית טובה בארץ ואני מסתפק אפילו בבינונית, תוסיפו לזה את מחירי הדלק שרק עולים ותקבלו כלום.

ד. תחשבו על הבנקים בארץ, ותראו לי מישהו שאינו נמנה על צמרת האלפיון של תשובה וגליה מאור, שיש לו משהו אחד טוב להגיד על הבנקים בארץ. הבנקים הרי ינצלו את החזר הכסף הזה מייד להעלאת הריבית באופן יחסי ויקשיחו את יכולת ההתמקחות. אני גם משוכנע מעל לכל ספק שהרבה יותר משפחות ללא יכולת החזר יקבלו משכנתא בגלל החוק הזה, תוך חלקלקות הלשון של הבנקים, ועוד 3-5 שנים נראה יותר משפחות נזרקות לרחות עקב אי עמידה בתשלומי המשכנתא

ה. תחשבו רגע על שוק הדירות בארץ. איזו משפחה יכולה לקנות דירה חדשה במקום טוב עבורה,  במחיר של 180 אלף דולר? רק סוג משפחה אחת בארץ, משפחה חרדית! שם הדירות מסובסדות על ידי המדינה, האדמה כמעט בחינם והם מקבלים יותר משלושה חדרים. החוק הזה יטיב בעיקר איתם, מי שכבר מקבלים מעל ומעבר לכל פרופורציה ליחסם, חשיבותם ותרומתם לחברה הישראלית כאן.

ו. הכי חושב אולי מכל השאר, מה קורה ברפובליקת המנגו שלנו כארש חוק מסויים עובר אישור וזה רק קמצוצון מהחוק שהיה צריך להתקבל? החוק האמיתי שמביא עימו בשורה אמיתית לשינוי, נקבר ומת. יותר לא יעסקו בנושא הזה. הלכה התקווה המעשית להכרה רצינית בריבית המשכנתא. "הלך עלינו"

 

אותי שוב דפקו. דירת 6 חדרים חדשה בכפר סבא כבר עולה מעל מיליון ושבע מאות אלף ש"ח, תעשו חשבון דולרים לבד, ובסטנדרט דירה ממוצע לגמרי.

 

 

ושלי, אוי שלי, כמה מהר הפכת להיות אחד מהם, מנותקת כל כך. כמה חבל שאין דור פוליטיקאים חדש בכנסת

מה דעתכם?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s